The Home for Monmouth and Ocean County

Track and Field

All-Time Girls Indoor Meet of Champions Winners

60yard Dash

1979

Judy Davis

Lincoln

7-0

55meter Dash

1980

Michele Glover

Willingboro

6.8

1981

Michele Glover

Willingboro

6.8

1982

Denise Mitchell

Edgewood

7.15

1983

Denise Mitchell

Edgewood

6.9

1984

Wendy Vereen

Neptune

6.7

1985

Talisa Lawson

Roselle Catholic

7.1

1986

Artrelia Turner

Woodrow Wilson

7.21

1987

Talisa Lawson

Roselle Catholic

7.24

1988

Michelle Samuels

Red Bank

7.25

1989

Drexel Long

Monmouth

7.28

1990

Tiffany Weatherford

Science

7.12

1991

Regina Trotter

Weequahic

7.05

1992

Tiffany Weatherford

Science

7.27

1993

Inshallah Saunders

Plainfield

7.23

1994

Tysha Crichlow

Neptune

7.25

1995

Vanessa Lewis

Morris Catholic

7.13

1996

Dana Burnett

Williamstown

7.12

1997

Aleah Williams

Montclair

7.12

1998

Aleah Williams

Montclair

6.97

1999

Amandi Rhett

Moorestown

7.13

2000

Takara Wilks

Lincoln

7.23

2001

Takara Wilks

Queen of Peace

7.25

2002

Takara Wilks

Queen of Peace

7.21

2003

Jenna Harris

Franklin

7.15

2004

Sophia Wallace

Montclair

7.25

2005

Shavon Greaves

Lakewood

7.20

2006

Ogechi Nwaneri

Chatham

7.17

2007

English Gardner

Eastern

7.08

2008

Ogechi Nwaneri

Chatham

6.93

2009

Dominique Booker

Immac. Conception

6.92

2010

English Gardner

Eastern

7.03

200meter Dash

2005

Symone O'Conner

Franklin

25.22

2006

Krystal Cantey

Winslow Twp

25.07

440yard Dash

1979

Robin Stephens

Lakewood

1:02.1

400meter Run

1980

Robin Stephens

Lakewood

57.7

1981

Robin Stephens

Lakewood

56.6

1982

Tracey Carter

Plainfield

57.79

1983

Jackie Bobien

Clifford Scott

57.1

1984

Denise Mitchell

Edgewood

55.7

1985

Giselle Harris

Shabazz

56.31

1986

Giselle Harris

Shabazz

56.63

1987

Ginny Figlar

Ridgewood

58.42

1988

Shalona Smith

Lincoln

58.45

1989

Crystal Williamson

East Orange

57.63

1990

Michelle Samuels

Red Bank

56.38

1991

Drexel Long

Monmouth

57.09

1992

Kisha Blanton

Neptune

57.61

1993

Angela Lee

Franklin

58.15

1994

Angela Lee

Franklin

58.30

1995

Dana Burnett

Williamstown

58.14

1996

Dana Burnett

Williamstown

57.69

1997

Mikele Barber

Montclair

57.42

1998

Mikele Barber

Montclair

55.45

1999

Nadia Davy

Bridgeton

56.90

2000

Tawana Watkins

JFK-Paterson

57.16

2001

Tawana Watkins

JFK-Paterson

57.60

2002

Tawana Watkins

JFK-Paterson

56.96

2003

Okechi Ogbuokiri

Willingboro

57.54

2004

Janine Davis

Queen of Peace

57.66

2005

Krystal Cantey

Winslow

56.93

2006

Kristen Mahon

Notre Dame

56.08

2007

English Gardner

Eastern

56.29

2008

Nijgia Snapp

Oakcrest

55.19

2009

Nijgia Snapp

Oakcrest

55.74

2010

Michelle Brown

Seneca

55.96

880yard Run

1979

Mary Ellen Damutz

Hightstown

2:24.7

800meter Run

1980

Judy Ruff

Highland Park

2:20.9

1981

Gail Bryant

Columbia

2:16.2

1982

Kim Sannito

Caldwell

2:15.7

1983

Bobbie McGee

West Side

2:15.8

1984

Giselle Harris

Shabazz

2:17.5

1985

Giselle Harris

Shabazz

2:13.3

1986

Giselle Harris

Shabazz

2:15.18

1987

Jasmin Jones

Hackensack

2:11.50

1988

Lynne Collazo

Ridgewood

2:19.09

1989

Marcia Baker

West Side

2:15.84

1990

Monica Olkowski

Cherokee

2:12.45

1991

Jennifer Metz

Pascack Valley

2:17.66

1992

Jennifer Metz

Pascack Valley

2:15.55

1993

Velieta Graham

Asbury Park

2:18.99

1994

Hazel Clark

Columbia

2:18.38

1995

Hazel Clark

Columbia

2:15.55

1996

Dara Crocker

Columbia

2:18.65

1997

Dara Crocker

Columbia

2:15.37

1998

Mia Campo

St.Mary's

2:14.79

1999

Mia Campo

St.Mary's

2:16.92

2000

Courtney McCrudden

Eastern

2:17.15

2001

Kathleen Trotter

Red Bank Regional

2:17.34

2002

Kathleen Trotter

Red Bank Regional

2:16.50

2003

Kathleen Trotter

Red Bank Regional

2:12.92

2004

Janine Davis

Queen of Peace

2:14.60

2005

Janine Davis

Queen of Peace

2:13.72

2006

Lauren Gregory

Morris Knolls

2:15.91

2007

Lauren Bariexca

Pope John XXIII

2:15.24

2008

Emily Carrollo

Pope John XXIII

2:14.88

2009

Ajee Wilson

Neptune

2:10.45

2010

Megan Tiernan

Washington Twp

2:11.53

One Mile Run

1979

Mary Beth Hogan

Cranford

5:21.5

1500meter Run

1980

Joetta Clark

Columbia

4:36.8

1981

Theresa Gschwind

Summit

4:40.6

1600meter Run

1982

Michelle Rowan

Washington

4:55.7

1983

Michelle Rowan

Washington

4:49.5

1984

Toni Ann Angione

Bergenfield

5:03.2

1985

Ruth Lockbaum

Glassboro

4:56.0

1986

Karen Ahearn

Bernards

4:58.26

1987

Anne Letko

North Hunterdon

5:09.99

1988

Cathy Feeny

Wayne Valley

5:06.92

1989

Cathy Feeny

Wayne Valley

5:09.29

1990

Cathy Feeny

Wayne Valley

5:08.81

1991

Christine Engel

Mount Olive

5:08.19

1992

Christine Engel

Mount Olive

5:02.82

1993

Martina Brosnahan

Immaculate Heart

5:12.95

1994

Liz Moore

Shawnee

5:09.46

1995

Autumn Fogg

Hunterdon

5:03.83

1996

Autumn Fogg

Hunterdon

5:05.21

1997

Lorena Adams

Manchester Twp

5:00.92

1998

Dara Crocker

Columbia

5:07.77

1999

Stephanie Snyder

Randolph

5:06.08

2000

Shannon Hawrylo

Hunterdon Central

5:11.07

2001

Amanda Trotter

Red Bank Regional

5:00.75

2002

Casey Nelson

Hunterdon Central

5:09.21

2003

Brittnee Bynoe

Willingboro

5:06.93

2004

Casey Nelson

Hunterdon Central

5:00.21

2005

Danielle Tauro

Southern Regional

4:57.90

2006

Amanda Marino

Jackson

4:55.21

2007

Jillian Smith

Southern Regional

4:53.98

2008

Jillian Smith

Southern Regional

5:00.96

2009

Jillian Smith

Southern Regional

4:48.23

2010

Ajee Wilson

Neptune

4:58.53

Two Mile Run

1979

Ann Gladue

Bayley-Ellard

11:17.5

3000meter Run

1980

Theresa Gschwind

Summit

10:11.5

1981

Michelle Rowan

Washington

10:18.9

3200meter Run

1982

Janet Smith

North Edison

10:59.3

1983

Megan Waldron

Bernards

11:03.6

1984

Jen Van Horn

Wayne Valley

10:55.7

1985

Jen Van Horn

Wayne Valley

10:47.1

1986

Anne Letko

North Hunterdon

10:39.6

1987

Anne Letko

North Hunterdon

10:51.3

1988

Sandra Tignor

Princeton

10:58.72

1989

Cathy Freeney

Wayne Valley

10:59.72

1990

Monal Chokshi

Bridgewater

10:47.92

1991

Monal Chokshi

Bridgewater

10:56.13

1992

Monal Chokshi

Bridgewater

11:03.12

1993

Cathy McGuigan

Bridgeton

11:21.96

1994

Jessica King

Glen Ridge

11:15.66

1995

Lorena Adams

Manchester Twp

10:53.52

1996

Ann Klocke

Bishop Eustace

10:58.93

1997

Amy Beykirch

Pinelands

10:57.81

1998

Cate Guiney

Middletown South

10:57.36

1999

Cate Guiney

Middletown South

10:43.25

2000

Kristen Meyer

Hillsborough

11:08.50

2001

Erin Donohue

Haddonfield

10:38.90

2002

Amanda Trotter

Red Bank Regional

10:41.63

2003

Amanda Trotter

Red Bank Regional

10:38.87

2004

Jennifer Clausen

Jackson

10:54.67

2005

Ashley Higginson

Colts Neck

10:52.72

2006

Ashley Higginson

Colts Neck

10:36.74

2007

Ashley Higginson

Colts Neck

10:26.53

2008

Melanie Thompson

Voorhees

10:42.82

2009

Melanie Thompson

Voorhees

10:39.39

2010

Megan Venables

Highland Regional

10:42.68

60yard Hurdles

1979

Cheryl Morrison

Lincoln

8.0

55meter Hurdles

1980

Carol Lewis

Willingboro

7.9

1981

Carol Lewis

Willingboro

8.0

1982

Sharon Hugley

Monmouth

8.35

1983

Zonya Cross

Edgewood

8.2

1984

Wendy Vereen

Trenton

7.8

1985

Leticia Beverly

Science

8.4

1986

Hope Wright

Columbia

8.29

1987

Dawn Bowles

Neptune

8.19

1988

Dawn Bowles

Neptune

7.95

1989

Melissa Langlois

Madison Boro

8.48

1990

Alnisa Tucker

Science

8.35

1991

Helen Wilks

Bridgeton

8.45

1992

Nichole Belcher

Woodrow Wilson

8.13

1993

Helen Wilks

Bridgeton

8.36

1994

Joycelyn Harris

Franklin

8.36

1995

Melanie Gonzalez

Lakewood

8.37

1996

Charmaine Walker

Plainfield

8.04

1997

Charmaine Walker

Plainfield

7.86

1998

Carlene Cummings

D.Morrow

8.11

1999

Bridgette Ingram

Columbia

8.35

2000

Alethia Jenkins

Pennsauken

8.21

2001

Amber Williams

Roxbury

8.22

2002

Jennifer Whitlock

Montclair

8.36

2003

Porscha Dobson

Kent Place

8.07

2004

Sonya Sullivan

Manchester Twp

8.28

2005

Trier Young

Neptune

8.04

2006

Nia Ali

Pleasantville

8.15

2007

Racquel Vassell

East Orange

8.11

2008

Samantha Sharper

Woodrow Wilson

8.09

2009

Briana Feldhaus

Randolph

8.12

2010

Stephanie Hicks

Hamilton North

8.21

High Jump

1979

Connie Pollack

West Windsor

5'2"

1980

Rita Christopher

Linden

5'6"

1981

Carol Lewis

Willingboro

5'8"

1982

Tish Edwards

Mater Dei

5'8.5"

1983

Tatiana Smolin

Randolph

5'8"

1984

Tatiana Smolin

Randolph

5-10.5

1985

Tatiana Smolin

Randolph

5'8"

1986

Karey Way

Southern Regional

5'6"

1987

Erin Halpin

Cherry Hill East

5'6"

1988

Shelley Mitchell

Lakewood

5'2"

1989

Dawn Ellery

West Windsor

5'6"

1990

Sandrine Tokoto

Moorestown

5'4"

1991

Sandrine Tokoto

Moorestown

5'4"

1992

Elena Chomiszak

Linden

5'4"

1993

Michelle Dudzinski

Passiac Valley

5'6"

1994

Shatich Rivers

Moorestown

5'6"

1995

Kathy Kilar

North Edison

5'4"

1996

Kathy Kilar

North Edison

5'6"

1997

Tomika Toppin

South Plainfield

5'8"

1998

Cheryl Burdick

Ramsey

5'8"

1999

Cheryl Burdick

Ramsey

5'8"

2000

Patty Dudek

Bordentown

5'6"

2001

Alison Shepherd

Oakcrest

5'4"

2002

Debra Vento

Freehold Boro

5'8"

2003

Debra Vento

Freehold Boro

5'10"

2004

Marcene Jack

Mainland

5'6"

2005

Alaina Alfono

Hanover Park

5'6"

2006

Lashonda Carter

Rahway

5'6"

2007

Lataya Dixon

JP Stevens

5-8

2008

Lindsey Walsh

Lenape

5-6

2009

Emily Kianka

Hopewell Valley

5-6

2010

Emily Kianka

Hopewell Valley

5-10

Shot Put (8lbs)

1979

Beth Bittel

Toms River North

41'6.75"

Shot Put (4kg)

1980

Rena Antanelis

Randolph

40'4"

1981

Elaine Rose

Monmouth

42'8.5"

1982

Pak Dukes

Freehold Twp

42'9.5"

1983

Regina Weinphal

Westwood

40'8"

1984

Lilliam Rivers

Pemberton

41'10"

1985

Audra Corson

Monmouth

40'11.5"

1986

Erica Jones

Plainfield

41'3.5"

1987

Kristen Christiansen

Rutherford

39'10"

1988

Shawn Walsh

Toms River East

40'2.5"

1989

Karen Harris

Hillside

38'1.5"

1990

Nicole Sims

Plainfield

44'9.25"

1991

Nicole Sims

Plainfield

49-9.75

1992

Nicole Sims

Plainfield

47'7.25"

1993

Nicole Sims

Plainfield

47'6"

1994

Robyn Lowe

Passaic

41'9.5"

1995

Nicole Adams

Hillside

40'5.5"

1996

Melinda Boykin

Bridgeton

42'11"

1997

Melinda Boykin

Bridgeton

42'0.75"

1998

Melinda Boykin

Bridgeton

42'4"

1999

Sarah Herskee

W.M. Mendham

42'6.5"

2000

Nacole Moore

Bridgeton

45'3"

2001

Jackie Hudgins

Hightstown

44'10.5"

2002

Kelley Fazekas

NV-Damarest

45'10.75"

2003

Kelley Fazekas

NV-Damarest

44'6.5"

2004

Sylvia Galarza

Millville

44'1.5"

2005

Daria Zavanovic

St.Dominic Academy

41'3.75"

2006

Mercedes Hicks

Atlantic City

43-8.75

2007

Tary O'Connor

Hillsborough

46-3

2008

DeAnne Hahn

Brick Twp

46-1.5

2009

Shannon Watt

Jackson Memorial

42-6.75

2010

Alana Pantale

Wayne Valley

42-0.75

Pole Vault

2005

Kristen Hafford

Warren Hills

12-0

2006

Natalie Gengel

Princeton

12-3

2007

Chrissy Finkel

Montville

11-6

2008

Jen Holly

Barnegat

12-6

2009

Chrissy Finkel

Montville

12-6

2010

Emily Urciuloi

Clifton

12-0

4x440yard Relay

1979

Plainfield

4:17.5

1980

Plainfield

4:00.1

1981-1984 no race

1985

Plainfield

4:02.4

1986

Malcolm X Shabazz

4:00.61

1987

Plainfield

4:02.4

1988

Monmouth

4:01.43

1989

Science

4:02.41

1990

Clifford Scott

4:06.47

1991

Monmouth

4:09.6

Columbia

4:09.6

1992

Willingboro

4:04.93

4x400meter Relay

1993

Willingboro

4:04.10

1994

Camden

4:03.99

1995

Columbia

3:55.73

1996

Columbia

3:56.72

1997

Columbia

4:01.73

1998

Montclair

3:55.24

1999

Willingboro

4:00.15

2000

Trenton Central

4:01.08

2001

Willingboro

4:00.34

2002

Willingboro

4:01.33

2003

Eastern

3:57.94

2004

Willingboro

4:01.90

2005

Event Not Held

2006

East Orange

3:59.30

2007

East Orange

3:59.03

2008

Southern Regional

3:56.76

2009

Camden

3:55.08

2010

Columbia

3:53.50

Bold = Meet Record 

©Copyright 2004. SCTNF.com, All Rights Reserved