The Home for Monmouth and Ocean County

Track and Field

Untitled Document

New Jersey Outdoor MOC Winners

 

 

 

 

 

 

100yard Dash

 

 

1969

Jim Scales

Franklin

10.1

1970

Rich Still

Haddon Hights

9.9

1971

Van Butler

Trenton

9.8

1972

Ed Dames

Monmouth

9.7

1973

John Chambers

Neptune

9.8

1974

Charles Walker

Lakewood

10.0

1975

John Chambers

Elmwood Park

9.8

1976

Chip Carroll

Chatham Twp

9.9

1977

Tim White

Asbury Park

10.0

1978

Butch Woolfolk

Westfield

9.7

 

 

 

 

 

100meter Dash

 

 

1979

Carl Lewis

Willingboro

10.5

1980

Derrick Roberts

Scott

10.9

1981

Howard Coburn

Montclair

10.6

1982

Clark Waddell

Franklin

10.7

1983

Dennis Mitchell

Edgewood

10.2

1984

Brandy Wells

Montclair

10.6

1985

Ken Reynolds

Willingboro

10.8

1986

Ken Reynolds

Willingboro

10.77

1987

Ron Allen

Iselin

10.74

1988

Don Brooks

Pleasantville

10.74

1989

Courtney Burton

Iselin

10.97

1990

Courtney Burton

Iselin

10.76

1991

Jay Hobbs

Bridgewater West

10.83

1992

Rahul Mistry

North Brunswick

10.81

1993

Bobby Orro

Pemberton

10.66

1994

Joe Dawkins

Hackensack

10.69

1995

Joe Dawkins

Hackensack

10.69

1996

Robert Hargrove

Vineland

10.81

1997

John Stone

Mainland

10.69

1998

Tim Athill

Pleasantville

10.68

1999

Cameron Atkinson

W.Deptford

10.80

2000

Jamar Ervin

Camden

10.35

2001

Danny Johnson

Rahway

10.30w

2002

Todd Dutch

Washington

10.55

2003

James Townsend

Holy Cross

10.45

2004

Bruce Owens

Deptford

10.66

2005

Michael Ray Garvin

Don Bosco Prep

10.50

2006

Jamil Benjamin

Cumberland

10.80

2007

Mason Robinson

Somerville

10.66

2008

Robert Page

Kingsway

10.76

 

 

 

 

 

220yard Dash

 

 

1969

Hal Johnson

Rahway

22.7

1970

Ed Jones

Lincoln

21.1

1971

Rich Still

Haddon Heights

21.0

1972

Ed James

Monmouth

20.9

1973

Charles Walker

Lakewood

21.8

1974

Jeff Thornton

Woodbury

22.0

1975

Kevin Holloway

Palmyra

21.4

1976

Mike Peniston

Neptune

21.5

1977

Tim White

Asbury Park

21.8

1978

Butch Woolfolk

Westfield

20.9

 

 

 

 

 

200meter Dash

 

 

1979

Terry Neely

Red Bank

21.4

1980

Derrick Roberts

Scott

21.5

1981

Howard Coburn

Montclair

21.3

1982

Clark Waddell

Franklin

21.6

1983

Dennis Mitchell

Edgewood

20.7

1984

David Jackson

Wilson

21.2

1985

William Darby

Shabazz

21.9

1986

Leon Brown

Ocean City

21.76

1987

Ron Allen

Iselin

21.2

1988

Tim O'Rourke

Lacey

21.77

1989

Courtney Burton

Iselin

22.06

1990

Courtney Burton

Iselin

21.44

1991

Kevin Lyles

Franklin

21.58

1992

Curt McIntire

Bridgeton

21.47

1993

Steve Harper

Atlantic City

21.77

1994

Brondon Jenkins

Delran

21.46

1995

Joe Dawkins

Hackensack

21.59

1996

Robert Hargrove

Vineland

21.53

1997

John Stone

Mainland

21.59

1998

Anthony Davis

Plainfield

21.53

1999

Nick Brown

Bridgeton

21.69

2000

Danny Johnson

Rahway

21.03

2001

Danny Johnson

Rahway

20.93

2002

Todd Dutch

Washington

21.52

2003

Adian Sanderson

Ewing

21.41

2004

Reuben McCoy

Winslow

21.51

2005

Shaquan Brown

JFK-Paterson

21.23

2006

AJ Bunton

West Deptford

21.53

2007

Sabli Gonnet

Eastern Regional

21.46

2008

Akeem Gauntlet

Abraham Clark

21.59

 

 

 

 

 

440yard Dash

 

 

1969

Levin Handy

Vineland

49.0

1970

Keith Davis

Lincoln

48.2

1971

David Law

Snyder

48.9

1972

Fred Brown

Weequahic

48.3

1973

Jim Lewis

Linden

49.2

1974

Jerry Morgan

Vaislburg

48.9

1975

Karl Hunter

Newark Tech

49.8

1976

Bill Tyler

Willingboro

48.4

1977

John Bailey

Monmouth

48.6

1978

John Bailey

Monmouth

48.1

 

 

 

 

 

400meter Run

 

 

1979

Jim Adams

Hanover Park

47.9

1980

Ken Jackson

South River

48.4

1981

Elliott Johnson

Ewing

47.7

1982

Tony Valentine

Plainfield

47.1

1983

Tony Valentine

Plainfield

47.0

1984

Dennis Mitchell

Edgewood

46.5

1985

Harold Rollins

Lakwood

47.3

1986

Maurice Gibbs

Vailsburg

48.19

1987

David Fields

Monmouth

48.90

1988

Walt McCall

Hackensack

47.69

1989

David Fields

Monmouth

47.73

1990

Lamont Smith

Willingboro

47.78

1991

Lamont Smith

Willingboro

46.62

1992

Curt McIntire

Bridgeton

47.71

1993

Barry Douglas

Willingboro

48.12

1994

Royce Reed

Bridgeton

47.75

1995

Nakia Fenner

Newark Science

48.50

1996

Tyrone Ross

Metuchen

48.73

1997

Tyrone Ross

Metuchen

47.48

1998

Robert Gary

Lenape

47.85

1999

Joey Mendel

Wayne Hills

47.33

2000

Kurt Forsyth

Summit

47.97

2001

Ray Williams

Scotch Plains

47.31

2002

Ray Williams

Scotch Plains

46.55

2003

Lance Wigfall

East Orange

47.42

2004

Reuben McCoy

Winslow

47.42

2005

Bryant McCombs

Old Bridge

46.94

2006

Charles Cox

Monmouth

47.10

2007

Antonio Abney

Willingboro

47.35

2008

Isaiah Gill

Plainfield

47.16

 

 

 

 

 

880yard Run

 

 

1969

Joe Savage

Roselle Catholic

1:54.2

1970

Gary Proto

Scotch Plains

1:54.4

1971

Gary Proto

Scotch Plains

1:52.9

1972

Tim Solomon

Rahway

1:54.3

1973

Ken White

Ferris

1:54.0

1974

Greg Honsby

Rancocas Valley

1:54.7

1975

Ernie Baker

Snyder

1:54.2

1976

Andy Hubsch

Westfield

1:52.8

1977

Tavo Rivera

Pemberton

1:55.0

1978

Rich Caton

Woodbury

1:53.2

 

 

 

 

 

800meter Run

 

 

1979

John Marshall

Plainfield

1:53.9

1980

John Marshall

Plainfield

1:49.7

1981

John Marshall

Plainfield

1:49.5

1982

John Carlotti

Bernards

1:51.6

1983

John Carlotti

Bernards

1:50.1

1984

Fred Bronner

Morris Hills

1:52.2

1985

Fred Bronner

Morris Hills

1:50.6

1986

Hal Hamilton

Plainfield

1:52.8

1987

Chris Rae

Ridgewood

1:52.0

1988

Rich Kenah

Immaculate Con.

1:51.5

1989

Ed Kelly

Camden Cath.

1:54.1

1990

Ernesto Perez

West Side

1:50.5

1991

Jean Destine

Elizabeth

1:51.48

1992

Ron Braxton

Overbrook

1:53.94

1993

Rich Pilchman

Caldwell

1:53.46

1994

Robert Motz

Rahway

1:52.98

1995

Chris greer

Toms River South

1:54.22

1996

Isidro Pimentel

Snyder

1:55.19

1997

Fred Sharpe

Paulsboro

1:53.40

1998

Joe Lewis

Pleasantville

1:53.61

1999

Josh Kauke

Ridgewood

1:53.27

2000

Josh Kauke

Ridgewood

1:50.19

2001

Nat Glackin

CBA

1:53.29

2002

Robert Edwards

Bridgeton

1:53.85

2003

John Richardson

Ocean City

1:51.62

2004

Mike Carmody

Gov. Livingston

1:51.01

2005

Rob Novak

Bordentown

1:50.36

2006

Jason Apwah

Roxbury

1:51.51

2007

Sharif Webb

Don Bosco Prep

1:51.07

2008

Jason Walton

Hillsborough

1:50.14

 

 

 

 

 

1 Mile Run

 

 

1969

Tim Turner

St.Joseph

4:23.1

1970

Chris Eliot

Ramapo

4:16.3

1971

Bob Rapp

Essex Catholic

4:17.1

1972

Harry Kronick

Franklin

4:15.4

1973

Dave Wall

Dickinson

4:13.6

1974

Mark Hagelgans

Whippany Park

4:15.6

1975

Steve O’Connell

Millburn

4:16.6

1976

Steve O’Connell

Millburn

4:10.6

1977

Kevin Leonard

Parsippany

4:16.2

1978

Guy Emmons

Marlboro

4:11.5

1979

Al Solano

Memorial

4:14.6

 

 

 

 

 

1500meter Run

 

 

1980

Jeff Hines

Bridgewater East

3:58.3

1981

Cliff Sheehan

Westfield

3:52.3

 

 

 

 

 

1600meter Run

 

 

1982

JJ Clark

Columbia

4:12.5

1983

Rich Rizzuto

Lakwood

4:13.7

1984

Jim Nielsen

Bernards

4:13.6

1985

Lyle Smith

Bernards

4:12.3

1986

Lyle Smith

Bernards

4:12.69

1987

Dan Gough

Haddonfield

4:16.4

1988

Jason DiJoseph

Paul VI

4:13.5

1989

Bryan Spoonire

Asbury Park

4:19.2

1990

Mark Sivieri

St.Augustine

4:15.1

1991

Larry Weiss

Metuchen

4:14.61

1992

Chris Lear

Pingry

4:11.17

1993

Bob Keino

Ridgewood

4:11.42

1994

Bob Keino

Ridgewood

4:13.43

1995

Matt Elmuccio

Westfield

4:17.00

1996

Matt Elmuccio

Westfield

4:15.69

1997

Matt Elmuccio

Westfield

4:11.25

1998

Ian Hahn

Manchester Twp

4:17.84

1999

Jon Fasulo

Hunterdon Central

4:13.58

2000

Walton Kingsbery

Red Bank Regional

4:15.43

2001

Ty Jensen

Marlboro

4:13.40

2002

Marc Pelerin

Cherokee

4:12.74

2003

John Richardon

Ocean City

4:09.20

2004

Jim Wyner

Mainland

4:11.49

2005

Craig Forys

Colts Neck

4:11.27

2006

Anthony LeMastro

Pope John XXIII

4:13.02

2007

Craig Forys

Colts Neck

4:09.59

2008

Brett Johnson

Ocean City

4:09.03

 

 

 

 

 

2 Mile Run

 

 

1969

Mike Keogh

Essex Catholic

9:38.0

1970

Mike Keogh

Essex Catholic

9:06.9

1971

Mike Butynes

Sterling

9:10.7

1972

Ron Secord

Watchung Hills

9:24.3

1973

Russ Jones

Rumson

9:20.5

1974

Chris Hallinan

Bernards

9:06.7

1975

Marty Ludwikowski

CH West

9:10.8

1976

Bob Amitrani

Cranford

9:02.0

1977

Ron Gale

CBA

9:15.1

1978

Barney Costello

Hunterdon Central

9:09.9

1979

Jerry Andrews

Highland

9:06.2

 

 

 

 

 

3000 Meter Run

 

 

1980

Marc Librizzi

CBA

8:25.3

1981

Toms Fischer

Manalapan

8:30.2

 

 

 

 

 

3200meter Run

 

 

1982

Carlos Hanze

Central Ocean

9:13.0

1983

Chris Blanchet

Bernards

9:04.0

1984

Jim Nielsen

Bernards

9:02.7

1985

Andy Martin

North Hunterdon

9:06.3

1986

Ron Faith

Paul VI

9:07.6

1987

Jason DiJoseph

Paul VI

8:59.6

1988

John Coyle

CBA

9:05.6

1989

Mike Mykytok

Bound Brook

9:05.1

1990

Albert Donowa

Camden 

9:16.3

1991

Matt Doherty

St.Joseph

9:13.07

1992

Rob Reeder

Northern Highlands

9:09.87

1993

Per Chilstrom

Columbia

9:26.07

1994

Anthony DeBenedictis

Roselle Park

9:22.63

1995

Scott Muoio

Brick

9:22.05

1996

Adam Daniels

Seton Hall

9:22.70

1997

Murad Campbell

Overbrook

9:15.66

1998

Murad Campbell

Overbrook

9:07.10

1999

Murad Campbell

Overbrook

8:52.72

2000

Mike Myers

Eastern

9:23.44

2001

Brian Boyett

Parsippany Hills

9:13.34

2002

Craig Segal

Holmdel

9:22.93

2003

Peter Hess

Toms River North

9:01.83

2004

Mohamed Khadraoui

JFK-Paterson

9:01.34

2005

Robert Papazian

Gill-St Bernards

8:59.78

2006

Craig Forys

Colts Neck

8:56.14

2007

Craig Forys

Colts Neck

8:52.85

2008

Tyler Udland

Millburn

9:04.80

 

 

 

 

 

120yard  HH

 

 

1969

Al Rich

Rancocas Valley

15.0

1970

Stan Perry

Freehold

14.2

1971

Paul Ricciardi

Iselin

13.9

1972

Kevin Allen

Madison Twp

14.0

1973

Joe Myatt

Plainfield

13.9

1974

Randy Johnson

Morristown

14.2

1975

Keith Curtis

Camden

14.0

1976

Renaldo Nhemiah

Scotch Plains

13.7

1977

Dave Still

Pennsauken

13.8

1978

Chris Person

Plainfield

13.8

 

 

 

 

 

110meter HH

 

 

1979

Craig Morris

Monmouth

13.9

1980

Craig Morris

Monmouth

14.4

1981

Barry McClain

Trenton

13.8

1982

Stephan Fletcher

Princeton

1.2

1983

Stephan Fletcher

Princeton

13.6

1984

Chris Abram

Franklin

14.0

1985

Jon Dickey

Penns Grove

14.0

1986

Tony Stewart

Union

13.6

1987

Rajah Mosley

North Edison

14.16

1988

Kerry Ferrell

Piscataway

14.33

1989

Gerard Reynolds

Willingboro

14.00

1990

Gerard Reynolds

Willingboro

13.59

1991

Brian Leschinski

Union

13.95

1992

Vince Rawlins

Eastern

14.04

1993

Kyle Matlock

Ewing

14.02

1994

Desmond Powell

Oakcrest

14.08

1995

Sultan Tucker

Delsea

13.91

1996

Nate Harley

Pleasantville

13.76

1997

Todd Matthews

Notre Dame

13.65

1998

Todd Matthews

Notre Dame

13.52

1999

Danyne Brown

Camden

13.63

2000

Christopher Stephens

Plainfield

13.67

2001

Emmanuel Daux

Linden

13.66

2002

Jeffrey Porter

Franklin

13.84

2003

Irving Stills

Trenton

13.89

2004

Jamil McClintock

Pingry

14.07

2005

Justin Gaymon

Phillipsburg

14.09

2006

William Brown

Palmyra

14.13

2007

Mike Cuppari

Hanover Park

14.05

2008

Devon Hill

Trenton Central

13.89

 

 

 

 

 

180 low hurdles

 

 

1969

Howard Bell

Salem

20.0

1970

Elijah Spruill

Vailsburg

19.6

1971

Nate Austin

Rahway

19.0

1972

Paul Epstein

Asbury Park

19.3

1973

Keith Davis

Westfield

19.3

 

 

 

 

 

330IH

 

 

1974

Joe Ancona

Mahwah

38.6

1975

Karl Hunter

Newark Tech

38.0

1976

Lou Mastro

Paramus Catholic

38.2

1977

Chris Person

Plainfield

37.9

1978

Chris Person

Plainfield

37.0

 

 

 

 

 

300meter IH

 

 

1979

Craig Morris

Monmouth

37.6

 

 

 

 

 

400meter IH

 

 

1980

Craig Morris

Monmouth

52.0

1981

Martin Booker

Camden

52.2

1982

Mitch Blanks

Rahway

53.0

1983

Mike Horrisberger

CBA

52.4

1984

Bruce Berry

West Orange

52.5

1985

Jim Orrange

Marlboro

53.6

1986

Jim Orrange

Marlboro

52.38

1987

Jay McGilton

Toms River East

54.40

1988

Jorday Gray

Freehold Twp

53.16

1989

Norre Smith

Montclair

53.96

1990

Devon Patton

Willingboro

52.89

1991

Dan Morris

Rancocas Valley

53.48

1992

Vince Rawlins

Eastern

52.16

1993

Anthony Hampton

Englewood

52.37

1994

Anthony Hampton

Englewood

51.92

1995

Royce Reed

Bridgeton

52.56

1996

Greg Christie

Perth Amboy

53.19

1997

Fred Sharpe

Paulsboro

51.62

1998

Marquth Tard

Trenton

53.25

1999

Devon Matthews

Pleasantville

53.02

2000

Mike Bolling

Willingboro

53.60

2001

Dwight Ruff

Camden

51.14

2002

Maurice Young

Camden

53.14

2003

Basil Campbell

Ewing

52.47

2004

Reuben McCoy

Winslow

51.39

2005

Justin Gaymon

Phillipsburg

51.55

2006

Emanuel Mayers

Lakewood

52.78

2007

Emanuel Mayers

Lakewood

52.44

2008

Demetrius Rooks

Absegami

53.31

 

 

 

 

 

High Jump

 

 

1969

Tom Roushey

Bridgewater West

6-4.5

1970

Fred Zeiher

West Essex

6-8

1971

Skip Johnson

Hackensack

6-8

1972

Skip Johnson

Hackensack

6-8

1973

Hollis Copeland

Ewing

6-6

1974

Doug Richardson

Columbia

6-8

1975

Roscoe Johnson

Plainfield

6-6

1976

Ed Kijewski

Plainfield

6-8

1977

Dan Monchek

Piscataway

6-8

1978

Marc Holland

Ocean Twp

7-0

1979

Milt Goode

Monmouth

7-1

1980

Pete Sharpless

Princeton

6-10

1981

Pete Sharpless

Princeton

6-10

1982

Joe Thorpe

Morristown

6-10

1983

Kevin McGorty

Westfield

6-10

1984

Damon Julian

Edgewood

6-8

1985

Victor Sherman

Southern Ocean

6-8

 

Brian Otley

Wayne Hills

6-8

1986

Terry Ferguson

Cherry Hill West

6-8

1987

Terry Ferguson

Cherry Hill West

6-10

1988

Demetrius Cope

Burlington

6-6

1989

Eric Taylor-Perry

Montclair

6-8

1990

Eric Taylor-Perry

Montclair

7-2

1991

Dwayne Robinson

Bridgeton

6-8

1992

Dwayne Robinson

Bridgeton

6-10

1993

Darius Pemberton

Hackensack

6-10

1994

Jarrett Carr

Pennsauken

6-10

1995

Godfrey Gordon

Garfield

6-10

1996

Chiffon Allen

Passaif

6-10

1997

Reggie Garrett

Franklin

7-0

1998

Robert Jordan

Millville

7-0

1999

Robert Jordan

Millville

7-2

2000

Paul Klemic

Mainland

7-2

2001

Todd Lowber

Delran

6-8

2002

Mike Morrison

Willingboro

7-0

2003

Mike Morrison

Willingboro

7-0

2004

Kyle Calvo

Somerville

6-8

2005

Justin Frick

Freehold Boro

6-10

2006

Devon Bond

Trenton Central

6-10

2007

Devon Bond

Trenton Central

6-8

2008

Qaadir Tudor

West Orange

6-10

 

 

 

 

 

Pole Vault

 

 

1969

Matti Haus

Lakewood

13-6

1970

George Mouvraieff

Cedar Grove

13-3

1971

Bill Hayes

Shore

13-9

1972

Mike Remus

Cedar Grove

14-2.5

1973

Mike Remus

Cedar Grove

14-6.5

1974

Tim Begley

Mater Dei

14-0

1975

Bill Hartley

Southern Ocean

14-6

1976

Vince Reilly

St.Joseph

15-0

1977

Vince Reilly

St.Joseph

15-0.5

1978

Tom Iuliano

Morris Knolls

14-6

1979

Greg Gaudio

Madison Boro

14-0

1980

Will Nesbitt

Millburn

16-4

1981

Ray Maragni

Seton Hall

14-9

1982

Ray Maragni

Seton Hall

15-3

1983

Ray Maragni

Seton Hall

14-6

1984

Mark Murphy

Haddonfield

14-6

1985

Mark Murphy

Haddonfield

15-0

1986

Marv Forchion

Willingboro

14-6

1987

Marco Cortazzo

Edison

14-0

1988

Jeff Sherman

Westfield

14-8

1989

Andy Brethorst

Morris Knolls

14-6

1990

Andy Brethorst

Morris Knolls

15-6

1991

Greg Schroeder

Hanover Park

15-6

1992

Greg Schroeder

Hanover Park

14-6

1993

Jason King

Lenape

15-4

1994

Tim Evans

Matawan

13-6

1995

Ken Morris

Randolph

15-3

1996

Josh Bygott

Toms River South

14-0

1997

Chris LaCosta

Scotch Plains

14-6

1998

Chris Gates

New Providence

15-0

1999

Jason Mandato

South Brunswick

14-6

2000

Josh Moline

Gateway

14-6

2001

Jonas Topaske

Freehold Boro

14-0

2002

Dave Jackson

Hopewell Valley

15-1

2003

Michael Hulme

Eastern

15-0

2004

Adam Sarafian

Ocean Twp

15-0

2005

Anthony Abitante

Gov. Livingston

15-6

2006

Devon Purves

Haddonfield

15-0

2007

Dan Batdorf

West Deptford

14-6

2008

Chris Wyckoff

Toms River East

15-0

 

 

 

 

 

Long Jump

 

 

1969

Sherman Couser

St.Aloysuis

22-8.75

1970

Sherman Couser

St.Aloysuis

22-4.5

1971

Dennis James

Shabazz

22’10.75”

1972

Paul Graves

East Brunswick

23’0.75”

1973

Marty O’Hare

Millburn

22’0.75”

1974

Bob Calhoun

Scotch Plains

22’10”

1975

Bob Calhoun

Scotch Plains

22’6”

1976

Greg Filipek

Triton

22’4.75”

1977

Kurt Stebbins

Sparta

22’7.5”

1978

Keith Washington

Woodbury

23’6”

1979

Carl Lewis

Willingboro

23’6.5”

1980

Tony Velasquez

Madison Central

24’1.75”

1981

Reggie Kelley

Schalick

23’2”

1982

Isaac Samuels

Willingboro

24’2”

1983

Isaac Samuels

Willingboro

24’8”

1984

Evans Tobler

Trenton

24’1.75”

1985

Kerry Vivett

Edgewood

23’11.75”

1986

Charles Armstead

Schalick

23’0.5”

1987

Curtis Blue

Mount Olive

22’9.75”

1988

Terrance Sorrell

Salem

23’2.5”

1989

Gerard Reynolds

Willingboro

24’0”

1990

Gerard Reynolds

Willingboro

23’5.5”

1991

Deon Candia

Linden

22’11.5”

1992

Russ Nuzzo

North Brunswick

23’9.5”

1993

Preston Beckley

Eastern

23’11”

1994

Ron Lewis

Asbury Park

24’1.75”

1995

William Spearman

Wilson

23’4.25”

1996

William Spearman

Wilson

25’0”

1997

Eric McCoo

Red Bank Regional

23’4”

1998

Robert Jordan

Millville

22’10”

1999

Nick Brown

Bridgeton

23’0.5”

2000

Chris Gillis

Pennsauken

22’11.25”

2001

Steve Cirino

Buena

22’6.5”

2002

Anthony Miles

Winslow

24’11.25”

2003

Anthony Miles

Winslow

24’3.25”

2004

Antoine Kearney

Toms River South

23’3.25

2005

Shaun Adair

Morriston

23’9”

2006

Hanif Kendrick

Franklin

23-1.25

2007

Hanif Kendrick

Franklin

23-9

2008

Stevenson Cajuste

Egg Harbor

23-3.25

 

 

 

 

 

Triple Jump

 

 

2000

John Augustynowicz

Rutherford

45’5.5”

2001

Daniel Weston

Bergenfield

45’3.75”

2002

Rowan Clark

Teaneck

44’11.75”

2003

Ralph Davis

Paramus

46’6.5”

2004

Tiquan Underwood

Notre Dame

48’5.5”

2005

Tiquan Underwood

Notre Dame

49’4.75”

2006

Josh Butler

Delsea

48-0

2007

Devon Bond

Trenton Central

48-10

2008

Chris Phipps

Lodi

49-4.25

 

 

 

 

 

Shot Put

 

 

1969

Steve Adams

St.Joseph Montvale

63’0”

1970

Bob Brady

St.Joseph Montvale

63’6”

1971

Rudy Guevara

Essex Catholic

65’1”

1972

Ralph Yamello

Shore

60’0”

1973

Bob Ringwall

Carteret

62’3”

1974

Ron Klotzer

Union

64’5.5”

1975

Bob Mattia

Union

65’2”

1976

Vaughn Skidmore

Ocean Twp

65’8”

1977

Felix Lee

Highland Park

62’10”

1978

George Scribellito

Toms River North

59’11”

1979

Dave Laube

Fair Lawn

63’1”

1980

Mitch Reeder

Asbury Park

58’2”

1981

Scott Vrabel

Elizabeth

57’7.5”

1982

Bob Lutkewitte

CBA

59’5”

1983

James Gilligan

Toms River East

61’0”

1984

Andy Papathannassiou

Emerson

62’9”

1985

Dan Bulger

Pequannock

60’3.25”

1986

Scott Miller

Elmwood Park

61’7.5”

1987

Drew Cary

Westfield

60’11.5”

1988

Mike Theuerkauf

Demarest

62’6.5”

1989

Derrick Williams

Elizabeth

60’7.5”

1990

Chris Robinson

Penns Grove

64’4.5”

1991

Aaron Echternacht

Hopewell Valley

64’1.5”

1992

Tyrone Garland

Matawan

63’11.5”

1993

Tyrone Garland

Matawan

63’5.75”

1994

Ray Wilks

Bridgeton

60’7”

1995

Ray Wilks

Bridgeton

64’5”

1996

Ron Dayne

Overbrook

63’10.25”

1997

Kevin DiGiorgio

Bayonne

68’11”

1998

Kevin DiGiorgio

Bayonne

67’8.75”

1999

Terrence Glover

Hamilton West

61’0.75”

2000

Glen DiGiorgio

Bayonne

61’7.75”

2001

Glen DiGiorgio

Bayonne

65’5.75”

2002

Glen DiGiorgio

Bayonne

68’0.25”

2003

Chris Pressley

Woodbury

59’7.75”

2004

Ell Ash

Willingboro

59’8.5”

2005

Sal Delhierro

Toms River East

58’2.75”

2006

Steve D’Arcy

Hanover Park

58-8.75

2007

Mike Alleman

Scotch Plains

59-4

2008

Nicholas Vena

Morristown

65-3.5

 

 

 

 

 

Discus

 

 

1969

Russ Frame

Union

192’8”

1970

Jim Stites

Millville

178’0”

1971

Bob Parducci

Roselle Catholic

180’4”

1972

Tom Corrigan

Union

162’3”

1973

Mike Columbus

Scotch Plains

166’9”

1974

Mike Columbus

Scotch Plains

191’5”

1975

Scott Hersh

Fort Lee

178’1”

1976

Ken Manahan

Deptford

179’10”

1977

Gary Williky

Madison Central

175’7”

1978

Brian Dalatri

Brick

185’7”

1979

Phil Hartung

Columbia

180’0”

1980

Mike Buncic

Fair Lawn

169’3”

1981

Scott Vrabel

Elizabeth

170’5”

1982

Riche Henric

Steinert

175’4”

1983

James Gilligan

Toms River East

178’6”

1984

Rich Lewis

Willimastown

169’11

1985

Russ Willitt

Penns Grove

175’10”

1986

Russ Willitt

Penns Grove

185’9”

1987

Dave Dixon

Mainland

169’7”

1988

Greg Hardy

Willingboro

169’2”

1989

Jason Winrow

Cumberland

181’10”

1990

Bill Cowell

Madison Central

186’3”

1991

Aaron Echternacht

Hopewell Valley

179’9”

1992

Alex Kolovyansky

Madison Central

186’3”

1993

Tryone Garland

Matwan

176’1

1994

Larry Cornelius

Howell

177’8”

1995

Ron Dayne

Overbrook

201’0”

1996

Ron Dayne

Overbrook

215’3”

1997

Terrance Glover

Hamilton West

182’7”

1998

Terrance Glover

Hamilton West

185’11”

1999

Terrance Glover

Hamilton West

197’6”

2000

Glen DiGiorgio

Bayonne

184’6”

2001

Glen DiGiorgio

Bayonne

205’4”

2002

Glen DiGiorgio

Bayonne

197’0”

2003

Sydney Murray

Lakewood

172’2”

2004

Yemi Ayeni

South Brunswick

181’1”

2005

Yemi Ayeni

South Brunswick

190’9”

2006

Jamaar Figueroa

Old Bridge

182-5

2007

Patrick Park

Toms River South

176-7

2008

James Plummer

Central Regional

177-4

 

 

 

 

 Old

Javelin

 

 

1969

Jim Milazzo

Jefferson

194’7”

1970

Fred DePalma

Penns Grove

204’10”

1971

Dave Hickman

Southern Ocean

215’6”

1972

Van Shaw

Cranford

220’0”

1973

Scott Sorchik

High Point

217’1”

1974

Sal Fiorentino

Washington Twp

204’1”

1975

Mike Coffey

Moorestown

209’6”

1976

John Rogalo

Morris Knolls

210’9”

1977

Ken Drwal

Sayreville

199’4”

1978

Dave Farnsworth

Scotch Plains

223’2”

1979

Norm Roth

Morris Hills

229’2”

1980

Mark Ryan

Sayreville

234’5”

1981

Paul Kobylinski

Madison Central

206’8”

1982

Van Shaw

Cranford

220’0”

1983

Bob Amabile

Wall

234’6”

1984

Craig Gelfound

Cedar Ridge

224’1”

1985

Eric Schoeborn

Holy Cross

217’0”

1986

Vince Labosky

Holy Cross

223’10”

1987

Gary Choy

Morris Hills

218’2”

1988

John Zollinger

St.Joseph

218’4”

1989

Steve Kiessling

Holy Cross

202’3”

1990

Chris Corcoran

Morris Catholic

212’8”

1991

Nick Kutovy

Steinert

230’2”

1992

Chris Seiben

Notre Dame

199’3”

1993

Anthony Hayne

Ridgefield Park

200’10”

1994

Cornelius Cruz

Oakcrest

21’5”

1995

Royce Reed

Bridgeton

218’3”

1996

John Dixon

Ridgefield Park

198’4”

1997

Jay Mafaro

Kittatinny

204’2”

1998

Nick Serpico

Verona

198’6”

1999

Jason Cowden

Rancocas Valley

202’8”

2000

Christian Francisco

Bloomfield

206’2”

2001

Bobby Smith

Hopatcong

203’6”

2002

Jim Milizia

St.Joseph

203’7”

New

Javelin

 

 

2003

Bo Lawson

Kittatinny

193’6”

2004

Clinton Lawson

Kittatinny

187’10”

2005

Marion Eastley

Somerville

204’3”

2006

Steven Pierce

Ridgewood

202-0

2007

Brian Florek

Old Bridge

202-9

2008

Brian Florek

Old Bridge

201-1

 

 

 

 

 

Mile Relay

 

 

1969

Lincoln

 

3:24.4

1970

Lincoln

 

3:20.3

1971

Seton Hall

 

3:17.2

1972

Somerville

 

3:19.2

1973

Memorial

 

3:24.5

1974

Montclair

 

3:18.9

1975

Neptune

 

3:20.0

1976

Snyder

 

3:18.8

1977

Plainfield

 

3:21.0

 

 

 

 

 

4x400meter Relay

 

 

1978

Trenton

 

3:12.9

1979

Rahway

 

3:18.0

1980

Plainfield

 

3:21.0

1981

Plainfield

 

3:13.8

1982

Willingboro

 

3:15.0

1983

Asbury Park

 

3:15.7

1984

Wilson

 

3:15.5

1985

Edgewood

 

3:14.4

1986

Paterson Eastside

 

3:17.6

1987

Morristown

 

3:18.1

1988

West Side

 

3:16.57

1989

West Side

 

3:17.70

1990

Willingboro

 

3:17.85

1991

Weequahic

 

3:17.26

1992

Weequahic

 

3:14.58

1993

Willingboro

 

3:16.37

1994

Willingboro

 

3:18.48

1995

Wilson

 

3:16.29

1996

Wilson

 

3:14.99

1997

Metuchen

 

3:15.15

1998

Plainfield

 

3:18.37

1999

Camden

 

3:15.83

2000

Lenape

 

3:15.00

2001

Willingboro

 

3:12.44

2002

Winslow

 

3:12.27

2003

Winslow

 

3:10.70

2004

Camden

 

3:16.46

2005

Camden

 

3:13.50

2006

Willingboro

 

3:18.50

2007

Seton Hall Prep

 

3:13.85

2008

Absegami

 

3:15.77

 

 

 

 

 

 

 

 

 

©Copyright 2004. SCTNF.com, All Rights Reserved