The Home for Monmouth and Ocean County

Track and Field

Untitled Document

New Jersey Outdoor MOC Winners

 

 

 

 

 

 

100-Yard Dash

 

 

1974

Vanesa Hugley

Glen Rock

11.0

1975

Vonnie Coker

Woodbury

11.1

1976

Sharon Johnson

Haddon Hts

11.0

1977

Lori Lewis

Woodbury

11.1

1978

Michele Glover

Pennsauken

10.7

 

 

 

 

 

100-Meter Dash

 

 

1979

Pat Dunlap

Camden

11.5

1980

Michele Glover

Willingboro

11.6

1981

Michele Glover

Willingboro

11.5

1982

Denise Mitchell

Edgewood

12.2

1983

Wendy Vereen

Trenton

11.3

1984

Denise Liles

Kingsway

11.9

1985

Andrea Conaway

Bordentown

12.1

1986

Denise Liles

Kingsway

11.9

1987

Neretta Freeman

Garfield

12.52

1988

Roxanne Francis

Weequahic

12.16

1989

Gilly Dishon

Tenafly

12.36

1990

Regina Trotter

Weequahic

11.95

1991

Regina Trotter

Weequahic

12.05

1992

Staci Jordan

Orange

12.11

1993

Inshallah Saunders

Planfield

11.98

1994

Nicole Carmichael

JFK-Paterson

12.04

1995

Nicole Carmichael

JFK-Paterson

11.80

1996

Dana Burnett

Williamstown

11.85

1997

Aleah Williams

Montclair

11.91

1998

Melisa Barber

Montclair

11.57

1999

Aleah Williams

Montclair

11.65

2000

Amandi Rhett

Moorestown

11.61

2001

Kimberly Lyles

Franklin

11.94

2002

Jenna Harris

Franklin

11.96

2003

Jenna Harris

Franklin

11.74

2004

Jamillah Nock

Woodrow Wilson

11.96

2005

Ogechi Nawaneri

Columbia

11.99

2006

Ogechi Nawaneri

Chatham

11.66

2007

English Gardner

Eastern Regional

11.62

2008

English Gardner

Eastern Regional

11.88

 

 

 

 

 

220-Yard Dash

 

 

1974

Liz Young

Manalapan

25.2

1975

Liz Young

Manalapan

25.0

1976

Hazel Lucas

Montclair

24.7

1977

Lori Lewis

Woodbury

25.1

1978

Lori Lewis

Woodbury

24.0

 

 

 

 

 

200-Meter Dash

 

 

1979

Pat Dunlap

Camden

23.7

1980

Michele Glover

Willingbro

24.4

1981

Michele Glover

Willingbro

23.8

1982

Denise Mitchell

Edgewood

24.4

1983

Wendy Vereen

Trenton

23.0

1984

Denise Liles

Kingsway

24.4

1985

Stephanie Saleem

Neptune

24.3

1986

Denise Liles

Kingsway

24.0

1987

Stephanie Saleem

Neptune

24.3

1988

Dawn Bowles

Neptune

24.37

1989

Gilly Dishon

Tenafly

24.71

1990

Tiffany Weatherford

Science

24.27

1991

Regina Trotter

Weequahic

24.37

1992

Staci Jordan

Orange

25.0

1993

Inshallah Saunders

Plainfield

24.77

1994

Nicole Carmichael

JFK-Paterson

24.47

1995

Nicole Carmichael

JFK-Paterson

24.12

1996

Nichole Hill

Oakcrest

24.71

1997

Aleah Williams

Montclair

24.18

1998

Mikele Barber

Montclair

24.0

1999

Aleah Williams

Montclair

23.62

2000

Amandi Rhett

Moorestown

24.03

2001

Kimberly Lyles

Franklin

24.18

2002

Jenna Harris

Franklin

24.32

2003

Jenna Harris

Franklin

23.87

2004

Toneisha Friday

Franklin

24.84

2005

Krystal Cantey

Winslow

24.19

2006

Ogechi Nwaneri

Chatham

23.96

2007

Shavon Greaves

Lakewood

23.89

2008

English Gardner

Eastern Regional

24.34

 

 

 

 

 

440-Yard Run

 

 

1974

Maria Clough

Franklin

57.5

1975

Clare Gursky

South Plainfield

57.1

1976

Penny Fales

Hackettstown

56.0

1977

Penny Fales

Hackettstown

56.5

1978

Terri Dembek

Hawthorne

56.0

 

 

 

 

 

400-Meter Run

 

 

1979

Terri Dembeck

Hawthorne

55.2

1980

Loretta Thompson

Camden

55.2

1981

Donithy Jones

Montclair

54.4

1982

Tracey Carter

Plainfield

54.5

1983

Angela Pulliam

Nwk Central

55.4

1984

Stephanie Saleem

Neptune

54.6

1985

Stephanie Saleem

Neptune

53.15

1986

Darlene Andrews

No Hnterdon

55.6

1987

Stephanie Saleem

Neptune

55.7

1988

Michelle Samuels

Red Bank

55.81

1989

Jen Schweizer

Morris Knolls

55.15

1990

Tiffany Weatherford

Science

54.53

1991

Drexel Long

Monmouth

55.96

1992

Nichole Bartley

Highland

55.11

1993

Dana Riley

Teaneck

55.41

1994

Yetunde Danield

Ocean Twp

56.87

1995

Vanessa Lewis

Morris Cath

54.97

1996

Dana Burnett

Williamstown

55.20

1997

Mikele Barber

Montclair

54.05

1998

Mikele Barber

Montclair

54.61

1999

Nadia Davy

Bridgeton

54.70

2000

Tawana Watkins

JFK-Paterson

54.41

2001

Tawana Watkins

JFK-Paterson

54.72

2002

Okechi Ogbuokiri

Willingboro

54.76

2003

Okechi Ogbuokiri

Willingboro

54.19

2004

Essence Carson

East Side

55.58

2005

Tiffany Grant

Ocean Twp

54.34

2006

Tiffany Grant

Ocean Twp

54.39

2007

Symone O'Connor

Franklin

54.91

2008

Michelle Brown

Seneca

54.14

 

 

 

 

 

880-Yard Run

 

 

1974

Jane Green

Ridgewood

2:20.7

1975

Kandi Latham

Ridgewood

2:17.7

1976

Linda Richardson

Lincoln

2:13.5

1977

Joetta Clark

Columbia

2:12.6

1978

Joetta Clark

Columbia

2:07.3

 

 

 

 

 

800-Meter Run

 

 

1979

Joetta Clark

Columbia

2:03.7

1980

Joetta Clark

Columbia

2:06.7

1981

Gail Bryant

Columbia

2:09.4

1982

Bobbie McGee

West Side

2:08.3

1983

Bobbie McGee

West Side

2:09.6

1984

Lisa Williams

Vailsburg

2:13.7

1985

Sonja Vaughan

Notre Dame

2:11.7

1986

Giselle Harris

Shabazz

2:07.41

1987

Jasmin Jones

Hackensack

2:11.1

1988

Jodie Bilotta

No Hunterdon

2:11.16

1989

Monica Olkowski

Cherokee

2:14.27

1990

Monica Olkowski

Cherokee

2:12.09

1991

Krista Ferrara

Vineland

2:10.86

1992

Jen Metz

Pascack Valley

2:12.10

1993

Velieta Graham

Asbury Park

2:14.19

1994

Hazel Clark

Columbia

2:10.24

1995

Hazel Clark

Columbia

2:07.15

1996

Dara Crocker

Columbia

2:12.60

1997

Dara Crocker

Columbia

2:12.40

1998

Lauren McHale

Ocean City

2:12.77

1999

Katrina Sye

Buena

2:11.82

2000

Anna Sherman

West Essex

2:13.31

2001

Kim Mineo

Glen Rock

2:12.12

2002

Kim Mineo

Glen Rock

2:12.21

2003

Kim Mineo

Glen Rock

2:12.18

2004

Janine Davis

Queen of Peace

2:07.82

2005

Janine Davis

Queen of Peace

2:07.93

2006

Danielle Tauro

Southern Regional

2:10.88

2007

Jillian Smith

Southern Regional

2:08.80

2008

Jillian Smith

Southern Regional

2:05.26

 

 

 

 

 

1 Mile Run

 

 

1974

Hilary Noden

Hopewell Valley

5:10.0

1975

Hilary Noden

Hopewell Valley

4:58.0

1976

Eileen Frezza

Caldwell

5:09.3

1977

Nina Zollo

Wayne Hills

5:05.0

1978

Nina Zollo

Wayne Hills

5:01.2

1979

Cindy Summa

Raritan

4:59.9

 

 

 

 

 

1500 Meter Run

 

 

1980

Judy Ruff

Highland Park

4:36.1

1981

Michelle Rowen

Wash Twp

4:28.8

 

 

 

 

 

1600 Meter Run

 

 

1982

Michelle Rowen

Wash Twp

4:49.3

1983

Meg Waldron

Bernards

4:51.7

1984

Janet Smith

North Edison

4:52.1

1985

Margaret Scutro

Ridgewood

4:46.4

1986

Jodie Bilotta

No Hunterdon

4:54.2

1987

Jodie Bilotta

No Hunterdon

4:55.1

1988

Jodie Bilotta

No Hunterdon

5:00.7

1989

Chris Engel

Mount Olive

4:58.76

1990

Chris Engel

Mount Olive

4:59.08

1991

Chris Engel

Mount Olive

5:00.92

1992

Chris Engel

Mount Olive

4:58.13

1993

Kari Vigerstol

Holy Cross

5:00.85

1994

Megan Hartman

Ocean City

4:54.71

1995

Autumn Fogg

Huntdn Central

5:00.43

1996

Autumn Fogg

Huntdn Central

4:56.84

1997

Lorena Adams

Manchester Twp

4:54.41

1998

Lindsey Gallo

Howell

5:04.38

1999

Erin Donohue

Haddonfield

4:55.04

2000

Erin Donohue

Haddonfield

4:50.17

2001

Erin Donohue

Haddonfield

4:53.57

2002

Casey Nelson

Hunterdon Central

4:54.94

2003

Amanda Trotter

Red Bank Regional

4:52.73

2004

Danielle Tauro

Southern Regional

4:52.79

2005

Danielle Tauro

Southern Regional

4:47.55

2006

Danielle Tauro

Southern Regional

4:49.17

2007

Danielle Tauro

Southern Regional

4:49.51

2008

Allison Linnell

Colts Neck

4:54.87

 

 

 

 

 

2 Mile Run

 

 

1974

Eileen Meehan

Mater Dei

11:37.4

1975

Carol Conlon

Nutley

11:11.6

1976

Hilary Noden

Hopewell Valley

10:41.9

1977

Mary Banks

Raritan

11:08.3

1978

Mary Banks

Raritan

10:53.0

1979

Mary Banks

Raritan

10.56.5

 

 

 

 

 

3000-Meter Run

 

 

1980

Theresa Gschwind

Summit

9:59.9

1981

Meg Waldron

Bernards

9:58.6

 

 

 

 

 

3200 Meter Run

 

 

1982

Janet Smith

North Edison

10:38.5

1983

Michelle Rowen

Washington Twp

10:20.6

1984

Janet Smith

North Edison

10:25.3

1985

Jodie Bilotta

North Hunterdon

10:32.2

1986

Jodie Bilotta

North Hunterdon

10:34.6

1987

Jodie Bilotta

North Hunterdon

10:18.20

1988

Jodie Bilotta

North Hunterdon

10:24.18

1989

Christi Constantin

Kittatinny

10:30.67

1990

Cathy Feeney

Wayne Valley

10:56.12

1991

Monal Chokshi

Bridgewater

10:46.37

1992

Monal Chokshi

Bridgewater

10:56.41

1993

Monal Chokshi

Bridgewater

10:45.27

1994

Jenna Rogers

Ridgewood

10:42.96

1995

Beth Crenshaw

Wayne Valley

10:42.11

1996

Autumn Fogg

Hunterdon Cent

10:47.38

1997

Amy Beykirch

Pinelands

10:52.38

1998

Erin Donohue

Haddonfield

10:43.71

1999

Cate Guiney

Middletown South

10:50.24

2000

Erin Donohue

Haddonfield

10:43.14

2001

Erin Donohue

Haddonfield

10:49.32

2002

Liz Wort

Vorhees

10:49.93

2003

Amanda Trotter

Red Bank Regional

10:45.90

2004

Brittany Sedberry

Ocean City

10:44.23

2005

Katie Van Horn

Triton

10:44.13

2006

Jenn Ennis

Roxbury

10:31.93

2007

Ashley Higginson

Colts Neck

10:23.28

2008

Melanie Thompson

Voorhees

10:17.18

 

 

 

 

 

100-Yard Hurdles

 

 

1974

Julie Smithers

Lakewood

15.0

1975

Yvonne Smith

Monmouth

14.2

1976

Debbie Deutsch

East Brunswick

14.3

1977

Julie Smithers

Lakewood

14.1

1978

Denise Taylor

Red Bank Catholic

14.2

 

 

 

 

 

100-Meter Hurdles

 

 

1979

Darlene Grant

Overbrook

13.5

1980

Carol Lewis

Willingboro

14.1

1981

Carol Lewis

Willingboro

14.0

1982

Tosca Blandford

Irvington

14.5

1983

Zonya Cross

Edgewood

13.9

1984

Carlette Smtih

Rahway

14.0

1985

Leticia Beverly

Newark Science

14.2

1986

Dawn Bowles

Neptune

14.12

1987

Gail Giddens

Metuchen

14.33

1988

Dawn Bowles

Neptune

13.33

1989

Arnita Green

Delsea

14.63

1990

Alnisa Tucker

Science

14.72

1991

Nichole Belcher

Wilson

14.34

1992

Nichole Belcher

Wilson

14.26

1993

Tracey Terry

North Edison

14.59

1994

Helen Wilks

Bridgeton

14.45

1995

Charmaine Walker

Plainfield

14.20

1996

Kim Turko

North Edison

14.00

1997

Charmaine Walker

Plainfield

13.67

1998

Sherese Price

Pleasantville

13.85

1999

Yvette Murry

Edgewood

14.13

2000

Amber Williams

Roxbury

13.81

2001

Amber Williams

Roxbury

13.77

2002

Allison Nesbitt

Mt. St. Mary

14.32

2003

Porscha Dobson

Kent Place

13.50

2004

Tramaine Shaw

Piscataway

13.98

2005

Trier Young

Neptune

13.93

2006

Nia Ali

Pleasantville

13.78

2007

Racquel Vassell

East Orange

14.07

2008

Briana Barlow

New Brunswick

14.27

 

 

 

 

 

400-Meter Hurdles

 

 

1981

Andrea Johnson

Plainfield

1:02.0

1982

Andrea Johnson

Plainfield

1:01.2

1983

Andrea Johnson

Plainfield

1:01.3

1984

Kim Duke

Mount Olive

1:00.7

1985

Waudda Faried

West Side

1:01.2

1986

Donna Powell

Trenton

1:00.3

1987

Shelley Mitchell

Lakewood

1:01.7

1988

Tonya Lee

Rancocas Valley

59.03

1989

Arnita Green

Delsea

1:02.9

1990

Natwon Harp

Newark Science

1:02.99

1991

Eusheka Bartley

Highland

1:02.56

1992

Eusheka Bartley

Highland

1:01.17

1993

Angela Lee

Franklin

1:01.37

1994

Jen Roy

Wayne Valley

1:02.17

1995

Angela Lee

Franklin

59.48

1996

Mandie Dulin

Shawnee

1:00.10

1997

Mandie Dulin

Shawnee

59.56

1998

Natalie Deffenbaugh

Columbia

1:02.33

1999

Tawana Watkins

JKF-Paterson

1:00.65

2000

Tawana Watkins

JKF-Paterson

59.56

2001

Pam Richardson

Edgewood

1:00.73

2002

Siobahn Counts

Plainfield

59.78

2003

Krystal Cantey

Winslow

1:00.74

2004

Sonya Sullivan

Manchester Twp

1:01.10

2005

Michelle Smith

Teaneck

1:00.43

2006

Leslie Njoku

McNair Academy

59.48

2007

Kristen Mahon

Notre Dame

1:00.11

2008

Julie Alexander

Hopewell Valley

1:00.60

 

 

 

 

 

High Jump

 

 

1974

Martha Megill

Asbury Park

5-1

1975

Becky Deetz

Ridgewood

5-6

1976

Becky Deetz

Ridgewood

5-7

1977

Karen Theibault

Lakewood

5-6

1978

Karen Krawiec

Boonton

5-6

1979

Rita Christopher

Linden

5-8

1980

Kim Hatchett

Lawrence

5-6

1981

Tish Edwards

Mater Dei

5-10

1982

Tish Edwards

Mater Dei

5-8

1983

Tatiana Smolin

Randolph

5-8

1984

Tatiana Smolin

Randolph

5-8

1985

Tatiana Smolin

Randolph

5-8

1986

Kelly Mieszkalski

North Edison

5-8

1987

Erin Halpin

Cherry Hill East

5-8

1988

Shelley Mitchell

Lakewood

5-8

1989

Sandi Everett

Hillsboro

5-2

1990

Sandi Everett

Hillsboro

5-6

1991

Sandi Everett

Hillsboro

5-4

1992

Jen Hanson

Middletown North

5-6

1993

Kim Stoll

Holy Spirit

5-8

1994

Kathy Kilar

North Edison

5-8

1995

Kathy Kilar

North Edison

5-8

1996

Kathy Kilar

North Edison

5-6

1997

Tamika Toppin

South Plainfield

5-8

1998

Cheryl Burdick

Ramsey

5-8

1999

Cheryl Burdick

Ramsey

5-8

2000

Kristen Composto

Iselin

5-8

2001

Brooke Minor

Woodbury

5-8

2002

Debra Vento

Freehold Boro

5-10

2003

Debra Vento

Freehold Boro

5-6

2004

Tiyana Peters

Mount Olive

5-6

2005

Briana Gay

Haddon Heights

5-6

2006

Anna Cook

Florence

5-6

2007

Priscilla Frederick

Paul VI

5-8

2008

Lauren Calorel

Lacey Twp

5-6

 

 

 

 

 

Pole Vault

 

 

1999

Lauren Contursi

North Hunterdon

12-0

2000

Laura Chmielewski

South Brunswick

11-6

2001

Samantha Crook

Randolph

10-6

2002

Olivia Kalinowska

Pinelands

12-00

2003

Danielle O'Reilley

Shawnee

11-6

2004

Danielle O'Reilley

Shawnee

11-6

2005

Kristen Hafford

Warren Hills

12'00"

2006

Natalie Gengel

Princeton

12-3

2007

Jennifer Holly

Barnegat

12-0

2008

Nicole Pompei

Hanover Park

12-6

 

 

 

 

 

Long Jump

 

 

1974

Yvonne Smith

Monmouth

17-1.75

1975

Yvonne Smith

Monmouth

18-1

1976

Hazel Lucas

Montclair

18-0.5

1977

Julie Smithers

Lakewood

18-5

1978

Carol Lewis

Willingboro

18-9.5

1979

Carol Lewis

Willingboro

18-9.5

1980

Carol Lewis

Willingboro

20-11

1981

Carol Lewis

Willingboro

20-7.5

1982

Sharon Johnson

Newark Central

19-6

1983

Claire Connor

Rahway

19-11.75

1984

Janine Hazzard

Hillside

18-4

1985

Linda Hayes

Monmouth

18-11.5

1986

Margaret Rottkamp

Indian Hills

18-2.75

1987

Linda Hayes

Monmouth

16-6.25

1988

Jen McDermott

Ridgewood

19-0.25

1989

Jen McDermott

Ridgewood

19-4

1990

Roberta Wilson

Edgewood

17-4.5

1991

Teneacia Smith

Cherry Hills East

18-8.5

1992

Teneacia Smith

Cherry Hills East

20-0.5

1993

Demeika Tweedy

Plainfield

19-3.75

1994

Demya Walker

Rancocas Valley

18-10.25

1995

Nena Moore

Cherry Hills West

19-1

1996

Nena Moore

Cherry Hillls West

18-7.25

1997

Carlene Cummings

Englewood

18-2

1998

Carlene Cummings

Englewood

18-5

1999

Frances Bundy

Pleasantville

18-3.25

2000

Julie Farrell

Warren Hills

18-4.25

2001

Shameka Marshall

Oakcrest

18-10.75

2002

Kelsi Russell

Phillipsburg

19-0.25

2003

Jenna Harris

Franklin

18-10.75

2004

Collette DiBenedetto

Mt. Lakes

18-3.5

2005

Celeste Holder

Parsippany

19'2.5"

2006

Celeste Holder

Parsippany

18-11.5

2007

Jamie Walker

Haddon Heights

18-2.25

2008

Josefine Kvist

Ridge

18-3

 

 

 

 

 

Triple Jump

 

 

2000

Thananya Wooden

Pennsauken

36-9

2001

Shameka Marshall

Oakcrest

38-10.75

2002

Ebony Foster

Hillsborough

37-00

2003

Collette DiBenedetto

Mt. Lakes

37-3

2004

Collette DiBenedetto

Mt. Lakes

37-6.75

2005

Jessica Mills

West Deptford

39'6"

2006

Stephanie McIntyre

South Brunswick

38-11.5

2007

Stephanie McIntyre

South Brunswick

39-9

2008

Shanaie Herber

JFK Paterson

40-7

 

 

 

 

 

Shot Put

 

 

1974

Martha Suhayda

Monmouth

44-1.5

1975

Sharon Redvict

Monmouth

41-0

1976

Sharon Redvict

Monmouth

43-8.5

1977

Sharon Redvict

Monmouth

44-1

1978

Cheryl Smack

Middletown South

41-4

1979

Neki Figg

Highland Park

45-6

1980

Pam Dukes

Freehold Twp

41-5.5

1981

Pam Dukes

Freehold Twp

43-10

1982

Pam Dukes

Freehold Twp

42-8

1983

Regina Weinpahl

Westwood

41-6

1984

Lillian Rivera

Pemberton

41-6.5

1985

Audra Corson

Monmouth

40-7

1986

Kirstine Christensen

Rutherford

40-11.75

1987

Kirstine Christensen

Rutherford

42-3.25

1988

Shawn Walsh

Toms River East

41-10.5

1989

Karen Harris

Hillside

43-9.25

1990

Nicole Sims

Plainfield

45-2.5

1991

Nicole Sims

Plainfield

46-0.5

1992

Kim Hicks

Plainfield

47-2.75

1993

Nicole Sims

Plainfield

44-3

1994

Tara Hollowell

Trenton

41-6.75

1995

Typhanie Bates

Williamstown

42-4.25

1996

Sara Beth Cullen

Red Bank

45-8.75

1997

Sara Beth Cullen

Red Bank

42-11

1998

Sara Beth Cullen

Red Bank

43-6.25

1999

Jenn Flinchum

Demarest

44-2.25

2000

Nacole Moore

Bridgeton

45-3.75

2001

Jackie Hudgins

Hightstown

46-6.5

2002

Nicola Wilson

Trenton

44-5.5

2003

Kelly Fazekas

NV-Demarest

45-3

2004

Sylvia Galarza

Millville

42-10.75

2005

Danielle Dailey

Freehold Twp

45-1

2006

DeAnne Hahn

Lakewood

43-10

2007

DeAnne Hahn

Brick Twp

47-6

2008

Maureen Laffan

Toms River North

46-6.25

 

 

 

 

 

Discus Throw

 

 

1974

Martha Suhayda

Matawan

126-11

1975

Karen Smith

Park Ridge

119-10

1976

Helene Connell

Jackson

137-5

1977

Sharon Redvict

Monmouth

124-7

1978

Eileen Johnson

Toms River North

133-3

1979

Rena Antanelis

Randolph

137-10

1980

Rena Antanelis

Randolph

133-1

1981

Pam Dukes

Freehold Twp

139-6

1982

Karen Anderson

Toms River East

139-8

1983

Karen Anderson

Toms River East

134-2

1984

Lillian Rivera

Pemberton

125-2

1985

Audra Corson

Monmouth

128-9

1986

Lisa Parak

Vernon

133-6

1987

Lisa Parak

Vernon

147-8

1988

Natasha Criss

Montclair

127-7

1989

Chris Bogard

Hunterdon Central

136-0

1990

Jen Watkins

Hopewell Valley

131-4

1991

Jen Watkins

Hopewell Valley

134-3

1992

Lisa Morris

Trenton

131-7

1993

Trisha Harris

Malboro

127-8

1994

Tammy Pellien

Jackson

137-9

1995

Tara Hollowell

Trenton

140-2

1996

Jamine Motea

Delsea

147-1

1997

Jamine Motea

Delsea

145-5

1998

Melinda Boykin

Bridgeton

134-10

1999

Sarah Herskee

Mendham

147-11

2000

Monique Mighty

Hackensack

128-8

2001

Katie Pachuta

Middletown South

134-8

2002

Jessica Fazeka

NV-Demarest

140-8

2003

Jocelyn White

Delsea

145-11

2004

Jocelyn White

Delsea

158-01

2005

Caitlyn Kelly

Hanover Park

134-2

2006

Kimberly Warren

Atlantic City

138-10

2007

Elena Faagai

Monmouth

122-9

2008

DeAnne Hahn

Brick Twp

139-6

 

 

 

 

 

Javelin Throw

 

 

1974

Keri Camarigg

Wall

124-1

1975

Donna Forte

Mount Olive

125-3

1976

Keri Camarigg

Wall

133-6

1977

Judy Madea

Monmouth

137-6

1978

Jill Watts

Morristown

142-11

1979

Emma Painter

Clayton

147-0

1980

Emma Painter

Clayton

152-7

1981

Rena Antanelis

Randolph

149-7

1982

Liz Pellerin

Holy Cross

141-7

1983

Audra Corson

Monmouth

143-1

1984

Lillian Rivera

Pemberton

138-5

1985

Audra Corson

Monmouth

150-2

1986

Jeannette Dezan

South Brunswick

146-9

1987

Lisa Parak

Vernon

136-0

1988

Charity Smead

Southern Ocean

148-2

1989

Liz Griesback

Cherry Hills East

127-3

1990

Carrie Kimball

Monmouth

135-5

1991

Janet Morris

Kingsway

147-1

1992

Jackie Davis

Nottingham

122-2

1993

Stacie Gado

Wallkill Valley

131-0

1994

Jackie Davis

Nottingham

134-11

1995

Jackie Davis

Nottingham

140-1

1996

Jen Graf

Metuchen

131-11

1997

Jen Graf

Metuchen

148-8

1998

Lynlee Phillips

Shawnee

142-0

1999

Lynlee Phillips

Shawnee

152-1

2000

Amy Krilla

Red Bank Catholic

159-8

2001

Chelsea Salisbury

Buena

139-6

2002

Kelly Robinson

Raritan

141-3

New

Javelin

 

 

2003

Kelly Robinson

Raritan

144-04

2004

Daina Pucurs

NV-Demarest

148-00

2005

Eric Folger

No. Brunswick

129-00

2006

Julia Cohan

North. Highlands

129-6

2007

Tara Miluszewski

Hightstown

134-2

2008

Shannon Sullivan

Immaculate Heart

144-3

 

 

 

 

 

440-Yard Relay

 

 

1974

 

Manalapan

50.4

1975

 

Monmouth

49.2

1976

 

Paterson Eastside

48.6

1977

 

Paterson Eastside

49.7

1978

 

Camden

47.4

 

 

 

 

 

400-Meter Relay

 

 

1979

 

Montclair

47.9

1980

 

Willingboro

47.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mile Relay

 

 

1794

 

Toms River North

4:03.5

1795

 

Rumson

4:02.2

1796

 

Woodbury

3:54.7

1797

 

Columbia

3:54.6

1798

 

Camden

3:47.4

 

 

 

 

 

1600-Meter Relay

 

 

1979

 

Plainfield

3:53.3

1980

 

Plainfield

3:44.8

1981

 

Plainfield

3:44.3

1982

 

Columbia

3:47.2

1983

 

Trenton

3:48.4

1984

 

West Side

3:50.6

1985

 

Plainfield

3:50.7

1986

 

Plainfield

3:52.9

1987

 

Trenton

3:54.7

1988

 

Trenton

3:51.79

1989

 

Teaneck

3:56.48

1990

 

Lakewood

3:55.08

1991

 

Franklin

4:00.95

1992

 

Franklin

3:52.48

1993

 

Willingboro

3:52.06

1994

 

Willingboro

3:51.44

1995

 

Camden

3:48.22

1996

 

Columbia

3:52.00

1997

 

Columbia

3:49.70

1998

 

Willingboro

3:53.46

1999

 

Washington Twp

3:50.74

2000

 

Willingboro

3:51.61

2001

 

Trenton

3:45.12

2002

 

Willingboro

3:44.64

2003

 

Winslow

3:50.21

2004

 

Winslow

3:50.44

2005

 

Piscataway

3:48.42

2006

 

Camden

3:47.55

2007

 

East Orange

3:49.07

2008

 

Southern Regional

3:49.57

 

 

 

 

 

©Copyright 2004. SCTNF.com, All Rights Reserved