The Home for Monmouth and Ocean County

Track and Field

Untitled Document

New Jersey MOC Outdoor Meet Records

 

 

 

 

 

Boys

 

 

 

100y

9.7h

Ed James, Monmouth Regional

1972

 

 

Butch Woolfolk, Westfield

1978

100m

10.2h

Dennis Mitchell, Edgewood

1983

 

10.35

Jamar Ervin, Camden

2000

200m

20.7h

Dennis Mitchell, Edgewood

1983

 

20.93

Danny Johnson, Rahway

2001

200y

20.9h

Ed James, Monmouth Regional

1972

 

 

Butch Woolfolk, Westfield

1978

400m

46.55

Ray Williams, Scotch Plains-Fanwood

2002

400y

48.1h

John Bailey, Monmouth Regional

1976

800m

1:49.5h

John Marshall, Plainfield

1981

800y

1:52.8h

Andy Hubsch, Westfield

1976

1600m

4:09.20

John Richardson, Ocean City

2003

Mile

4:10.6h

Steve O’Connell, Millburn

1976

3200m

8:52.58

Craig Forys, Colts Neck

2007

2Mile

9:02.0h

Bob Amitrani, Cranford

1976

110h

13.59

Gerard Reynolds, Willingboro

1990

 

13.52w

Todd Matthews, Notre Dame

1998

120yh

13.7h

Renaldo Nehemiah, Scotch Plains

1976

400h

51.14

Dwight Ruff, Camden

2001

4x400

3:10.70

Winslow Township

2003

High Jump

7-02

Eric Taylor-Perry, Montclair

1990

 

 

Robert Jordan

1999

 

 

Paul Klemic, Mainland

2000

Pole Vault

16-04

Will Newbitt, Millburn

1980

Long Jump

24-11.25

Anthony Miles, Winslow Township

2002

Triple Jump

49-4.75

Tiquan Underwood, Notre Dame

2005

Shot Put

68-11

Kevin DiGiorgio, Bayonne

1997

Discus

215-03

Ron Dayne, Overbrook

1996

Javelin (Old)

239-06

Bob Amabile, Wall Twp

1983

Javelin (New)

204-3

Marion Easley, Somerville

2005

 

 

 

 

Girls

 

 

 

100m

11.3h

Wendy Vereen, Trenton Central

1983

100m AT

11.57

Melisa Barber, Montclair

1998

200m

23.0h

Wendy Vereen, Trenton Central

1983

200m AT

23.62

Aleah Williams

1999

400m

53.0h

Stephanie Saleem, Neptune

1985

800m

2:03.7h

Joetta Clark, Columbia

1979

1600m

4:46.4h

Margaret Scruto, Ridgewood

1985

3200m

10:18.2

Jodie Bilotta, North Hunterdon

1987

100h

13.33

Dawn Bowles, Neptune

1988

400h

59.03

Tonya Lee, Rancocas Valley

1988

4x400

3:43.3h

Plainfield

1981

High Jump

5-10

Tish Edwards, Mater Dei

1981

 

 

Debra Vento, Freehold Boro

2002

Pole Vault

12-3

Natalie Gengel, Princeton

2006

Long Jump

20-11

Carol Lewis, Willingboro

1980

Triple Jump

39-9

Stephanie McIntyre South Brunswick

2007

Shot Put

47-6

DeAnne Hahn Brick Twp

2007

Discus

158-01

Jocelyn White, Delsea

2004

Javelin (old)

159-08

Amy Krilla, Red Bank Catholic

2000

Javelin (new)

148-0

Daina Pucurs, NV-Demarest

2004

 

 

 

 

©Copyright 2004. SCTNF.com, All Rights Reserved