The Home for Monmouth and Ocean County

Track and Field

Untitled Document

NORTH JERSEY I BOYS

 

 

 

 

 

 

 

GROUP I

 

 

 

 

100m

Chris Charles

Park Ridge

10.2

2000

200m

Chris Charles

Park Ridge

21.9

2000

400m

Gary Gagliardi

Hasbrouck Heights

49.6

2001

FAT

Hayden Duffy

Emerson

49.80

2009

800m

Ryan McCann

Glen Rock

1:54.6

2004

1600m

Mike Soroko

Kinnelon

4:22.80

2007

3200m

Chris Moore

Emerson

9:29.0

1987

110h

Nick Garrett

Saddle Brook

14.3

1999

400h

Robbie Porter

Mahwah

53.6

1980

4x400

 

Westwood

3:25.8

2004

HJ

Andre Simms

Boonton

6-6.25

2009

PV

Greg Hoffman

Park Ridge

14-6

2009

LJ

Dan DePalma

Verona

22-2.5

2007

TJ

Vernard Hoover

Hasbrouck Heights

48-2.25

2004

SP

Andy Papathanassiou

Emerson

63-4.5

1985

Disc

Kevin Quinn

Cresskill

174-11

1990

Jav (old)

Bob Erksine

N.Arlington

208-5

1982

Jav (new)

Bryan Fill

Hasbrouck Heights

190-5

2006

 

 

 

 

 

GROUP II

 

 

 

 

100m

Casey Robert

Hawthorne

10.7

2003

 

Ulysses Encarnacion

Ridgefield Park

10.7

2003

 

Rameik Jackson

Westwood

10.7

2005

200m

Garrett Kroner

Indian Hills

21.4

2006

400m

Garrett Kroner

Indian Hills

48.2

2005

800m

Mike Pachella

Wallkill Valley

1:53.9

2005

1600m

Andy O'Donnell

Hopatcong

4:21.3

1982

3200m

Brian Visconi

Kittatinny

9:28.0

1993

110h

Kurt Stebbins

Sparta

14.1

1977

400h

Anthony Hampton

Engelwood

53.6

1994

4x400

 

Glen Rock

3:22.7

1996

HJ

Steve Squiers

Kittatinny

6-6

1986

PV

Greg Stripe

Mahwah

15-1

2007

LJ

Ackeme Brown

Dwight Morrow

23-0

2009

TJ

Tevin Angle

Glen Rock

44-10

2009

SP

Ray Sahadi

Pascack Valley

60-7.75

1974

Disc

Phil Smith

Hopatcong

187-9

2005

Jav (old)

John Dixon

Ridgefield Park

219-3

1997

Jav (new)

Joe Martinek

Hopatcong

195-9

2007

 

 

 

 

 

GROUP III

 

 

 

 

100m

Terry Pearson

Lincoln

10.7

1996

 

Brian Gilbert

Teaneck

10.7

2005

200m

Mike Pruzinsky

Wayne Hills

21.6

2003

400m

Joe Mendel

Wayne Hills

48.1

1999

FAT

Corey Caidenhead

Bergenfield

48.24

2009

800m

Lucas Clyne

Morris Hills

1:55.35

2009

1600m

Tony Salvatore

Wayne Valley

4:15.5

2006

3200m

Norbert Berenyi

Old Tappan

9:20.3

1987

110h

Guy Rose

Wayne Hills

13.7

1999

400h

Guy Rose

Wayne Hills

53.4

1999

4x400

 

Mount Olive

3:22.33

2009

HJ

Mike Curti

Dumont

6-8

1979

PV

Tim Biashford

Ramapo

14-7

2007

LJ

Aaron King

Morris Hills

23-6.75

2007

TJ

Aaron King

Morris Hills

47-1

2007

SP

Lou Kertesz

Ramsey

59-1

1981

Disc

George Abyad

Passaic Valley

178-6

2007

Jav (old)

Bruce Bacciocchi

Dumont

213-1

1982

Jav (new)

Edward Sisco

Wayne Hills

181-7

2002

 

 

 

 

 

GROUP IV

 

 

 

 

100m

Shaquan Brown

Kennedy

10.4

2005

200m

Shaquan Brown

Kennedy

21.2

2005

400m

Shaquan Brown

Kennedy

47.1

2005

800m

Jason Apwah

Roxbury

1:52.80

2007

1600m

Mohamed Khadraoui

Kennedy

4:15.2

2004

3200m

Eric Bernsten

Vernon

9:09.9

1987

110h

Mike Pohludka

Kennedy

13.8

2004

400h

Shaquan Brown

Kennedy

51.6

2006

4x400

 

Kennedy

3:20.3

2005

HJ

Glenn Scheidler

Randolph

6-10.25

2009

PV

Gabe Knutson

Ridgewood

15-1

2004

LJ

Darius Pemberton

Hackensack

24-0.5

1993

TJ

Shaun Adair

Morristown

47-0

2005

SP

Kevin DiGiorgio

Bayonne

68-0

1997

Disc

Glenn DiGiorgio

Bayonne

204-3

2002

Jav (old)

Tim McManus

North Bergen

200-11

1976

Jav (new)

Javier Espinola

Bloomfield

187-9

2005

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NORTH JERSEY I GIRLS

 

 

 

 

 

 

 

GROUP I

 

 

 

 

100m

Samantha Griffin

Academic

12.1

2000

200m

Cheryl Anscombe

Westwood

25.5

2004

400m

Kim Mineo

Glen Rock

58.1

2002

800m

Kim Mineo

Glen Rock

2:13.9

2002

1600m

Erin Henry

Glen Rock

5:10.7

2001

3200m

Erin Henry

Glen Rock

11:15.3

2001

110h

Katie Hanley

Glen Rock

14.9

1997

400h

Kim Mineo

Glen Rock

1:03.2

2002

4x400

 

Hawthorne

4:03.6

2005

HJ

Rebecca Baskinger

Butler

5-6.25

2004

PV

Michelle Favre

Saddle Brook

10-3

2007

LJ

Katie Hanley

Glen Rock

17-11

1997

TJ

Erika Ostrove

Cresskill

36-8.25

2004

SP

Heather Morba

Kinnelon

38-10

2007

Disc

Lacey Martens

Secaucus

140-10

1998

Jav

Jacqueline Iannucci

Verona

129-4

2007

 

 

 

 

 

GROUP II

 

 

 

 

100m

Carlene Cummings

Englewood

11.9

1998

200m

Carlene Cummings

Englewood

24.7

1995

 

Vicky Caruso

Wallkill Valley

24.86

2007

400m

Vicky Caruso

Wallkill Valley

56.70

2007

800m

Julieanne Fontana

Pascack Hills

2:16.72

2009

1600m

Lisa Pakutka

Hopatcong

5:07.7

1982

3200m

Christi Constantini

Kittatinny

10:30.1

1989

110h

Carlene Cummings

Englewood

14.4

1998

400h

Alex Rosenberger

Ramsey

1:02.55

2007

4x400

 

Ramsey

3:58.0

2005

HJ

Cheryl Burdick

Ramsey

5-6

1999

 

Julianna Camargo

Dumont

 

2006

 

Alex Rosenberger

Ramsey

 

2006

PV

Ashley Walker

Mahwah

10-6

2009

LJ

Willie Mae

Washington

18-7.25

1996

TJ

Kirsten Bowens

Mahwah

37-11.25

2009

SP

Kirsten Christiansen

Rutherford

41-0

1987

Disc

Amber Gardocki

Wallkill Valley

124-8

2004

Jav

Teresa Kirkpatrick

Pascack Hills

129-10

2009

 

 

 

 

 

GROUP III

 

 

 

 

100m

Jacqueline Sendgikoski

Mount Olive

12.0

2005

200m

Amy Salek

Ramapo

25.49

2007

 

Janay Mitchell

Teaneck

25.49

2007

400m

Sonya Dickson

Lincoln

56.7

1982

800m

Kesley Ramsey

Ramapo

2:13.71

2007

1600m

Kesley Ramsey

Ramapo

5:00.92

2007

3200m

Jesse Mizzone

Passaic Valley

10:43.5

2003

110h

Renee Carter

Englewood

14.2

1981

400h

Michelle Smith

Teaneck

1:02.0

2005

4x400

 

Teaneck

3:57.6

2006

HJ

Tiyana Peters

Mount Olive

5-8

2004

PV

Chrissy Finkel

Montville

12-4

’07, ‘09

LJ

Jacqueline Sendgikoski

Mount Olive

18-2

2005

TJ

Lizzie Faust

Northern Highlands

37-9.75

2006

SP

Jessica Fazekas

Demarest

45-3

2002

Disc

Lisa Parak

Vernon

146-0

1987

Jav

Daina Purcurs

Demarest

151-10

2004

 

 

 

 

 

GROUP IV

 

 

 

 

100m

Cassandra Grant

Passaic

11.9

1992

 

Nicole Carmichael

Kennedy

11.9

1994

 

Amma Walcott

Hackensack

11.9

2005

200m

Nicole Carmichael

Kennedy

24.3

1995

 

Porshe Giddins

East Orange

24.34

2007

400m

Natalie Jordan

Eastside

55.1

1982

800m

Kimberly Strandridge

Randolph

2:11.77

2007

1600m

Ariann Neutts

Roxbury

4:53.0

2006

3200m

Patti Mileski

Ridgewood

10:37.0

1983

110h

Karen Gaines

Teaneck

14.0

1980

400h

Tawana Watkins

Kennedy

1:01.7

2000

4x400

 

Eastside

3:53.6

1981

HJ

Michele Dudzinski

Passaic Valley

5-4.25

1992

PV

Cassie Wong

Ridgewood

11-6

2004

 

Emily Urciuoli

Clifton

11-6

2009

LJ

Jennifer McDermott

Ridgewood

18-5

1988

 

Consandria Walker

Hackensack

 

2006

TJ

Consandria Walker

Hackensack

39-8

2006

SP

Labelle Hillgrove

Passaic

41-9.5

1998

Disc

Sue Piekarz

Clifton

138-1

1987

Jav

Stephanie Petine

Bloomfield

139-7

2004

 

©Copyright 2004. SCTNF.com, All Rights Reserved