The Home for Monmouth and Ocean County

Track and Field

Untitled Document

North Jersey II Boys

 

 

 

 

 

 

GROUP I

 

 

 

 

100m

Che Colter

Glen Ridge

10.6

2001

 

Jared Paterson

Belvidere

10.6

2002

200m

Paul Frazier

Roselle

21.8

1981

400m

Ryan Malloy

Bound Brook

48.78

2006

800m

Kevin Young

Mount Olive

1:54.1

1976

1600m

Anthony DeBenedictis

Roselle Park

4:23.5

1994

3200m

Dave Oster

Verona

9:26.29

2009

110h

George Riley

Roselle

14.5

1977

400h

Sean Ryan

Roselle Park

55.1

1980

HJ

Kurt Shulte

Glen Ridge

6-7.5

1977

PV

Mike Remus

Cedar Ridge

14-3.25

1973

LJ

Chris Madeira

Kenilworth

22-4.5

1987

TJ

Orestes Medina

Palisades Park

45-5

2005

SP

Fred Kurtz

Glen Ridge

57-0

1968

DISC

Pete Anderson

Glen Ridge

162-6

1981

JAV

Don Fisher

Cedar Ridge

206-9

1970

4x400m

 

Science

3:24.1

1995

 

 

 

 

 

GROUP II

 

 

 

 

100m

Emmit Brown

Orange

10.6

1981

 

Mike Fullman

Roselle

10.6

1992

200m

Ron Washington

Vailsburg

21.6

1974

 

Emmit Brown

Orange

21.6

1981

400m

George Cooper

Central (Newark)

47.9

1983

800m

Mike Carmody

Gov Livingston

1:51.21

2004

1600m

Makr Haglegans

Whippany Park

4:18.8

1974

3200m

Tom Green

Central (Newark)

9:12.5

1974

110h

Alex Messervy

Madison Boro

14-2

1976

 

John Gray

Clifford Scott

 

1979

 

Jeff Walden

Clifford Scott

 

1980

 

Willie Moore

Rahway

 

1989

 

Dave Klicks

Boonton

 

2001

400h

Bruce Berry

West Orange

52.8

1984

HJ

Joe Lake

Hackettstown

6-10

1989

 

Lemon Hamilton

Rahway

 

1991

PV

Greg Schroeder

Hanover Park

14-6

1991

LJ

Brad Mayo

West Orange

24-5

1984

TJ

Chris Phipps

Lodi

47-9

2008

SP

Dan Bulger

Pequannock

59-0

1985

DISC

Brian O'Connor

Hanover Park

176-2

1992

JAV

Fred Gebhardt

Jefferson Twp

198-6

1982

4x400m

 

Central (Newark)

3:17.4

1983

 

 

 

 

 

GROUP III

 

 

 

 

100m

Danny Johnson

Rahway

10.3

2000

100m AT

Jerry Carter

Morristown

10.75

2008

200m

Danny Johnson

Rahway

21.1

2001

400m

Keith Barker

Weequahic

47.3

1992

800m

Jeff Bonner

Morris Hills

1:53.0

1984

1600m

Joshua Davis

Phillipsburg

4:17.26

2004

3200m

Tyler Udland

Millburn

9:17.23

2008

110h

Nate Austin

Rahway

14.0

1972

400h

Paul Quitzau

Mount Olive

52.7

1983

HJ

Alex Willis

Montgomery

6-8.25

2004

PV

Will Nesbitt

Millburn

15-3

1980

LJ

Todd Baskerville

Rahway

23-8.5

1984

TJ

Bryan Champagne

Rahway

44-2.5

2008

SP

Nicholas Vena

Morristown

68-4.5

2009

DISC

Bruce Heide

Dayton

176-11

1974

JAV

John Tullo

Morris Hills

219-0

1982

4x400m

 

Weequahic

3:18.7

1992

 

 

 

 

 

GROUP IV

 

 

 

 

100m

Anthony Swan

Montclair

10.3

1985

200m

Howard Coburn

Montclair

20.9

1981

400m

Walt James

East Orange

47.3

1980

FAT

Isaiah Gill

Plainfield

47.57

2009

800m

Jean Destine

Elizabeth

1:53.0

1991

1600m

JJ Clark

Columbia

4:10.2

1982

3200m

Bob Amitrani

Cranford

9:15.7

1976

110h

Renaldo Nehemiah

Scotch Plains

13.2

1977

400h

David Jones

Montclair

52.7

1984

HJ

Eric Taylor-Perry

Montclair

7-0

1990

PV

Andy Brethorst

Morris Knolls

15-1

1990

LJ

Sherman Gramby

Elizabeth

24-0

1986

TJ

Adam Bergo

Westfield

44-9.25

2008

SP

Ron Klotzer

Union

64-5

1974

DISC

Mike Columbus

Scotch Plains

194-9

1974

JAV (old)

David Farnsworth

Scotch Plains

216-6

1978

JAV (new)

Brandon Heroux

Westfield

202-4

2008

4x400m

 

Montclair

3:16.0

1984

 

 

 

 

 

North Jersey II Girls

 

 

 

 

 

 

 

 

GROUP I

 

 

 

 

100m

Tiffany Weatherford

Science (Newark)

12.2

1989

 

Lillie Anderson

Boonton

12.2

2002

200m

Tiffany Weatherford

Science (Newark)

24.3

1990

400m

Tiffany Weatherford

Science (Newark)

56.4

1990

800m

Cath Persichetty

Oak Knoll

2:15.3

1981

1600m

Jessica King

Glen Ridge

5:07.7

1994

3200m

Jessica King

Glen Ridge

10:54.5

1994

110h

Leticia Beverly

Science (Newark)

14.4

1985

400h

KLeslie Njoku

McNair Adademic

1:01.96

2005

HJ

Rebecca Baslomger

Butler

5-6

2002

PV

Vonelle Allocco

New Providence

10-6

2002

 

Melissa Meggiolaro

WPHS

10-6

2008

LJ

Collette DeBenedetto

Mountain Lakes

18-2.5

2002

TJ

Collette DeBenedetto

Mountain Lakes

36-4.5

2002

SP

Betsy Manning

Glen Ridge

39-4.5

1982

DISC

Shirley Baker

Roselle

115-6

1978

JAV

Ann Marie Moccia

Wood-Ridge

127-1

2009

4x400m

 

Science (Newark)

4:01.9

1988

 

 

 

 

 

GROUP II

 

 

 

 

100m

Ogechi Nwaneri

Chatham

12.10

2006

200m

Ogechi Nwaneri

Chatham

24.96

2007

400m

Jackie Bobbien

Clifford Scott

55.5

1983

800m

Kim Sannito

Caldwell

2:15.2

1983

1600m

Mallory Anderson

Madison

5:09.34

2009

3200m

Madeline Nagy

Caldwell

11:05.2

1983

110h

Sara Bekele

Hanover Park

14.7

2002

400h

Letica Beverly

Central (Newark)

1:04.3

1984

 

Danan McCurdy

Gov Livingston

 

2001

HJ

Karen Krawiec

Boonton

5-4.5

1979

PV

Nicole Pompei

Hanover Park

11-0

’08 , ‘09

LJ

Amethyst Holder

Parsippany

19-3

2006

TJ

Diona Scala

Hanover Park

37-3

2007

SP

Sarah Herskee

West Morris Mendham

40-4

1999

DISC

Sarah Herskee

West Morris Mendham

139-5

1999

JAV

Lisa Kohut

Boonton

132-7

1986

4x400m

 

Vailsburg

3:58.3

1982

 

 

 

 

 

GROUP III

 

 

 

 

100m

Regina Trotter

Weequahic

11.8

1991

100m AT

Briana Barlow

New Brunswick

12.00

2008

200m

Toneisha Friday

Franklin

24.52

2004

400m

Symone O'Connor

Franklin

55.28

2004

800m

Melanie Thompson

Voorhees

2:11.41

2009

1600m

Christine Engel

Mount Olive

4:50.0

1992

3200m

Jackie DeCosica

Mount Olive

10:51.8

1995

110h

Julie Farrell

Warren Hills

14.2

2000

 

Briana Barlow

New Brunswick

14.34

2008

400h

Josefine Kvist

Ridge

1:01.43

2006

HJ

Tanya Smolin

Randolph

5-8

1984

PV

Julianne Toto

Middletown South

12-0

2005

LJ

Josefine Kvist

Ridge

18-10.75

2006

TJ

Christina Epps

Morristown

39-7

2009

SP

Sarah Bella

Mendham

44-3

2008

DISC

Angie Rosamilia

Parsippany Hills

137-2

1999

JAV

Amanda Harmata

Raritan

146-1

2004

4x400m

 

Vailsburg

3:55.4

1981

 

 

 

 

 

GROUP IV

 

 

 

 

100m

Aleah Williams

Montclair

11.5

1999

200m

Mikele Barber

Montclair

23.2

1998

400m

Symone OConnor

Franklin

54.45

2007

800m

Asia Washington

Piscataway

2:11.16

2006

1600m

Stephanie Snyder

Randolph

5:01.7

1999

3200m

Paula Vaguiro

East Side

10:53.5

1989

110h

Charmain Walker

Plainfield

13.6

1996

400h

Ugonna Ndu

Union

59.61

2009

HJ

Rita Christopher

Linden

5-8

1980

PV

Davielle Brown

Watchung Hills

11-0

2009

LJ

Demeika Tweedy

Plainfield

19-1.5

1992

TJ

Ekene Ugboaja

Edison

37-4

2009

SP

Kim Hicks

Plainfield

46-9.5

1992

DISC

Nicole Sims

Plainfield

133-0

1993

JAV

Debbie Cooper

Columbia

146-8

1984

4x400m

 

Plainfield

3:44.7

1980

 

©Copyright 2004. SCTNF.com, All Rights Reserved