The Home for Monmouth and Ocean County

Track and Field

Untitled Document

SOUTH JERSEY BOYS

 

 

 

 

 

 

 

 

GROUP I

 

 

 

 

100m

James Brown

Glassboro

10.47

2009

200m

Ken Cooper

Woodbury

21.6

1981

 

Willie Anderson

Paulsboro

21.6

1983

 

James Brown

Glassboro

21.99

2009

400m

Shawney Kersey

Woodbury

49.44

2007

800m

Fred Sharpe

Paulsboro

1:53.9

1997

1600m

Fred Sharpe

Paulsboro

4:22.5

1997

3200m

Joe Shanahan

Haddonfield

9:37.1

1988

110h

Kevin White

Haddon Heights

13.8

1992

400h

Fred Sharpe

Paulsboro

53.0

1997

4x400

 

Penns Grove

3:24.3

1987

HJ

Mark Starks

Haddon Heights

6-10.5

1993

PV

Bob Green

Haddon Heights

15-2

1992

LJ

Lamar Sturdivant

Woodbury

23-8.5

1996

TJ

Ryan Chance

Glassboro

48-3.25

2009

SP

Jon Kalnas

Paulsboro

64-4.75

1998

Disc

John Clark

Pennsville

171-8

2007

Jav (old)

Wayne Cobbs

Bordentown

202-3

1982

 

 

 

 

 

GROUP II

 

 

 

 

100m

Kevin Jones

Pleasantville

10.5

1981

 

Kashif Moore

Burlington Twp

10.75

2007

200m

Derek Ward

Kingsway

21.3

1992

400m

Nick Brown

Bridgeton

47.6

1999

800m

Matt Poskus

Cinnaminson

1:54.92

2007

1600m

Robert Edwards

Bridgeton

4:16.8

2002

3200m

Paul Greenhalgh

Gateway

9:21.7

1985

110h

Bill Newmuis

Penns Grove

13.8

1982

400h

Devon Matthews

Pleasantville

53.7

1999

4x400

 

Bridgeton

3:19.98

2006

HJ

Scott Knecht

Haddonfield

6-10

1979

PV

Matt Mancini

Cinnaminson

15-0

2006

LJ

Mike Boone

Burlington City

24-1.25

1990

TJ

Davon Edwards

Middle Township

45-4.25

2005

SP

Chris Robinson

Penns Grove

59-2.5

1990

Disc

Alex Lewis

Delran

165-6

2000

Jav (old)

Fred Delpama

Penns Grove

211-2

1969

 

 

 

 

 

GROUP III

 

 

 

 

100m

John Stone

Mainland

10.2

1977

200m

Chuck Carter

Eastern

20.8

1985

400m

Harold Rollins

Lakewood

47.1

1985

800m

John Richardson

Ocean City

1:52.8

2003

1600m

John Richardson

Ocean City

4:17.9

2003

3200m

Kevin Pumprey

Highland Reg.

9:14.7

1986

110h

Dayne Brown

Camden

13.4

1999

 

Dwight Ruff

Camden

13.4

2001

400h

Dwight Ruff

Camden

51.0

2001

4x400

 

Willingboro

3:16.8

2001

HJ

Mike Morrison

Willingboro

7-1

2003

PV

Brandon Kurtz

Absegami

15-7

1991

LJ

Mark Spearman

Woodrow Wilson

25-0

1996

TJ

Josh Butler

Delsea

46-4.75

2006

SP

Ray Wilkes

Bridgeton

59-6.5

1994

Disc

Ray Wilkes

Bridgeton

184-6

1997

Jav (old)

Ron Thompson

Collingswood

219-8

1968

 

 

 

 

 

GROUP IV

 

 

 

 

100m

Todd Dutch

Washington

10.3

2002

200m

Dennis Mitchell

Edgewood

21.1

1983

 

Scott McCray

Camden

21.1

1997

400m

Dennis Mitchell

Edgewood

46.4

1984

800m

Xavier Fraction

Washinton Twp

1:53.51

2009

1600m

Murad Campbell

Overbrook

4:13.5

1999

3200m

Albert Donawa

Camden

9:09.9

1990

110h

Tony Kiello

Brick Twp

13.7

1986

 

Scott McCray

Camden

13.7

1997

400h

Reuben McCoy

Winslow

52.24

2004

4x400

 

Vineland

3:16.8

2002

HJ

Robert Jordan

Millville

7-2

1999

PV

Carl Stuart

Toms River East

15-0

2003

LJ

Gerard Reynolds

Willingboro

25-1.5

1990

TJ

Rob Whitfield

Toms River South

46-8

2009

SP

Jim Gilligan

Toms River East

62-2

1984

Disc

Ron Dayne

Overbrook

198-0

1995

Jav (old)

Greg Garaci

Vineland

216-9

1969

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SOUTH JERSEY GIRLS

 

 

 

 

 

 

 

GROUP I

 

 

 

 

100m

Mieaha Cooper

Florence

11.7

1994

200m

Lori Lewis

Woodbury

24.3

1978

400m

Lori Lewis

Woodbury

55.3

1978

800m

Erin Donohue

Haddonfield

2:16.7

1999

1600m

Erin Donohue

Haddonfield

5:00.0

1999

3200m

Erin Donohue

Haddonfield

10:43.2

1999

110h

Denis Liles

Kingsway

14.6

1986

 

Jennifer Heisinger

Woodbury

14.6

1988

400h

Natasha Marshall

Palmyra

1:03.7

2001

4x400

 

Palmyra

4:02.5

1998

HJ

Terri Martin

Pinelands

5-4

1981

 

Euridee McCormick

Paulsboro

5-4

1986

 

Sarah Owens

Clayton

5-4

1997

 

Kristina Matthews

Bordentown

5-4

1998

 

Patty Dudek

Bordentown

5-4

2000

 

Jen Toohey

Pt Beach

5-4

2002

 

Shannon Gantt

Woodbury

5-4

2007

PV

Kristin Weigel

Pennsville

10-6

2009

LJ

Anna Stewart

Glassboro

18-10.75

1977

TJ

Jacqueline Nesbit

Woodbury

35-4.75

2007

SP

Rose Perry

Riverside

43-4.25

2003

Disc

Chelsea Cioffi

Pitman

124-0

2009

Jav

Emma Painter

Clayton

149-0

1980

 

 

 

 

 

GROUP II

 

 

 

 

100m

Amandi Rhett

Moorestown

11.1

1998

200m

Nia Ali

Pleasantville

24.12

2006

400m

Nadia Davy

Bridgeton

54.0

1999

800m

Katrina Sye

Buena

2:09.2

1999

1600m

Erin Donohue

Haddonfield

4:49.8

2001

3200m

Erin Donohue

Haddonfield

10:28.6

2001

110h

Nia Ali

Pleasantville

14.07

2006

400h

Katrina Sye

Buena

1:01.2

1999

4x400

 

Willingboro

3:54.57

2009

HJ

Briana Gray

Haddon Heights

5-7

2005

PV

Olivia Kalinowskia

Pinelands

11-6

2002

LJ

Kathy Rankins

Haddon Heights

18-11.5

1979

TJ

Shaquanda Gainey

Camden

37-6.75

2009

SP

Nicole Moore

Bridgeton

44-10.25

1999

Disc

Melinda Boykin

Bridgeton

140-1

1997

Jav

Erin Donohue

Haddonfield

141-7

2001

 

 

 

 

 

GROUP III

 

 

 

 

100m

Nicole Hill

Oakcrest

11.8

1994

100m AT

Audrey Wilson

Deptford

11.81

2008

200m

Amandi Rhett

Moorestown

24.1

2000

200m AT

Audrey Wilson

Deptford

24.21

2008

400m

Dana Burnette

Williamstown

54.54

1996

800m

Renee Tomlin

Ocean City

2:10.5

2005

1600m

Brittany Sedberry

Ocean City

4:58.03

2004

3200m

Chelsea Ley

Kingsway

10:42.84

2008

110h

Nicole Hill

Oakcrest

13.9

1997

400h

Danielle Myricks

Willingboro

1:00.1

2001

4x400

 

Camden

3:51.25

2006

HJ

Shelly Mitchell

Edgewood

5-9

1988

PV

Jen Holly

Barnegat

12-1

2008

LJ

Shaytika Bryant

Bridgeton

18-8

1993

TJ

Shamyra Brown

Oakcrest

36-9.5

2006

SP

Jamine Moton

Delsea

44-5

1997

Disc

Jocely White

Delsea

156-1

2003

Jav

Carla Brown

Overbrook

149-5

1986

 

 

 

 

 

GROUP IV

 

 

 

 

100m

English Gardner

Eastern

11.74

2007

200m

English Gardner

Eastern

24.09

2007

400m

Nijgia Snapp

Oakcrest

54.90

2009

800m

Jillian Smith

Southern Reg

2:07.26

2008

1600m

Michelle Rowan

Washington

4:53.4

1983

3200m

Michelle Rowan

Washington

10:12.8

1983

110h

Carol Lewis

Willingboro

13.9

1981

400h

Krystal Cantey

Winslow

1:00.12

2005

4x400

 

Southern Reg

3:51.59

2008

HJ

Carol Lewis

Willingboro

5-9

1981

PV

Danielle O'Reilly

Shawnee

12-0

2002

LJ

Carol Lewis

Willingboro

20-6

1981

TJ

Alexandra Romanelli

Absegami

37-7.25

2009

SP

Helene Connell

Jackson

46-10.25

1977

Disc

Helene Connell

Jackson

159-7

1977

Jav

Lynlee Phillps

Shawnee

154-8

1999

 

©Copyright 2004. SCTNF.com, All Rights Reserved