The Home for Monmouth and Ocean County

Track and Field

Untitled Document

New Jersey Indoor Boys All Time List

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

55m

 

 

6.30

Joe Dwkins

Hackensack

1995

 

Jamar Ervin

Camden

2001

6.31

Dennis Mitchell

Edgewood

1984

 

Reggie Dixon

Plainfield

2007

6.32

Maxwell Booker

Essex Catholic

2001

6.33

Mike Fields

Roselle

1995

6.34

Ron Singletary

Trenton

1979

 

AJ Bunton

West Deptford

2006

6.36

Ken Reynolds

Willingboro

1986

6.37

Carl Lewis

Willingboro

1979

6.38

Barry Bacon

Neptune

1987

 

Anthony Davis

Plainfield

2000

 

Damier Johnson

Long Branch

2008

6.39

Joe Henderson

Freehold Boro

1986

 

Bryant Fitzgerald

Highland Park

2008

6.41

Derrick Horner

Don Bosco

1986

 

Danny Johnson

Rahway

2001

 

Adian Sanderson

Ewing

2003

 

Chris Church

Millville

2007

 

Michael Peavey

Neptune

2008

6.42

Carlos Roberts

Franklin

1978

 

Clark Waddell

Franklin

1982

 

Thomas Walls

Wilson

2006

6.43

Frank Kelly

Westfield

1978

 

Gerorge McKey

Willingboro

1982

 

Craig Lokett

Weequahic

1979

 

Bruce Black

Hamilton

2006

6.44

Leonardo Wright

Irvington

2007

6.45

Paul Wheller

Willingboro

1983

 

Brandy Wells

Montclair

1984

 

Gary Stterwhite

Rahway

1985

 

Sherron Bullock

Camden

2004

 

Rob McGriff

Camden

2006

 

Chris Church

Millville

2008

6.46

Albert Newkirk

Camden

1996

 

Mike Demko

Hightstowns

2006

6.47

Anthony Jones

Edgewood

1982

 

Andrea McCormick

Clifton

1998

 

Darren Ford

Vineland

2004

 

Thomas Walls

Wilson

2005

6.48

Lamonte Brown

Demarest

1987

 

Jeff Frederick

Franklin

1990

 

Juan Jones

Elizabeth

1990

 

Maronl Owens

Asbury Park

1993

 

Gary Gordon

Willingboro

1995

6.49

Tony Blair

Bayonne

1984

 

Tony Tucker

Hillside

1987

 

Stan Finney

Hackensack

1989

 

Louis Smith

Burl Twp

1997

 

Cooper Rego

St. Joe Mont

1997

 

Mike Bolling

Willingboro

2001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60m

 

 

6.78

Joe Dawkins

Hackensack

1995

6.83

Jamar Ervin

Camden

2001

6.86

Maxwell Booker

Essex Cath

2001

6.87

Chris Church

Millville

2007

6.89

Mike Fileds

Rosell

1995

6.93

AJ Bunton

West Deptford

2006

6.95

Bruce Black

Hamilton

2006

7.01

Daryl Marshall

Manchester Twp

2005

7.02

Rob McGriff

Camden

2006

 

Michael Peavey

Neptune

2008

7.03

Gary Gordon

Willingboro

1995

 

Albert Newkirk

Camedn

1996

7.04

Kishwayne Virgo

Plainfield

1998

7.06

Sherron Bullock

Camden

2004

7.08

Jason Harper

Pope John

2005

7.14

Mickey Shupin

Wall

2006

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100y

 

 

9.8

Al Phillips

Montclair

1956

10.0

Bill Galnes

Clearview

1966

 

Charles Wells

Lincoln

1972

 

Dennis White

Lincoln

1974

 

Cliff Duncan

Englewood

1983

 

Jerry Krumeich

Essex Cath

1962

 

Rick Hopkins

Neptune

1965

 

Bob Hauk

St. Jos Mont

1969

 

Cliff Wells

Lincoln

1973

10.2

John Moon

Linden

1955

 

Fontaine Haynes

Union

1959

 

John Barbee

Snyder

1960

 

Bill Walker

Englewood

1966

 

Ed Jones

Lincoln

1970

 

Darnell Jackson

Snyder

1980

 

 

 

 

 

 

 

 

 

200m

 

 

21.34

Adian Sanderson

Ewing

2004

21.6

Gary Satterwhite

Rahway

1985

 

Ray Williams

Scotch Plns

2002

21.62

Todd Dutch

Washington Twp

2001

21.63

Brian Bucknor

St Benedicts

2008

21.71

Ty Adams

Monmouth

1993

21.7

AJ Bunton

West Deptford

2006

21.8

Trini Flaveney

Sayreville

2004

 

Damian Miles

Teaneck

2008

21.83

Chris Turner

Seton Hall

2001

21.85

Lamont Smith

Willingboro

1991

 

Charles Cox

Monmouth Regional

2006

21.86

Chris Abnew

Willingboro

2007

 

Akheem Gauntlett

Roselle

2008

21.89

Reuben McCoy

Winslow Twp

2004

21.9

Jamar Ervin

Camden

2002

 

Kevin Thompson

North Bergen

2003

 

Carl Smith

Camden

2005

21.93

Peter Frei

Freehold Boro

1990

 

Bryant McCombs

OldBr

2005

21.96

Mike Bolling

Willingboro

2001

22.0

Danny Johnson

Rahway

2001

 

Dwight Ruff

Camden

2001

 

Basil Campbell

Ewing

2003

 

Garrett Kroner

Indian Hills

2006

 

Tykeen Fulton

Trenton

2007

22.06

Albert Newkirk

Camden

1996

22.08

Trini Flaveney

Sayreville

2005

22.1

Chris Stephens

Plainfield

2001

 

Irving Stills

Trenton

2002

 

Sherron Bullock

Camden

2003

 

Xavier McFarlane

Mtchn

2003

 

Ellis Mensah

West Orange

2008

 

David Butler

Teaneck

2008

22.11

Brian Bucknor

St Benedicts

2006

22.12

Philip Reid

Rancocas Valley

2006

22.13

Joe Porter

Franklin

2003

22.16

Mike Pruzinsky

Wayne Hills

2003

22.19

Glenwood Jackson

E. Orange

1985

 

Adam Clover

Morristown

1996

 

 

 

 

 

 

 

 

 

300y

 

 

30.8

Ty Adams

Monmouth

1993

30.85

Lamont Smith

Willingboro

1991

30.98

Gary Satterwhite

Rahway

1985

31.0

Mike Peniston

Neptune

1976

 

Gary Woolfolk

Westfield

1978

31.13

David Fields

Monmouth

1989

31.22

Byron Johnson

Asbury Park

1993

31.27

Tony Tiller

Westfield

1986

 

Anthony Swan

Montclair

1985

31.3

Glenwood Jackson

E. Orange

1985

31.4

Cliff Jackson

Plainfield

1974

31.6

Ron Singletary

Trenton

1979

31.62

Reggie Smith

Seton Hall

1985

31.69

Howard Coburn

Montclair

1981

31.7

Doug Jackson

Hackensack

1980

 

Herb Johnson

Asbury Park

1980

 

Maurice Wilkinson

W. Side

1983

31.75

DeWayne Stevens

Elizabeth

1987

31.8

Keith Royster

Essex Cath

1975

 

Kevin Overton

West Deptford

1981

 

Brandy Wells

Montclair (OT)

1984

31.89

Rich Forbes

Westfield

1983

31.9

Scott Jones

Willingboro

1993

31.9

Tony Ashley

Plainfield

1980

 

Dorrell Hilliman

Plainfield

1980

 

Will Hamilton

Elizabeth

1984

31.99

Walt McCall

Hackensack

1988

32.0

Vince Campi

Seton Hall

1972

 

Dean Olawski

Kearny

1978

 

Grander Darden

WS (OT)

1989

 

Tom Person

PatES (OT)

1991

32.01

Jon Copeland

Piscataway

1988

32.04

Edwin Harris

Vailsburg

1986

32.07

Leroy Ford

West Side

1982

32.1

Treon Denson

Rahway

1984

32.17

Javier Montanez

Elizabeth

1983

32.18

Lamount Fletcher

Princeton

1982

32.19

Mike Urso

West Orange

1987

32.2

Dennis Scott

Paterson ES

1987

32.24

Jordan Gray

Freehold Twp

1989

32.29

Charles Simpson

Lenape

1993

32.3

Jack Armour

Lincoln

1980

 

Jeff Bradford

Willingboro

1983

 

Andy Wingate

East Orange

1987

 

Marty Rizzolo

Nutley (OT)

1988

 

Keith Barker

Weequahic

1992

32.32

Mike Riddick

Plainfield

1985

32.39

Norm Thatch

East Orange

1985

32.4

David Tyree

Montclair (OT)

1998

32.41

Curt McIntire

Bridgeton

1991

32.42

Vic St. Preux

Essex Cath

1982

32.43

Tony Coleman

Plainfield

1981

 

Chris Totten

Peddie

1993

32.47

Charles Wilson

Shabazz

1985

 

 

 

 

 

 

 

 

 

300m

 

 

33.79

Jade Smith

Camden

2002

33.96

Adian Sanderson

Ewing

2004

34.04

Dennis Mitchell

Edgewood

1984

34.25

Dwight Ruff

Camden

2001

34.3

Garrett Kroner

Indians Hills

2006

34.51

Gary Satterwhite

Rahway

1985

34.7

Damien Miles

Teaneck

2008

34.8

Rauhn Turner

St Benedicts

1996

 

Akeem Thomas

Teaneck

2007

38.83

Royce Reed

Bridgeton

1995

34.89

Keith Barker

Weequahic

1992

35.09

Joe Lee

St Benedicts

1992

35.34

Dennis Davis

Edgewood

2000

35.24

Will Hamilton

Elizabeth

2001

35.3

Anthony Campbell

Snyder

1997

 

Dimar Labega

Rutherford

2002

 

Reggie McLeod

McNair Academy

2007

35.31

Edwin Harris

Vailsburg

1986

35.35

David DePalma

Old Bridge

2004

35.4

Andrew Anderson

Montclair

2004

35.46

Brandy Wells

Montclair

1984

35.5

Glenwood Jackson

East Orange

1985

 

Rob Totten

Peddie

1997

 

Joe Velazquez

Paramus

1999

 

Garrett Ellis

Union Catholic

2008

35.52

Anthony Swan

Montclair

1984

35.6

Craig Kolk

Wayne Valley

2001

 

Mark Lumsden

Englewood

2001

 

Ken Sinkovitz

Bergen Catholic

2003

35.63

Chris Cox

Southern Regional

2006

35.67

Curt McIntyre

Bridgeton

1992

 

Paul Jones Burden

Rahway

2007

35.7

Tyrone Ros

Metuchen

1997

 

Kiyon Harley

Paramus Cath

1999

 

Ryan Meltzer

Clifton

2002

 

Patel Whyte

Hackensack

2002

 

Pat Altema

Seton Hall

2005

35.72

Lance Wigfall

East Orange

2003

35.74

Ali Roberts

Weequahic

1992

35.8

Jose Lopez

Memorial

1991

35.8

Reggie Smith

Seton Hall

1985

 

Tim McDermott

Bergen Catholic

1993

 

Greg Christie

Perth Amboy

1997

 

Ariel Acosta

Bergenfield

2000

 

Derick Darious

Bergen

2002

 

Will Van Thunen

Don Bosco

2002

 

Kevin Thompson

No Bergen

2003

35.82

Cameron Craig

Lakewood

2005

35.86

Aaron Rolley

Columbia

1988

35.9

Stan Finney

Hackensack

1988

 

Darius Pemberton

Hackensack

1993

 

Zach Smithlin

Fair Lawn

1998

 

Shaquan Brown

Pat Kennedy

2005

 

Brian Bucknor

St Benedicts

2006

 

Jason Kelsey

Don Bosco

2007

 

Raldaine McDonald

Englewood

2008

35.92

Charles Simmons

Elizabeth

2003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

400m

 

 

47.20

Lance Wigfall

East Orange

2003

47.37

Bryant McCombs

Old Bridge

2005

47.45

Ray Williams

Scotch Plains

2002

47.75

Shaquan Brown

Pat Kennedy

2005

47.76

Adian Sanderson

Ewing

2004

48.26

Charles Cox

Monmouth

2007

 

Clayton Parros

Seton Hall

2008

48.27

Jade Smith

Camden

2002

48.36

Mohamed Kanu

Lenape

2000

48.45

Rauhn Turner

St Benedicts

1996

48.52

Rich Stewart

Plainfield

2003

48.55

Royce Reed

Bridgeton

1995

48.57

Garrett Ellis

Union Catholic

2008

48.6

Curt McIntire

Bridgeton

1992

 

John Morris

Camden

2001

48.61

Glenwood Jackson

East Orange

1985

48.62

Chris Cox

Monmouth

2007

48.66

Paul Fay

Central Regional

2006

48.67

Allan Lunkenheimer

Old Bridge

2007

48.68

Lamont Smith

Willingboro

1991

48.7c

Dave Law

Snyder

1973

 

Ken Sinkovitz

Bergen Catholic

2003

48.79

Anthony Campbell

Snyder

1997

48.84

Mike Carhart

Pope John

2004

48.88

Tyrone Ross

Metuchen

1997

48.9

Tony Valentine

Plainfield

1983

48.91

Marlin Gross

Bridgeton

2001

 

Rob Gary

Lenape

1998

48.97

Paul Jones-Burden

Rahway

2007

49.0c

Mike Peniston

Neptune

1976

 

Eric Chekemian

Washington Twp

2001

 

Xavier McFarlane

Metuchen

2003

49.01

Nakia Fenner

Newark Science

1994

49.03

Ian Moore

Lenape

2001

49.05

William Mobley

Eastern

1990

 

Erison Hurtault

Matawan

2003

 

Brian Bucknor

Rahway

2007

49.07

Garrett Kroner

Indian Hills

2006

49.09

Marquel Thomas

Newark ES

1991

49.1c

Jim Lewis

Linden

1973

 

Antonio Abney

Willingboro

2007

49.12

David Fields

Monmouth

1989

49.18

Fitz Hubert Reynolds

Bayonne

2003

49.2c

John Bailey

Monmouth

1979

 

Leroy Ford

West Side

1982

 

Maurice Wilkinson

West Side

1983

 

Dennis Mitchell

Edgewood

1984

 

Harold Rollins

Lakewood

1985

 

Chris Turner

Seton Hall

2002

49.24

Duke Mack

Pleasantville

2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

500m

 

 

1:05.3

John Bailey

Monmouth

1979

 

Fred Bonner

Morris Hills

1985

 

Sean Scott

Willingboro

1989

 

Matt Kalwinsky

Toms River North

1995

1:05.6

Dean Olawski

Kearny

1979

1:06.1

John Morris

Camden

1999

1:06.14

Sean Brown

Camden

1998

1:06.22

Bob Arvidsen

Don Bosco

1985

1:06.24

Neil Jasey

Columbia

1994

1:06.32

Nakia Fenner

Science

1994

1:06.40

Adian Sanderson

Ewing

2004

1:06.7

Jameel Spencer

Seton Hall

1985

 

Andrew Giannotti

Westwood

1998

1:06.9

Marquel Thomas

Newark ES

1991

1:06.92

Fran Davis

Columbia

1984

1:07.3

Heinz Hinrichs

Morris Knolls

1979

1:07.42

Matt Levins

Toms River South

1989

1:07.55

Oniar Wheeler

Arts

1998

1:07.8

Jim Hatcher

Asbury Park

1980

1:07.85

Chris Brunt

CBA

1998

1:07.91

Neil Concepcion

Demarest

1995

1:08.2

Pat Kelty

Toms River South

1981

 

 

 

 

 

 

 

 

 

600y

 

 

1:11.2

Chris Person

Plainfield

1978

1:11.3

Darrell Jeffress

Trenton

1978

1:11.9

Keith Davis

Lincoln

1970

1:12.0

Jean Destine

Elizabeth

1991

1:12.17

Fred Bonner

Morris Hills

1985

1:12.4

Tony Valentine

Plainfield

1982

 

Glenwood Jackson

East Orange

1985

1:13.0

Dave Law

Snyder

1971

 

Kelvin Washington

Lincoln

1976

 

Jose Lopez

Memorial

1991

1:13.1

Arif Welcher

St Benedicts

1995

1:13.3

Bob Osbourne

Rahway

1982

 

Ernesto Perez

West Side

1990

1:13.4

Tony DiGiovanni

Cranford

1983

 

David Jones

Montclair

1984

 

Bob Arvidsen

Don Bosco

1985

1:13.5

Joe Hurley

Don Bosco

1975

1:13.65

Carl Tanksley

Washington Twp

1980

1:13.7

Jim Carter

Seton Hall

1971

 

Ian Johnston

St Joe's Metuchen

1976

 

Ken Sinkovitz

Bergen Catholic

2003

1:13.8

Mike Randolph

Neptune

1978

 

Chuck Crowders

West Morris

1991

1:13.9

Ernest Baker

Snyder

1975

 

Maurcice Gibbs

Vailsburg

1986

 

William Mobley

Eastern

1990

 

Willie Best

Hackensack

1991

1:14.0

Bob Jones

Essex Catholic

1972

 

Pete Casagrande

CBA

1978

 

Terry Williamson

Rahway

1989

1:14.03

Walt James

East Orange

1980

 

Rob Motz

Rahway

1993

1:14.1

Ira Presley

Rahway

1971

 

John Marshall

Plainfield

1981

 

Paul Quitzau

Mt Olive

1983

 

Vic Herlinsky

Don Bosco

1984

 

Bob Carroll

Camden

1984

 

Roger Cameron

Paterson ES

1986

 

Tabari Sturdivant

Immaculate Concept

1991

1:14.2

Marcus Johnson

Shabazz

1984

1:14.4

Joe Fonseca

St Benedicts

1967

 

Ed Zullo

St Joe's Metuchen

1971

 

Eliezer Pantoja

Elizabeth

1979

1:14.44

Jameel Spencer

Seton Hall

1985

1:14.5

Kevin Byrne

Bergen Catholic

1975

 

Tony Uzdavines

Willtn

1976

 

George Hayes

Monmouth

1978

 

Heinz Hinrichs

Morris Knolls

1979

1:14.6

Howie Cox

Snyder

1958

 

Frank Koch

St Peter's

1961

 

Joe Hawkins

Plainfield

1976

 

Rick Green

Seton Hall

1980

 

Scott Carson

Ferris

1980

 

Sean Scott

Willingboro

1988

1:14.66

Aaron Reeves

Ferris

1985

1:14.69

Kelvin Vickers

Newark Central

1984

 

 

 

 

 

 

 

 

 

600m

 

 

1:17.9

Shaquan Brown

Pat Kennedy

2005

1:19.6

Rob Novak

Bordentown

2005

1:20.0

Ken Sinkovitz

Bergen Catholic

2003

1:20.1

Marcel VanEeden

Mendham

2005

1:20.32

Ernesto Perez

West Side

1990

1:20.7

Andrew Giannotti

Westwood

1998

1:20.84

Bryan Scotland

St Benedicts

2005

1:21.13

Shannon Sherrer

Vineland

2003

1:21.3

Joe Velazquez

Paramus

1999

1:21.38

Patrick Blackie

Seton Hall

2007

1:21.4

Josh Kauke

Ridgewood

2000

1:21.5

Mikey Pachella

Wallkill Valley

2005

1:21.7

Sharif Webb

Don Bosco

2007

1:21.76

Alan Laws

Pleasantville

2007

1:21.90

Jason Apwah

Roxbury

2007

1:22.0

Hayrol Cruz

Passaic

2005

1:22.17

Jason Apwah

Roxbury

2006

1:22.3

Niall Buckley

Ridgewood

2007

1:22.8

Greg Horn

River Dell

2003

1:22.9

Dave Heerema

West Milford

2000

1:23.1

Leroy Brooks

Hackensack

1999

1:23.16

Jeff Zodda

Notre Dame

2002

1:23.17

Greg Gomez

Franklin

2004

1:23.2

Alex Wechsler

Don Bosco

2004

1:23.26

Anthony LeMastro

Pope John

2006

1:23.28

Mike Carmody

Berkely Heights

2004

1:23.3

Brian Barry

Don Bosco

1992

 

Chris Wilk

Bergen Catholic

2005

1:23.4

Courtney Davis

Hackensack

1993

 

Brian Burns

River Dell

2000

1:23.5

Brent Napoleon

Don Bosco

2004

 

 

 

 

 

 

 

 

 

800m (880y -.7)

 

 

1:50.7

John Marshall

Plainfield

1981

1:52.00

Ernesto Perez

West Side

1990

1:52.47

Bryan Scotland

St Benedicts

2005

1:52.76

Jason Apwah

Roxbury

2007

1:52.81

Mikey Pachella

Wallkill Valley

2006

1:52.83

Greg Gomez

Franklin

2004

1:53.22

Ken Sinkovitz

Bergen Catholic

2003

1:53.3c

Merrell Noden

Lawrenceville

1973

1:53.44

Jean Destine

Elizabeth

1991

1:53.51

Alan Laws

Pleasantville

2007

1:53.61

Arif Welcher

St Benedicts

1996

1:53.6c

Jack Fonss

Lawrenceville

1980

1:53.78

Mike Carmody

Berkely Heights

2004

 

Mike Glenn

Trenton

1984

1:53.9

Dorian Fenner

Newark ES

1990

1:54.1

Josh Kauke

Ridgewood

2000

 

Anthony LeMastro

Pope John

2006

1:54.10

Noah Waters

St Benedicts

2002

1:54.11

Steve Iannoccone

Toms River East

2004

1:54.2

Tony DiGiovanni

Cranford

1984

1:54.33

Maxwell Bruno

Indian Hills

2007

1:54.34

Jason Walton

Hillsborough

2008

1:54.50

Matt Elmuccio

Westfield

1997

1:54.57

Jahmeer Reynolds

Trenton

1998

 

Jason Andrews

Lakewood

1999

1:54.6c

Tom Callahan

Lawrenceville

1964

 

Craig Forys

Colts Neck

2006

1:54.65

Patrick Blackie

Seton Hall

2007

1:54.79

Nat Glackin

CBA

2001

1:54.80

Marvin Lewis

Willingboro

2001

1:54.85

Robby Andrews

Manalapan

2008

1:54.8c

Gary Trojanowski

St Joes Metuchen

1972

1:54.96

Chris Pruitt

Hunterdon Central

2000

1:55.0c

Chris Davis

Bloomfield

1972

1:55.03

Anthony Dean-Neil

Long Branch

1984

1:55.05

Fred Bonner

Morris Hills

1984

1:55.09

Jeremy Zagorski

Parsippany Hills

2004

1:55.1c

Brian Guashino

No Bergen

1971

c

Dan Challener

Lawrenceville

1977

1:55.14

Shannon Sherrer

Vineland

2002

 

Zach McBride

Lenape

2002

1:55.16

Joe Lewis

Pleasantville

1998

1:55.17

Jeff Peterson

CBA

2002

1:55.18

John Guzman

Bridgewater

2004

1:55.25

Walton Kingsbery

Red Bank Reg.

2000

 

Kevin Davis

Trenton

1981

1:55.3c

Tony Uzdavines

Williamstown

1976

1:55.4c

Roger Jones

Ramsey

1977

 

Horst Johnson

Plainfield

1985

1:55.49

John Parisi

Ridgewood

1983

1:55.54

Brad Barket

Peddie

1994

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1000y

 

 

2:12.3

Joe Savage

Roselle Catholic

1970

2:12.6

Roger Jones

Ramsey

1977

 

John Marshall

Plainfield

1981

2:13.2

Kevin Byrne

Paramus Cath

1976

2:13.45

Rick Green

Seton Hall

1980

2;13.7

Tony Uzdavines

Williamstown

1976

2:13.8

Marty Joseph

South Plainfield

1970

2:13.9

Gary Trojanowski

St Joe's Metuchen

1972

2:14.0

Jim Weir

St Joe's Metuchen

1966

 

John Carlotti

Bernards

1983

2:14.3

George Mackay

Pascack Valley

1973

 

Kevin Davis

Trenton

1981

2:14.7

Dorian Fenner

Newark ES

1991

2:14.9

Dave Coleman

Westfield

1962

 

Erwin Pluys

Columbia

1976

2:15.2

Aubrey McKithen

Trenton

1978

2:15.30

James Barnes

St Benedicts

1987

2:15.4

Chris Blanchet

Bernards

1983

2:15.7

Marty Moratz

Morris Catholic

1975

2:15.8

John Pedati

Queen of Peace

1981

 

Keith Davis

Neptune

1982

 

Tyrone Johnson

West Side

1983

 

Umar Lateef

Shabazz

1983

2:15.9

Vance Watson

Willingboro

1983

2:16.0

Dan Challener

Lawrenceville

1977

2:16.1

Martin Castillo

Emerson

1984

2:16.2

Brian Gauschino

No Bergen

1971

 

Gene Novitski

Roselle Catholic

1975

 

Steve Mohyla

Seton Hall

1975

 

Mike Klacik

Roselle Catholic

1976

2:16.4

Rich Caton

Woodbury

1978

 

Tony DiGiovanni

Cranford

1984

2:16.5

Alex Long

Hudson Catholic

1973

2:16.7

Dwayne Brake

Columbia

1982

 

Merrill Pratt

Palmyra

1954

 

Pete Casagrande

CBA

1978

2:16.8

Eric Sturtevant

Morristown

1986

2:16.9

Frank Stanton

Bergen Catholic

1977

2:17.0

John Sullivan

Bernards

1979

2:17.1

Jon Dante

Union

1958

 

Frank Davis

Montclair

1968

 

Pat Kelty

Toms River South

1982

2:17.2

Marcus Johnson

Shabazz

1984

 

John Meehan

Essex Catholic

1972

 

John Parisi

Ridgewood

1983

2:17.3

Matt Mitchell

CBA

1988

2:17.4

Mike Rice

Bergen Catholic

1975

2:17.6

Don Sullivan

Essex Catholic

1980

 

Mike Kelly

St Joe's Metuchen

1976

 

Bill Leonard

Bergen Catholic

1978

 

Chris Rae

Ridgewood

1987

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1000m

 

 

2:27.2

Jason Apwah

Roxbury

2007

2:27.2

Maxwell Bruno

Indian Hills

2007

2:27.71

Steve Schadler

Bergenfield

1984

2:27.91

Bryan Scotland

St Benedicts

2005

2:28.98

Ernesto Perez

West Side

1990

2:29.62

Bryan Spoonire

Asbury Park

1991

2:29.86

Gigi Gibilisco

Notre Dame

2007

2:30.31

Anthony LeMastro

Pope John

2006

2:30.4

Niall Buckley

Ridgewood

2007

2:30.44

James Barnes

St Benedicts

1987

2:30.52

Robby Andrews

Manalapan

2008

2:30.6

Aubrey McKithen

Trenton

1978

2:30.61

Rich Kenah

Immaculate Concept

1988

2:30.65

Keith Davis

Neptune

1982

2:30.81

Andrew Riviello

Eastern

2003

 

Bob Keino

Ridgewood

1994

2:31.1

Nick Miehe

DePaul

2007

2:31.20

Matt Mitchell

CBA

1988

 

Roger Lawyer

Willingboro

1988

2:31.3

John Marshall

Plainfield

1980

2:31.4

Dwayne Brake

Columbia

1982

2:31.48

Fred Bonner

Morris Hills

1983

2:31.7

Mike Soroko

Kinnelon

2007

2:31.9

JJ Clark

Columbia

1982

 

Kyle Soloff

Morris Hills

2007

2:31.90

Duke Mack

Pleasantville

2007

2:32.3

Tony Salvatore

Wayne Valley

2007

2:32.4

Ken Sinkovitz

Bergen Catholic

2003

2:32.51

Chris Rae

Ridgewood

1987

2:32.6

John Carlotti

Bernards

1983

2:32.6

Brandon Krewer

Colts Neck

2007

2:32.8

Jean Luc Grandchamp

Seton Hall

1992

2:33.10

Jeremy Zagorski

Parsippany Hills

2004

2:33.21

Ryan Smith

MOrristown

1997

2:33.27

Nate Miller

Highland

1999

2:33.30

Bernie Radomski

Bloomfield

1985

 

Jeff Peterson

CBA

2002

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1500m

 

 

3:53.5

Jim Nielsen

Bernards

1984

3:54.2

John Carlotti

Bernards

1983

3:55.0

Mike Glenn

Trenton

1984

3:56.66

Steve Schadler

Bergenfield

1984

3:56.71

Bob Keino

Ridgewood

1994

3:57.3

Andy Martin

No Hunterdon

1984

3:57.7

John Marshall

Plainfield

1981

3:58.10e

Robby Andrews

Manalapan

2008

3:58.11

Matt Mitchell

CBA

1988

3:58.6

Cliff Sheehan

Westfield

1981

3:58.7

Dave Swatland

Columbia

1979

3:59.4

Andy Jacob

Westfield

1984

3:59.45

Brad Hudson

North Hunterdon

1984

4:00.0

Tim Greer

Toms River East

1988

4:00.16e

Doug Smith

Gill St Bernards

2008

4:00.2

John Eberle

Bergenfield

1979

4:00.3

Tony DiGiovanni

Cranford

1984

 

Bryan Spoonire

Asbury Park

1990

4:00.39

James Barnes

St Benedicts

1987

4:00.62

Chris Pannone

Hunterdon Central

2004

4:00.87

Kevin Davis

Trenton

1981

4:01.0

AL Harden

Millville

1979

 

Clinton Bell

Franklin

1989

 

Ernesto Perez

West Side

1990

4:01.07

Carlos Martins

Newark ES

1987

4:01.9

Bill Kolb

CBA

1985

4:02.4

Ranjan Sinha

Bernards

1986

 

 

 

 

 

 

 

 

 

One Mile (1600m +1.5)

 

 

4:06.6

Vince Cartier

Scotch Plains

1972

4:08.0

Kevin Byrne

Paramus Catholic

1977

4:09.77

Craig Forys

Colts Neck

2006

4:11.3

Joe Savage

Roselle Catholic

1970

 

John Carlotti

Bernards

1983

4:11.87

Jeremy Zagorski

Parsippany Hills

2004

4:12.48

Robby Andrews

Manalapan

2008

4:12.69

Matt Mitchell

CBA

1988

4:13.2

Marty Liquori

Essex Catholic

1967

4:14.31

Bob Keino

Ridgewood

1994

 

Bryan Scotland

St Benedicts

2005

4:14.4

Roger Jones

Ramsey

1977

4:14.6

Chris Elliott

Ramapo

1970

4:14.7

Fred Geiger

Roselle Catholic

1970

 

Bryan Spoonire

Asbury Park

1991

4:14.9

Harry Kronick

Franklin

1972

 

Chris Inman

Essex Catholic

1972

4:14.92

Steve Schadler

Bergenfield

1984

4:15.1

Dave Wall

Dickinson

1973

4:15.16

Marc Pelerin

Cherokee

2002

4:15.33

Jack Fonss

Lawrenceville

1980

 

JJ Clark

Columbia

1982

 

Ian Hahn

Manchester Twp

1998

4:15.5

Marty Ludwikowski

Cherry Hill West

1975

4:15.73

Ari Zamir

Ridgewood

2004

4:15.76

Doug Smith

Gill St Bernards

2008

4:15.8

Charles Logan

Bernards

1979

4:15.9

George Mackay

Pascack Hills

1973

4:16.0

Dave Swatland

Columbia

1979

4:16.01

Chris Platt

Haddonfield

2003

4:16.2

Henry Menke

Toms River South

1976

4:16.4

Bill Sieben

Union Catholic

1970

4:16.6

Jim Smith

Haddonfield

1980

4:16.64

Ray Driscoll

St Joe's Metuchen

1999

4:16.72

Rich Morris

Jackson

1993

4:16.99

Walton Kingsbery

Red Bank Reg.

2000

4:17.08

Lyle Smith

Bernards

1986

4:17.0

Bob Amitrani

Cranford

1976

4:17.17

Chris Lear

Pingry

1992

4:17.2

Andy Martin

No Hunterdon

1983

4:17.3

George Moore

Morris Knolls

1974

4:17.44

Jim Nielsen

Bernards

1984

4:17.4

Greg Stremmel

Gateway

1974

4:17.53

Will Melofchik

CBA

2004

4:17.54

Anthony LaMastro

Pope John

2005

4:17.6

Mark Hagelgans

Whippany Park

1974

 

Mike Szostak

Colonia

1975

4:17.7

Rich Caton

Woodbury

1979

4:17.73

Ken Sinkovitz

Bergen Catholic

2003

4:17.74

Brian Boyett

Parsippany Hills

2001

4:17.8

Josh Keena

Whippany Park

1993

4:17.81

Matt Elmuccio

Westfield

1997

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3000m

 

 

8:21.8

Jason DiJoseph

Paul VI

1989

8:24.13

Craig Forys

Colts Neck

2006

8:24.3

Doug Smith

Gill St Bernards

2008

8:24.81

Brian Leung

WW-Plainsboro South

2008

8:25.11

Brandon Jarrett

St Benedicts

2008

8:25.2

Bob Keino

Ridgewood

1993

8:35.7

Steve Slattery

Mt Olive

1997

8:36.1

Adam Daniels

Seton Hall

1997

8:37.54

Doug Smith

Gil St Benards

2007

8:38.30

Jim Nielsen

Bernards

1984

8:38.6

Brad Hudson

No Hunterdon

1984

8:38.61

Brandon Jarrett

St Benedicts

2007

8:39.5

Bill Nann

Bernards

1989

8:39.7

Charles Logan

Bernards

1979

8:40.77

Andrew Hanko

Trinity Christian

2007

8:41.1

Brandon Jarrett

St Benedicts

2006

8:41.36

Jason Kaplan

Westwood

1987

8:43.38

John Coyle

CBA

1988

8:44.79

Bob Reeder

No Highlands

1992

8:45.03

Harry Carle

Bergen Catholic

1984

8:45.77

Andrew Brodeur

Brick Memorial

2008

8:45.8

JJ Clark

Columbia

1980

8:45.86

Tony Hoyrd

Snyder

1981

8:46.8

Marc Librizzi

CBA

1980

8:48.1

Jim Smith

Haddonfield

1980

8:48.3

Caiphus Vilakazi

Pascack Hills

1983

8:48.7

Tom Fischer

Manalapan

1981

8:49.1

Tom Hughes

Ridgewood

1981

8:49.12

Brian Boyett

Parsippany Hills

2000

8:49.51

Jon Fasulo

Hunterdon Central

1999

8:49.6

Carlos Hanze

Central regional

1981

8:49.60

Cesar Gaudin

Union Hill

1987

8:49.8

Anthony DeBenedictis

 

1994

8:50.23

John Chichester

Caldwell

1986

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Two Mile (3200m +3.3)

 

 

8:59.66

Brian Leung

WW-Plainsboro South

2008

8:59.7

Kevin Byrne

Paramus Catholic

1977

8:59.98

Craig Forys

Colts Neck

2006

9:01.63

Brandon Jarrett

St Benedicts

2008

9:04.16c

Doug Smith

Gill St Bernards

2008

9:06.02c

Mohamed Khadraoui

Pat Kennedy

2004

9:06.14c

Chris Pannone

Hunterdon Central

2004

9:06.2

Marty Liquori

Essex Catholic

1967

9:07.8

Chris Inman

Essex Catholic

1973

9:07.9

Tim Conheeney

Paramus Cath

1973

9:08.34

John Coyle

CBA

1989

9:08.62

Steve Slattery

Mt Olive

1997

9:08.7

Vince Cartier

Scotch Plains

1971

9:09.1

Chris Hallinan

Bernards

1976

9:09.7

Dave Thomson

Dover

1979

9:09.8

Andrew Hanko

Trinity Christian

2007

9:10.7

Royce Flippin

Princeton

1976

9:11.0

Greg Ryan

Essex Catholic

1965

9:11.11

Brian Boyett

Parsippany Hills

2004

9:11.9

Carlos Bazo

Essex Catholic

1972

 

Henry Lenz

Memorial

1977

9:12.9

Lou Ross

Delbarton

1981

9:13.2

Ed Taylor

Edison

1976

9:13.94

Adam Daniels

Seton Hall

1997

9:14.3

Mike Keogh

Essex Catholic

1970

 

Mike Butynes

Sterling

1970

9:14.4

Mike Elder

Haddon Twp

1974

9:14.7

Brian Penn

Watchung Hills

1975

9:14.8

Mike Scarbrough

Bergen Catholic

1972

9:15.08

Marc Pelerin

Cherokee

2002

9:15.1

Jerry Young

Franklin

1976

 

Henry Englehardt

Willingboro

1976

9:15.2c

JJ Clark

Columbia

1982

9:15.3

Bob Amitrani

Cranford

1975

9:15.7c

Ben Massam

Chatham

2006

9:15.8c

John Kiernan

Sayreville

1982

9:16.0

Brad Hudson

No Hunterdon

1984

9:16.4

Dave Lamm

Morris Catholic

1978

 

Barry Enright

Delbarton

1979

9:18.68

Justin Scheid

Pope John

2004

9:18.81

James Grimes

Chatham

2007

9:18.9

Roger Jones

Ramsey

1977

 

Mike Palmer

Caldwell

1982

9:19.0

Mike Mantini

Gateway

1978

9:19.06c

Kevin Pumphrey

Highland

1986

9:19.4

Ron Gale

CBA

1977

9:19.5

Bob Kennedy

OL Valley

1965

9:19.55

Rich Byrne

Ridgefield Park

1982

9:19.6

Ray Meyers

Highland Park

1974

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Mile Run

 

 

14:14.8

Brad Hudson

No Hunterdon

1984

14:16.1

Henry Lenz

Memorial

1977

14:34.2

Sal Vega

Memorial

1975

14:43.8

Jim Somers

Columbia

1975

14:45.4

Tom Green

Newark Central

1974

14:55.9

Andy Martin

No Hunterdon

1983

14:59.2

Chris Hallinan

Bernards

1975

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5000m

 

 

15:04.42

Andrew Hanko

Trinity

2007

15:10.38

Brandon Jarrett

St Benedicts

2006

15:24.43

Matt Mitchell

Haddon Heights

2006

15:27.82

Bobby Papazian

Gill St Bernards

2004

15:28.79

Paul Kornaszewski

Clifton

2003

15:29.54

Zach Bahor

Randolph

2007

15:40.96

Nick Roman

Passaic Valley

2008

15:41.05

Will Rowland

Hunterdon Central

2004

15:47.07

Austin Santillo

Jackson Memorial

2008

15:48.05

Dan Debski

St Benedicts

2003

15:51.71

Doug Smith

Roxbury

2006

16:08.25

Doug Holt

Haddon Heights

2007

16:10.33

Tauqueer Qazi

McNair Academy

2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

55 hurdles AT

 

 

6.9

Renaldo Nehemiah

Scotch Plains

1977

7.1

Jon Dickey

Penns Grove

1985

7.2

Jim Little

Moorestown

1976

 

Mel Pinckney

Trenton

1977

 

Ty Moore

Snyder

1978

 

Marc Dickerson

Willingboro

1979

 

Barry McClain

Tgren

1981

 

Tony Davis

Scotch Plains

1982

 

Stephan Fletcher

Princeton

1983

 

George Bland

Penns Grove

1987

 

Todd Walthall

Seton Hall

1988

 

Gerard Reynolds

Willingboro

1990

7.3

Paul Wilson

Plainfield

1964

 

Bob Devlin

Sayreville

1977

 

Craig McCummings

Trenton

1977

 

Stan Moore

Overbrook

1977

 

Chris Person

Plainfield

1978

 

John Manley

Neptune

1979

 

Craig Morris

Monmouth

1980

 

Glenn Patterson

Trenton

1980

 

Mike Wasko

Sayreville

1982

 

Bill Newmuis

Penns Grove

1982

 

Lance Reed

Willingboro

1982

 

Paul Quitzau

Mt Olive

1983

 

Walt Outing

Vailsburg

1983

 

Tony Valentine

Plainfield

1983

 

Jason Mourning

Columbia

1984

 

Daryn Ramsey

Neptune

1984

 

Jerome Pemberton

Hackensack

1986

 

Kerry Ferrell

Piscataway

1988

 

Paul Quitzau

Mt Olive

1983

 

Rich Reichenbach

South River

1990

 

Willie Moore

Rahway

1990

 

Torin Moore

Elizabeth

1990

 

Peter Frei

Freehold Boro

1990

 

Don Hickson

Highland

1990

 

 

 

 

 

 

 

 

 

55m hurdles HT

 

 

7.18

Sultan Tucker

Delsea

1996

7.22

Dwight Ruff

Camden

2001

7.29

Nate Harley

Pleasantville

1996

 

Danyne Brown

Camden

1999

 

Anthony Acklin

Triton

2001