The Home for Monmouth and Ocean County

Track and Field

New Jersey Outdoor All Time Men

100m

10.35

Jamar Ervin

Camden

2000

10.39

Miles Shuler-Foster

Long Branch

2010

10.40

Danny Johnson

Rahway

2001

10.42

Damiere Byrd

Timber Creek

2010

10.45

James Townsend

Holy Cross

2003

10.46

Adian Sanderson

Ewing

2003

Michael Ray Garvin

Don Bosco Prep

2005

10.47

Dennis Mitchell

Edgewood

1983

James Brown

Glassboro

2009

10.49

Maxwell Booker

Essex Catholic

2000

10.53

Chris Charles

Park Ridge

2000

Todd Dutch

Washington Twp

2001

10.54

Zamir Thomas

Snyder

2010

10.57

Jamil Benjamin

Cumberland

2006

Geoff Navaro

Absegami

2008

10.58

Clark Waddell

Franklin

1983

Anthony Miles

Winslow

2003

10.59

Michael Peavy

Neptune

2009

10.60

Robert Page

Kingsway

2008

10.62

Shawney Kersey

Woodbury

2009

10.63

John Stone

Mainland

1997

Sabli Gonnet

Eastern

2007

Clayton Parros

Seton Hall

2009

10.64

Jeremy Cooper

Mainland

1997

Mason Robinson

Somerville

2007

10.65

Joe Dawkins

Hackensack

1995

10.66

Henry Vaden

Asbury Park

1985

Bobby Orro

Pemberton

1993

Bruce Owens

Deptford

2004

Bruce Black

Hamilton

2006

10.67

Antraye Mils

Winslow

2003

TJ Johnson

Egg Harbor Twp

2009

10.68

Marquis Bonds

Bridgeton

2007

10.69

Robert Darby

Pennsauken

2006

David Butler

Teaneck

2008

Rashad White

Teaneck

2007

10.71

Ty Adams

Monmouth Regional

1993

Albert Newkirk

Camden

1997

Jamar Cotton

Irvington

2005

Jihaad Howard

Brick Memorial

2010

10.72

Barry Brown

Neptune

1987

Lamar Grant

Jackson

1996

Charlz Hester

Toms River South

1998

Damier Johnson

Long Branch

2008

Leonard Robbins

East Brunswick

2010

10.73

Franklin Dallas

Wilson

1986

Courtney Burton

Iselin

1990

Frank Ashe

Monmouth Regional

1995

Ron Lewis

Asbury Park

1995

Reggie Dixon

Plainfield

2006

Fabian Santiago

Oakcrest

2010

Sean McPherson

Delsea

2010

100m HT

10.2

Bill Gaines

Clearview

1966

Dennis Mitchell

Edgewood

1983

Chris Charles

Park Ridge

2000

10.3

Anthony Swan

Montclair

1984

Danny Johnson

Rahway

2000

10.4

Israel Cook

Cumberland

1981

Mike Parker

Salem

1981

Willie Anderson

Paulsboro

1983

Clark Waddell

Franklin

1983

Brandy Wells

Montclair

1984

Chuck Carter

Eastern

1985

Mike Pruzinsky

Wayne Hills

2003

Casey Robert

Hawthorne

2004

10.5

Carl Lewis

Willingboro

1979

Clem Leslie

Vineland

1981

Kevin Jones

Pleasantville

1982

Tony Jones

Edgewood

1982

Carl Brown

Eastern

1983

Ken Reynolds

Willingboro

1986

Tony Tiller

Westfield

1986

Tony Stewart

Union

1985

Joe Henderson

Freehold Boro

1986

Barry Bacon

Neptune

1987

Don Brooks

Pleasantville

1988

200m

20.93

Danny Johnson

Rahway

2001

21.06

Dennis Mitchell

Edgewood

1984

21.14

Reuben McCoy

Winslow

2004

21.19

Zamir Thomas

Snyder

2010

21.23

Shaquan Brown

Paterson Kennedy

2005

21.25

Bryant McCombs

Old Bridge

2005

21.30

Ty Adams

Monmouth Regional

1993

Lamar Grant

Jackson

1996

TJ Johnson

Egg Harbor Twp

2009

21.31

Michael Ray Garvin

Don Bosco Prep

2005

Clayton Parros

Seton Hall

2009

21.36

Isaiah Gill

Plainfield

2009

21.39

Akheem Gauntlett

Roselle

2008

21.40

Rob Gary

Lenape

1998

Todd Dutch

Washington Twp

2001

21.41

Dorian Bryant

Kingsway

2002

Adian Sanderson

Ewing

2003

21.42

Charles Cox

Monmouth Regional

2007

21.43

Anthony Davis

Plainfield

1998

Barry Cephas

Winslow Twp

2008

21.44

Courtney Burton

Iselin

1990

21.45

Brondon Jenkins

Delran

1994

Chris Charles

Park Ridge

2000

21.46

Sabli Gonnet

Eastern

2007

21.47

Curt McIntire

Bridgeton

1992

21.49

Miles Shuler-Foster

Long Branch

2010

21.52

Charlz Hester

Toms River South

1998

Maxwell Booker

Essex Catholic

2001

Todd Dutch

Washington Twp

2002

21.53

Robert Hargrove

Vineland

1996

AJ Bunton

West Deptford

2006

21.54

Kevin Lyles

Franklin

1991

Derek Ward

Kingsway

1992

Clayton Gravesande

Franklin

2010

21.56

Hakim Johnson

Elizabeth

1998

Kevin Thompson

North Bergen

2004

21.57

Earl Gray

Marlboro

2004

Damian Miles

Teaneck

2008

21.58

Antray Miles

Winslow

2003

Joe Dawkins

Hackensack

1995

21.59

Steve Lang

Toms River East

1994

Joe Dawkins

Hackensack

1994

John Stone

Mainland

1997

Lance Wigfall

East Orange

2003

21.61

Mike Pruzinksy

Wayne Hills

2003

21.63

Sherron Bullock

Camden

2004

Kerone Rhoden

Red Bank Regional

2007

21.64

Leonard Robbins

East Brunswick

2010

21.66

Darrin Scott

Willingboro

2001

Mason Robinson

Somerville

2007

21.68

Daequan Kim

Bordentown

2009

200m HT (220y -.1)

20.6

Danny Johnson

Rahway

2001

20.7

Dennis Mitchell

Edgewood

1983

20.8c

Bill Walker

Englewood

1965

c

Renaldo Nehemiah

Scotch Plains

1977

c

Butch Woolfolk

Westfield

1978

Chuck Carter

Eastern

1985

20.9c

Bill Gaines

Clearview

1967

Carl Lewis

Willingboro

1979

Howard Coburn

Montclair

1981

Willie McLaughlin

East Orange

1981

21.0c

Don Schneider

Watchung Hills

1969

Anthony Swan

Montclair

1985

21.1c

Charles Wells

Lincoln

1972

c

Ron Hoagland

Somerville

1973

c

Tim Dale

Pleasantville

1975

Clark Waddell

Franklin

1983

Willie Anderson

Paulsboro

1983

Najee Glass

St. Peter's

2010

21.2c

Ed Jones

Lincoln

1970

c

Tim White

Asbury Park

1977

c

George Johnson

Glassboro

1977

c

Charles Cooper

Paulsboro

1978

Dave Jackson

Wilson

1984

Jameel Spencer

Seton Hall

1985

Gary Satterwhite

Rahway

1985

Ron Allen

Iselin

1987

400m (440y -.3)

45.71

Clayton Parros

Seton Hall

2009

46.02

Dennis Mitchell

Edgewood

1984

46.3c

Ron Freeman

Jefferson(Elizabeth)

1965

46.34

Ray Williams

Scotch Plains

1970

46.62

Gary Satterwhite

Rahway

1985

Lamont Smith

Willingboro

1991

46.68

Lance Wigfall

East Orange

2003

46.77

Reuben McCoy

Winslow

2004

46.8

Darrell Jeffress

Trenton

1978

46.81

Andrew Valmon

Manchester Twp

1983

46.84

Kevin Lyles

Franklin

1991

46.87

Ty Adams

Monmouth Regional

1993

46.88

Shaquan Brown

Paterson Kennedy

2005

46.9

Tony Valentine

Plainfield

1983

46.90

Antonio Abney

Willingboro

2007

46.94

Bryant McCombs

Old Bridge

2005

46.95

Adian Sanderson

Ewing

2003

Charles Cox

Monmouth Regional

2007

47.03

Royce Reed

Bridgeton

1994

47.1c

Joe Bryant

Englewood

1966

Darren Outler

Lenape

1984

Harold Rollins

Lakewood

1985

Ron Hillian

Eastern

2002

47.16

Isaiah Gill

Plainfield

2008

47.18

Walt McCall

Hackensack

1988

47.19

Tyrone Ross

Metuchen

1997

47.2c

Duval Moore

Asbury Park

1965

c

Levin Handy

Vineland

1969

c

Fred Brown

Weequahic

1972

Walt James

East Orange

1980

Brian Bennett

Edgewood

1985

47.3c

Bill Butler

East Orange

1972

Charles Pennington

Plainfield

1984

Curt McIntire

Bridgeton

1992

Keith Barker

Weequahic

1992

47.30

Rob Gary

Lenape

1998

47.32

Najee Glass

St. Peter's

2010

47.33

Joey Mendel

Wayne Hills

1999

47.4

Jack Armour

Lincoln

1980

John Marshall

Plainfield

1981

Will Hamilton

Elizabeth

1984

Brandy Wells

Montclair

1984

Ken Moore

Overbrook

1984

Glenwood Jackson

East Orange

1984

Chuck Carter

Eastern

1985

John Grimsley

West Side

1989

Barry Douglas

Willingboro

1993

Charlz Hester

Toms River South

1998

47.48

Hakim Johnson

Toms River South

1998

47.5c

Keith Davis

Lincoln

1970

Jim Adams

Hanover park

1980

800m (880y -.7)

1:48.44

John Marshall

Plainfield

1980

1:48.66

Robby Andrews

Manalapan

2009

1:49.5c

Joseph Savage

Roselle Catholic

1969

1:49.7c

Frank Davis

Montclair

1968

Rich Caton

Woodbury

1979

1:49.74

Fred Sharpe

Paulsboro

1997

1:49.80

Rich Kenah

Immaculate Conc

1988

1:49.84

Rob Novak

Bordentown

2005

1:49.87

Michael Carmody

Berkely Hts

2004

1:50.1

John Carlotti

Bernards

1982

1:50.14

Jason Walton

Hillsborough

2008

1:50.19

Josh Kauke

Ridgewood

2001

1:50.2c

Erwin Pluys

Columbia

1977

1:50.3c

Roger Jones

Ramsey

1977

Kevin Davis

Trenton

1981

1:50.5

Ernesto Perez

West Side

1990

1:50.6

Fred Bronner

Morris Hills

1985

1:50.63

Matt Kalwinsky

Toms River North

1995

1:50.67

John Richardson

Ocean City

2003

1:50.80

Vance Watson

Willingboro

1983

Jose Barros

Newark East Side

1985

1:50.85

Jason Apwah

Roxbury

2007

1:51.0c

Brian Guaschino

North Bergen

1982

c

Bill Trelease

Roselle Catholic

1972

c

Kelvin Washington

Lincoln

1976

Jean Destine

Elizabeth

1991

1:51.07

Sharif Webb

Don Bosco Prep

2007

1:51.2

Paul Wright

Paterson Kennedy

1980

1:51.3c

Andy Hubsch

Westfield

1976

1:51.4

Aubrey McKithen

Trenton

1978

1:51.43

Monroe Kearns

Jackson Memorial

2008

1:51.45

Bob Ayres

Trenton

1990

1:51.5

Dwayne Brake

Columbia

1982

1:51.6

Sam Summerville

Holy Spirit

1976

Bob Roche

Marlboro

1985

1:51.61

Chris Rae

Ridgewood

1987

1:51.66

Bryan Scotland

St Benedicts

2005

1:51.7c

Al Hicks

Trenton

1968

1:51.74

Mark Bednarz

Paramus Catholic

1988

1:51.84

Bradley Paternostro

Ramapo

2010

ds

Cliff Christensen

North Plainfield

1967

John Regan

Pt Pleasant Beach

1978

Cliff Beckford

Vineland

1991

Shannon Sherrer

Vineland

2003

1:52.0

Matt Elmuccio

Westfield

1997

1:52.01

Kevin Byrne

Paramus Catholic

1976

Mamadou Niang

West Essex

2009

1:52.03

Greg Gomez

Franklin

2004

1:52.06

Liam Tansey

Morris Hills

2009

1:52.1c

Greg Honsby

Rancocas Valley

1974

1:52.17

Ken Sinkovitz

Bergen Catholic

2003

1500m

3:47.4e

Robby Andrews

Manalapan

2009

3:48.0

Kevin Byrne

Paramus Catholic

1977

3:49.4

Mike Elder

Haddon twp

1974

3:50.4

Steve O'Connell

Millburn

1976

3:50.55

Jim Nielsen

Bernards

1984

3:51.2

Bill Leonard

Bergen Catholic

1978

3:51.45

Craig Forys

Colts Neck

2007

3:51.7

John Malone

Bergen Catholic

1978

5:52.3

Cliff Sheehan

Westfield

1981

3:52.88

Steve Schadler

Bergenfield

1984

3:52.89

John Carlotti

Bernards

1983

3:53.23

Brett Johnson

Ocean City

2008

3:54.0

Matt Mitchell

CBA

1988

3:54.39

Bryan Spoonire

Asbury Park

1991

3:54.52

Colin Baker

Haddonfield

2010

3:54.6

JJ Clark

Columbia

1982

3:54.73

Sam Macaluso

W Windsor P South

2010

3:54.94

Clinton Bell

Franklin

1990

3:55.0

John Perkins

Princeton

1981

3:55.19

Rich Morris

Jackson

1993

3:55.39

Ernesto Perez

West Side

1990

3:55.5

Bill Lee

East Brunswick

1981

3:55.7

Jose Barros

Newark

1985

3:55.75

Ryan Smith

Morristown

1997

3:55.8

John Marshall

Plainfield

1981

3:56.0

Jeff Hines

Brigewater East

1980

3:56.2

Dave Fitzgerald

Westfield

1981

3:56.33

Brian Schoepfer

W Windsor P South

2010

3:56.4

James Barnes

St Benedicts

1987

3:56.6

Sean Dailey

Marlboro

1981

3:56.66

Marc Pelerin

Cherokee

2002

3:56.7

Chris Lear

Pingry

1992

3:56.8

Jim Smith

Haddonfield

1980

3:56.89

Brad Barket

Peddie

1981

3:57.03

Pat Schellberg

Delbarton

2009

3:57.3

Jack Fonss

Lawrenceville

1988

3:57.40

Rich Kenah

Immaculate Conception

1988

3:57.46

Ben Potts

Haddonfield

2010

3:57.4

Ken Hicks

Lakewood

1981

3:57.6

Kevin Davis

Trenton

1981

3:57.69

Jeremy Zagorski

Parsippany Hills

2002

3:58.0

Paul Greenhalgh

Gateway

1985

Mile (1600m +1.5)

3:59.8

Marty Liquori

Essex Catholic

1967

4:03.49

Robby Andrews

Manalapan

2009

4:07.07

Jim Nielsen

Bernards

1984

4:07.70

James Rosa

W Windsor P North

2010

4:08.07

Pat Schellberg

Delbarton

2010

4:08.1

Roger Jones

Ramsey

1977

John Carlotti

Bernards

1983

4:08.51

Brett Johnson

Ocean City

2008

4:08.56c

Craig Forys

Colts Neck

2007

4:08.65

Joe Rosa

W Windsor P North

2010

4:09.2

Steve O'Connell

Millburn

1976

4:09.3

Kevin Byrne

Paramas Catholic

1977

4:09.36

Steve Schadler

Bergenfield

1984

4:09.61c

Liam Tansey

Morris Hills

2009

4:09.80

Matt Mitchell

CBA

1988

4:09.98

Chris Lear

Pingry

1992

4:10.1

Mike Keogh

Essex Catholic

1970

4:10.2

Mike Elder

Haddon Twp

1973

4:10.46

Steve Slattery

Mount Olive

1998

4:10.50c

Colin Baker

Haddonfield

2009

4:10.69c

John Richardson

Ocean City

2003

4:10.85c

Bob Keino

Ridgewood

1994

4:10.9

J.J Clark

Columbia

1982

4:11.03c

Mike Mazzaccaro

CBA

2010

4:11.0

Vince Cartier

Scotch Plains

1972

4:11.1

Charles Logan

Bernards

1979

Cliff Sheehan

Westfield

1981

4:11.13c

DJ Thornton

Union Catholic

2010

4:11.15

Bryan Spoonire

Asbury Park

1991

4:11.2

Bob Amitrani

Cranford

1976

4:11.3

Joe Savage

Roselle Catholic

1970

4:11.7

Mike Mantini

Gateway

1979

4:12.04

Chris Sullivan

Ridgewood

1985

4:12.07c

Tim Ball

Bishop AHR

2010

4:12.28

Jon Fasulo

Hunterdon Central

1999

4:12.34c

Sam Macaluso

W Windsor P South

2010

4:12.53

Ty Jensen

Marlboro

2001

4:12.57c

Curtis Richburg

West Orange

2009

4:12.57c

Xavier Fraction

Washington Twp

2009

4:12.65c

Ryan Garvin

Lenape

2009

4:12.7

Rick Devine

Westwood

1976

4:12.75c

Matt Elmuccio

Westfield

1997

4:12.95c

Michael Belgiovine

Don Bosco

2010

4:12.96c

Miles Schoedler

Ocean City

2010

4:12.97

Walton Kingsbery

Red Bank Regional

2000

4:12.99c

James Wyner

Mainland

2004

4:13.1c

Rich Morris

Jackson

1993

4:13.11c

Tyler Corkedale

WW Plainsboro North

2009

4:13.3c

Tom Fischer

Manalapan

1982

4:13.33

Marc Pelerin

Cherokee

2002

3000m

8:08.86e

Joe Rosa

WW Plainsboro North

2010

8:09.9e

Craig Forys

Colts Neck

2007

8:12.00

Jim Rosa

WW Plainsboro North

2010

8:17.90

Mohamed Khadraoui

JFK Paterson

2004

8:18.3

Jim Smith

Haddonfield

1980

8:21.97

Mike Myktok

Bound Brook

1989

8:22.3

Andrew Hanko

Trinity Christian

2007

8:22.57

Justin Scheid

Pope John

2003

8:22.89

Murad Campbell

Overbrook

1998

8:23.2

Ian Leavesley

Mahwah

1980

8:25.06

Tyler Udland

Millburn

2010

8:25.3

Marc Librizzi

CBA

1980

8:26.6

Bill Babcock

North Hunterdon

1985

8:27.8

Kevin Pumphrey

Highland

1986

8:29.08

Bobby Papazian

Gill St Bernard

2005

8:29.3

Kyle Soloff

Morris Hills

2007

8:29.93

Bob Keino

Ridgewood

1994

8:30.2

Tom Fischer

Manalapan

1981

8:30.20

Marc Pelerin

Cherokee

2002

8:30.41

Jeff Perrella

Westfield

2006

8:30.90

Ben Massam

Chatham

2006

8:31.1

Paul Marabito

CBA

1983

8:31.16

Doug Smith

Gil St Bernards

2008

8:31.5

Andre Johnson

Neptune

1980

8:31.8

Carlos Hanze

Central Ocean

1981

8:32.4

Frank Melo

Newark

1981

8:33.02

Jeramy Elkaim

Livingston

2010

8:34.05

Greg Hughes

Mainland

2004

8:35.00

Albert Donowa

Camden

1990

8:35.1

Hector Rivera

Memorial

1985

8:35.5

Dan Owens

Absegami

1981

8:35.71

Jon Anderson

Cinnaminson

2003

8:35.82

Tom Poland

Delbarton

2007

8:35.94

Steve Slattery

Mt Olive

1997

8:36.0

Jerry Andrews

Highland

1980

8:36.10

Michael Rankin

Paul VI

2010

8:36.1

Dan Gough

Highland

1987

Jerod Neas

Princeton

1989

8:36.24

Nate Miller

Highland

1999

8:36.6

Charles Logan

Bernards

1997

8:36.7

Ron Deckert

Oakcrest

1980

Rex Myers

Delran

1989

8:37.85

Robert Molke

Don Bosco Prep

2008

8:37.8

George Gusciora

Saddle Brook

1982

Cesar Gaudin

Union Hill

1987

8:37.9

Bill Nann

Bernards

1989

8:38.4

Jack Fonss

Lawrenceville

1980

8:38.51

Tony DeBenedictis

Roselle Park

1994

8:38.5

Brian Lundberg

Madison Central

1984

8:38.69

Geoff McGrane

Randolph

2005

8:38.8

Brian Harshman

Montgomery

1981

8:39.1

Bryan Spoonire

Asbury Park

1990

8:39.26

Brian Leung

WW Plainsboro South

2007

8:39.27

James Grimes

Chatham

2007

8:39.4

Tom Hughes

Ridgewood

1981

8:39.48

Andrew Brodeur

Brick Memorial

2008

8:39.7

Kevin Lundy

Long Branch

1980

Andy Jacob

Westfield

1984

2 Mile (3200m +.3.3)

8:44.06

Joe Rosa

W Windsor P North

2010

8:44.53

Craig Forys

Colts Neck

2007

8:49.38c

Jeramy Elkaim

Livingston

2010

8:51.46

James Rosa

WW Plainsboro North

2009

8:52.0

Charles Logan

Bernards

1979

8:53.74

Mohamed Khadraoui

JFK Paterson

2004

8:54.0

Mike Keogh

Essex Catholic

1970

8:58.43

Justin Scheid

Pope John XXIII

2003

8:58.73c

Murad Campbell

Overbrook

1999

8:59.7i

Kevin Byrne

Paramas Catholic

1977

9:01.4

Bob Amitrani

Cranford

1976

9:01.42

Andrew Hanko

Trinity Christian

2007

9:01.82

Kyle Soloff

Morris Hills

2007

9:02.2

Tim Conheeney

Paramas Catholic

1973

9:02.7

Mike Butynes

Sterling

1972

9:02.9c

Jason DeJoseph

Paul VI, Haddonfield

1987

9:03.08c

Bobby Papazian

Gill St. Bernard

2005

9:03.4

Chris Hallinan

Bernards

1975

Jim Smith

Haddonfield

1980

9:03.10c

Tyler Udland

Millburn

2010

9:03.9

Bob Siehl

Morris Hills

1976

9:04.2

Ed Taylor

Edison

1976

9:04.7

Marty Liquori

Essex Catholic

1967

Chris Hallinan

Bernards

1974

9:05.0

Henry Lenz

Memorial

1977

Mike Mantini

Gateway

1979

9:05.13c

Peter Hess

Toms River North

2003

9:05.19c

Marc Pelerin

Cherokee

2002

9:05.1

Royce Flippin

Princeton

1976

9:05.5

George Mackay

Pascack Hills

1973

9:05.76c

Mike Mazzaccaro

CBA

2010

9:05.9c

Tom Fischer

Manalapan

1982

9:06.03c

Bob Keino

Ridgewood

1993

9:06.04c

Doug Smith

Gill St. Bernard

2008

9:06.08

Andy Martin

North Hunterdon

1985

9:06.0c

Jim Nielsen

Bernards

1984

9:06.2

Jerry Andrews

Highland

1979

9:06.5

Al Solano

Memorial

1979

9:06.8

Ed Blakeley

Haddon Twp

1975

Steve Thompson

Brick Twp

1979

9:06.9

Vince Cartier

Scotch Plains

1973

9:07.0

Mike Elder

Haddon Twp

1974

9:07.3c

Chris Blanchet

Bernards

1983

John Coyle

CBA

1987

9:08.0

Sal Vega

Memorial

1975

9:08.1c

Mike Myktok

Bound Brook

1989

9:09.77c

Jonathan Vitez

Haddonfield

2010

9:08.98

Morgan Pearson

Delbarton

2010

9:09.0c

Eric Bernsten

Ridgewood

1987

9:09.3

Greg Stemmel

Gateway

1974

Three Mile

14:20.0

Mike Butynes

Sterling

1970

14:25.8

Steve O'Connell

Millburn

1976

14:29.0

Ed Blakeley

Haddon Twp

1974

14:32.1

Tom Green

Newark Central

1974

14:48.0

Bob Boglione

Belleville

1966

14:48.7

Tom Fleming

Bloomfield

1969

5000m

14:25.8

Chris Hallinan

Bernards

1976

14:26.6

Andy Martin

No Hunterdon

1984

14:28.94

Joe Rosa

W Windsor P North

2010

14:28.96

Craig Forys

Colts Neck

2007

14:35.32

Doug Smith

Gill St Bernards

2008

14:38.4

Marc Pelerin

Cherokee

2002

14:42.2

Jerry Andrews

Highland

1979

14:48.73

Ben Massam

Chatham

2006

14:50.71

James Rosa

W Windsor P North

2010

14:51.0

Jim Smith

Haddonfield

1980

14:54.2

Steve O'Connell

Millburn

1976

15:01.01

Kevin McDonnell

Camden Catholic

2008

15:02.75

Leighton Spencer

Don Bosco

2009

15:07.67

Dave Oster

Verona

2010

15:08.82

Matt Valeriani

Southern Regional

2010

15:09.5

Bryan Spoonire

Asbury Park

1991

15:11.4

Scott Sarnoski

Bergen Tech

1979

15:12.24

Matthew Nelson

Barnegat

2010

15:16.2

Brad Hudson

No Hunterdon

1983

15:16.91

Jonathan Squeri

W Windsor P North

2010

15:17.65

Robert Molke

Don Bosco

2009

15:21.0

Henry Lenz

Memorial

1977

15:25.24

Joe Kotran

Toms River North

2010

15:27.93

Michael Rankin

Paul VI

2010

15:28.92

Jeremy Scheid

Pope John XXIII

2007

15:29.58

Zaid Smart

Princeton

2010

15:30.52

Mike O'Dowd

Colts Neck

2010

15:30.85

Jon Vitez

Haddonfield

2008

15:31.04

Aaron Leskow

Toms River North

2010

15:31.91

Jared Hanko

Trinity Christian

2009

15:32.37

Travis Mahoner

Old Bridge

2008

15:32.85

Mike Bowden

Northern Burlington

2009

15:36.89

Anthony Destino

Washington Twp

2010

15:49.16

Mike Mitchell

Bergen Tech

2008

15:52.80

Andrew Brodeur

Brick Memorial

2008

15:54.63

Matt Wyatt

Demerast

2008

15:56.03

Khari Bowen

Monroe Twp

2010

15:58.20

Alex Yersak

Cherokee

2007

15:59.41

Philip Wood

Lacey Twp

2010

Six Mile

29:03.0

Marty Ludwikowski

Cherry Hill West

1975

31:22.4

Sal Vega

Memorial

1974

10,000m

30:25.0

Matt Leddy

Delbarton

1977

30:24.6

Sal Vega

Memorial

1975

30:50.0

Marty Ludwikowski

Cherry Hill West

1975

30:57.26

Keith Krieger

Cherokee

2003

31:09.4

Brad Hudson

North Hunterdon

1983

110hurdles AT

13.43

Dayne Brown

Camden

1999

13.52

Todd Matthews

Notre Dame

1998

13.59

Gerard Reynolds

Willingboro

1990

13.62

Chris Stephans

Plainfield

2001

13.66

Sultan Tucker

Delsea

1997

Emmanuel Daux

Linden

2001

13.74

Scott Robinson

Hillsboro

2001

Dwight Ruff

Camden

2001

13.75

Rashad Baker

Wilson

2000

Bennett Jackson

Raritan

2010

13.76

Nate Harley

Pleasantville

1996

13.81

Scott McCray

Camden

1997

Jeff Young

Wilson

1999

13.83

Devon Hill

Trenton

2008

13.84

Jeff Porter

Franklin

2002

13.87

Andre Callender

Seton Hall

2002

13.88

David Whitehurst

Lawrenceville

2004

13.89

Anthony Acklin

Triton

2001

Irving Stills

Trenton

2003

Basil Campbell

Ewing

2003

13.92

Randall Walker

Rahway

1985

Enrique Llanos

Wilson

1999

13.94

Kyle Matlick

Ewing

1993

Hal Lathan

Egg Harboro Twp

2009

13.95

Brian Leschinski

Union

1991

Kevin White

Haddon Heights

1992

Guy Rose

Wayne Hills

1999

Laejon Brooks

West Orange

2003

13.96

Darius Pemberton

Hackensack

1992

Ron Jules

Toms River East

2003

Devon Carter

Washington Twp

2010

13.97

Will Brown

Palmyra

2006

Syteek Farrington

Camden

2010

14.00

Torin Moore

Elizabeth

1990

Bob Allen

Buena

1993

Tykeen Fulton

Trenton

2007

14.01

Tony Steart

Union

1986

Andrew Cameron

Paterson ES

1987

Emanuel Mayers

Lakewood

2007

Joshua Evans

Irvington

2008

14.02

Peter Frei

Freehold Boro

1990

Mike Anderson

Edgewood

1990

14.04

Vince Rawlins

Eastern

1992

14.05

Ed Loges

Shawnee

1992

Herb Reid

Lenape

2000

Azim Smith

Millville

2001

Reuben McCoy

Winslow

2003

Mike Cuppari

Hanover Park

2007

14.06

Danny Oquendo

Hackensack

2005

14.07

Jamil McClintock

Pingry

2004

Pierre Darisme

Rahway

2009

110hurdles HT

12.9

Renaldo Nehemiah

Scotch Plains

1977

13.4

Gerard Reynolds

Willingboro

1990

13.6

Dave Still

Pennsauken

1977

Manny Modu

Lawrence

1977

Barry McClain

Trenton

1981

Stephan Fletcher

Princeton

1983

Nate Harley

Pleasantville

1996

C.J. Anderson

Manchester Twp

1996

13.7

Paul Ricciardi

Iselin

1971

Reggie Blackshear

Metuchen

1973

Chris Person

Plainfield

1978

David Jones

Montclair

1985

Martin Booker

Camden

1981

Tony Riello

Brick Twp

1986

Tony Stewart

Union

1986

Torin MOore

Elizabeth

1990

Kyle Matlick

Ewing

1993

13.8

Bill Barnes

North Edison

1965

Keith Richardson

Perth Amboy

1965

Nate Austin

Rahway

1972

Gary Ramsey

Neptune

1976

Tyrone Moore

Snyder

1978

Tony Davis

Scotch Plains

1982

Craig Morris

Monmouth Regional

1980

John Howard

Elizabeth

1982

Bill Newmuis

Penns Grove

1982

Kraig Sanders

Asbury Park

1985

Greg Horner

Don Bosco Prep

1985

Diandre Chandler

Camden

1986

Byram Hunt

Lakewood

1987

400 hurdles (440y -.3)

50.37

Dwight Ruff

Camden

2001

50.84

Justin Gaymon

Phillipsburg

2005

51.0

Chris Person

Plainfield

1978

51.02

Tony Valentin

Plainfield

1983

51.39

Rueben McCoy

Winslow

2004

51.5

Martin Booker

Camden

1981

51.62

Fred Sharpe

Paulsboro

1997

Shaquan Brown

Paterson Kennedy

2006

51.69

David Jones

Montclair

1985

51.78

Randall Walker

Rahway

1985

51.82

Azim Smith

Millville

2001

51.91

Paul Quitzau

Mount Olive

1983

51.92

Anthony Hampton

Englewood

1994

51.98

Emanuel Mayers

Lakewood

2007

52.0

Craig Morris

Monmouth Regional

1980

Vince Rawlins

Eastern

1992

52.05

Andrew Cameron

Paterson ES

1987

52.10

Tim Carey

Washington Twp

2009

52.13

Greg Christie

Perth Amboy

1997

52.2

Dan Dmochowski

Riverside

1982

Bruce Berry

West Orange

1984

52.27

Tiquan Underwood

Notre Dame

2005

52.29

Chris Whyte

Rahway

2009

52.3

Jay McGilton

Toms River East

1987

52.38

Jim Orange

Marlboro

1986

52.4

Mike Horrisberger

CBA

1983

Diandre Chandler

Camden

1986

Donovan Darius

Wilson

1993

52.47

Basil Campbell

Ewing

2003

52.51

Isaiah Gill

Plainfield

2009

52.54

Jordan Gray

Freehold Boro

1988

Marcus Lee

Vineland

2004

52.56

Royce Reed

Bridgeton

1995

52.6

Jason Harris

Scott

1980

Lars Kausch

Peddie

1994

52.62

Devon Matthews

Pleasantville

1999

Harran Williams

Delran

1999

Ian Moore

Lenape

2001

52.66

Justin Dupree

Camden

1996

Aaron Younger

Delsea

2007

52.7

Tony Davis

Scotch Plains

1982

Devon Patton

Willingboro

1990

52.71

Mike Brown

Lenape

1996

Mike Morrison

Willingboro

2003

52.72

Devon Carter

Washington Twp

2010

52.74

Laejon Brooks

West Orange

2003

52.78

Matt Miesionczyk

Notre Dame

1997

52.8

Quentin Wheeler

Monmouth Regional

1974

Randall Walker

Rahway

1985

Jack Thompson

Edgewood

2001

2k Steeple

5:49.92

Steve Slattery

Mount Olive

1998

6:07.40

Dan Bingham

Toms River North

2004

6:09.54

Dave DeJong

Shawnee

1998

6:10.31

Ian Hahn

Manchester Twp

1998

6:16.4

Jeremy Scheid

Pope John XXIII

2007

6:16.50

Mike Ritchie

Paul VI

2001

3k Steeple

9:03.79

Andy Martin

North Hunterdon

1984

9:16.2

Brad Hudson

North Hunterdon

1983

9:17.34

Steve Slattery

Mount Olive

1998

9:18.9

Keith Williams

Trenton

1985

9:21.4

Rex Myers

Delran

1989

9:22.8

John Coyle

CBA

1988

9:22.9

Len Hernandez

Memorial

1979

9:27.41

Dan Bingham

Toms River North

2004

9:29.40

Jeff Simpson

Bernards

1986

9:33.4

Marty Ludwikowski

Cherry Hill West

1975

9:33.5

Chris Blanchett

Bernards

1983

9:35.6

Chuck Ferrell

Manasquan

1976

9:37.2

Manny Mendez

Memorial

1983

9:37.5

Charles Logan

Bernards

1978

9:38.9

Lyle Smith

Bernards

1983

High Jump

7-4.5

Paul Kelmic

Mainland

2000

7-4.25

Robert Jordan

Millville

1999

7-3.25

Mike Morrison

Willingboro

2003

7-3

Eric Taylor-Perry

Montclair

1990

7-2

Milt Goode

Monmouth Regional

1979

7-1

Drew Kanz

Seneca

2009

7-0.5

Tim Carr

St Joes Metuchen

1977

Dwayne Robinson

Bridgeton

1992

Linden Richmond

Passaic

1997

7-0.25

Carl Ingraham

Bayonne