The Home for Monmouth and Ocean County

Track and Field

Untitled Document

NJ XC Individual Group Champions

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Year

Group

Individual

 

 

 

1919

One Meet

Kirby

Barringer

15:40.8

 

1920

One Meet

 

 

 

 

1921

One Meet

Gallagher

St Benedicts

 

 

1922

Public

Stewart

Rutherford

 

 

 

Prep

 

 

 

 

1923

Prep

O'Brien

St Benedicts

16:39.8

 

 

Public

Ted Atkinson

East Rutherford

 

 

1924

Public

Ted Atkinson

East Rutherford

 

 

 

Prep

 

 

 

 

1925

Public

Don Buill

Passaic

 

 

 

Prep

 

 

 

 

1926

Public

Clarence Jensen

East Orange

 

 

 

Prep

 

 

 

 

1927

Class A

William Boschen

Rutherford

10:39

 

 

Prep

Gallagher Mead & Kennedy

Donovan/St Benedicts

14:33

 

1928

Prep

 

 

 

Weequahic Park

 

Class A

William Boschen

Rutherford

 

 

 

Class B

Charles Woodling

Princeton

 

 

1929

Prep

 

 

 

Weequahic Park

 

Class A

Ray King

Passaic

 

 

 

Class B

Vin D'Amore

East Rutherford

 

 

1930

Prep

 

 

 

Weequahic Park

 

Class A

Lee Jackson

Newark Central

 

 

 

Class B

Bob Hendershot

Union

 

 

1931

Prep

McKenna

St Benedicts

12:36.8

Weequahic Park

 

Class A

Rzemieniewski

Newark Central

11:35.2

 

 

Class B

Staehle

East Rutherford

11:30.0

 

1932

Prep

Sanowski

St Benedicts

12:29.6

Weequahic Park

 

Class A

Jackson

Central

11:25.4

 

 

Class B

Hendershot

Union

11:28.4

 

1933

One Meet

William Downs

Bound Brook

11:01

Weequahic Park

1934

One Meet

Handley

Newark Central

11:10

Weequahic Park

1935

One Meet

Henry Fredericksen

Emerson

13:18.4

Warinaco Park

1936

One Meet

John Militello

Lodi

13:27

Warinaco Park

1937

One Meet

Norman Holtway

Union

10:03

Warinaco Park

1938

Public

Norman Holtway

Union

13:22

Warinaco Park

 

Parochial

James Doyle

St Michales

13:51

Warinaco Park

1939

Public

Anthony Passarelli

Millburn

12:59.3

Warinaco Park

1940

Public

Anthony Passarelli

Millburn

13:19.6

Warinaco Park

1941

Public

Barrie Worsnop

Kearny

12:32.7

Warinaco Park

1942

Public

Ross Browning

Woodbury

13:29.5

Warinaco Park

1943

Public

Philip Stillwell

Lower Camden

13:13

Warinaco Park

1944

Public

Philip Stillwell

Lower Camden

13:06.1

Warinaco Park

1945

Public

Harold Wetzel

Union

13:32.1

Warinaco Park

1946

Group IV

Alex Perritt

Kearny

13:29.4

Warinaco Park

 

Gr 1,2,3

Edgar Hoos

Westfield

13:43.4

 

 

Parochial

Clem Connelly

Seton Hall

13:58.7

 

1947

Group IV

Thomas Voorhees

Paterson ES

13:23.5

Warinaco Park

 

Gr 1,2,3

Walter Molineux

Moorestown

13:25.1

 

 

Parochial

Gus Ormrod

Holy Spirit

13:47

 

1948

Group IV

Thomas Voorhees

Paterson ES

13:12.6

Warinaco Park

 

Gr 1,2,3

Eugene Fekete

Lower Camden

13:27.3

 

 

Parochial

Fred Dwyer

Seton Hall

13:24.8

 

1949

Group IV

Peter Gilleece

Irvington

13:06

Warinaco Park

 

Gr 1,2,3

Eugene Fekete

Lower Camden

12:57.7

 

 

Parochial

Gerald McGee

Seton Hall

13:22.9

 

1950

Group IV

Frank Senkewicz

Kearny

13:07

Warinaco Park

 

Gr 1,2,3

Eugene Fekete

Lower Camden

12:59.4

 

 

Parochial

Gerald MeGee

Seton Hall

13:41.2

 

1951

Division A

Donald Philpott

Montclair

13:09

Warinaco Park

 

Division B

Gred Abington

Chatham

13:08

 

1952

Division A

John Kopil

Bayonne

n/a

Warinaco Park

 

Division B

Tom Fekete

Lower Camden

n/a

 

1953

Division A

Robert Huetz

Orange

13:09.5

Warinaco Park

 

Division B

Tom Fekete

Lower Camden

12:58

 

1954

Group IV

Howard Meincke

New Brunswick

13:11

Warinaco Park

 

Gr 1,2,3

Rodman Zwirner

Moorestown

12:48.4

 

 

Parochial

Bob Karsh

St Michales

13.20.3

 

1955

Division A

Tom Sassman

Kearny

13:31.5

Warinaco Park

 

Division B

Bob Lowe

Englewood

13:54.6

 

1956

Division A

Bob Schubert

Dickinson

13:05.3

Warinaco Park

 

Division B

Bob Lowe

Englewood

12:57.9

 

1957

Division A

Bob Mack

Weequahic

12:44.4

Warinaco Park

 

Division B

Eric Groon

Leonia

12:50.2

 

 

Division C

Pete Hoey

Mountain Lakes

13:02.6

 

1958

Division A

Bob Mack

Weequahic

12:51

Warinaco Park

 

Division B

John King

Lincoln

13:00.6

 

 

Division C

Pete Hoey

Mountain Lakes

13:00

 

1959

Group IV

Bob Yee

Newark Central

12:55

Warinaco Park

 

Group III

John Portee

Irvington Tech

12:54.8

 

 

Group I & II

Dan Vasey

Highland Park

13:19.5

 

 

Parochial

Dave Hyland

St Peters

12:49.2

 

1960

Group IV

Len Phillips

Rahway

12:55.6

Warinaco Park

 

Group III

Tim Wilso

Parsippany

12:48.4

 

 

Group I & II

Earnest Johnston

Bogota

13:12.8

 

 

Parochial

Dave Hyland

St Peters

12:40.7

 

1961

Group IV

Dave Coleman

Westfield

12:49.4

Warinaco Park

 

Group III

Carl Budden

Rancocas Valley

12:34.4

 

 

Group I & II

Al Graf

Bogota

13:03.6

 

 

Parochial

Ray Wyrsch

Seton Hall

13:02

 

1962

Group IV

Steve Harris

Scotch Plains

12:32.5

Warinaco Park

 

Group III

Jack Endrikate

Hanover Park

12:34.8

 

 

Group I & II

Barr Middleton

Moorestown

12:39.9

 

 

Parochial

Dave Faherty

Bergen Catholic

12:42.4

 

1963

Group IV

Steve Harris

Scotch Plains

12:48.4

Warinaco Park

 

Group III

Jack Endrikate

Hanover Park

12:33.3

 

 

Group I & II

Ed Shattuck

Central Regional

12:34.3

 

 

Parochial

Greg Ryan

Essex Catholic

12:39

 

1964

Group IV

Dave Hunt

Teaneck

12:37.7

Warinaco Park

 

Group III

Phil Peterson

Watchung Hills

12:50.3

 

 

Group I & II

Ed Shattuck

Central Regional

12:25.7

 

 

Parochial

Greg Ryan

Essex Catholic

12:26.3

 

1965

Group IV

Bill Carlson

Middletown

12:11.8

Warinaco Park

 

Group III

Russ Taintor

Brick Twp

12:21

 

 

Group I & II

Don Morgan

Clearview

12:26.5

 

 

Parochial

Marti Liquori

Essex Catholic

12:11.4

 

1966

Group IV

Dave Calvert

Westfield

12:41.2

Buccleuch Park

 

Group III

Russ Taintor

Brick Twp

12:25

 

 

Group II

Dennis O'Brien

Pascack Hills

12:56

 

 

Group I

Rick Jacques

Burlington Twp

12:45

 

 

NP-A

Marti Liquori

Essex Catholic

12:20.7

 

 

NP-B

Bill Lyons

St Peters

12:58.4

 

1967

Group IV

Mike Von Halle

Hackensack

12:10

Pennsauken

 

Group III

Russ Taintor

Brick Twp

11:59.8

 

 

Group II

Tim Steele

Morris Knolls

12:03.6

 

 

Group I

Rick Jacques

Burlington Twp

12:11.2

 

 

NP-A

Steve Baran

Union Catholic

12:19.1

 

 

NP-B

Bill Lyons

St Peters

12:02.5

 

1968

Group IV

Charles Zipprick

JP Stevens

12:21.1

Warinaco Park

 

Group III

Ken Medlin

Haddon Twp

12:35.6

 

 

Group II

Larry Schemelia

Gloucester

12:20.9

 

 

Group I

Bill Sampson

Burlington Twp

12:42.6

 

 

NP-A

Tim Turner

St Joesphs

12:10.8

 

 

NP-B

Andy Artrola

Paramucs Catholic

12:44

 

1969

Group IV

Steve Schoenwald

Woodgrow Wilson

12:25.7

Garrett Mountain

 

Group III

Mike Butynes

Sterling

12:41.6

 

 

Group II

Ken Medlin

Haddon Twp

12:23.8

 

 

Group I

Fred Rollesfen

Bernards

12:35.2

 

 

NP-A

Mike Keogh

Essex Catholic

11:57

 

 

NP-B

Jack Conheeney

Paramucs Catholic

12:39.6

 

1970

Group IV

Vince Cartier

Scotch Plains

12:33.1

Buccleuch Park

 

Group III

Ed Donovan

Dumont

12:50.8

 

 

Group II

Norm Reinhardt

Springfield

12:50.1

 

 

Group I

Dale Thompson

Hasbrouck Heights

13:12.8

 

 

NP-A

Jim Kilker

St Joesphs

12:45.4

 

 

NP-B

Steve & Gary Riley

Queen of Peace

13:06.3

 

1971

Group IV

Vince Cartier

Scotch Plains

12:23.1

Pennsauken

 

Group III

Mike Butynes

Sterling

12:38.5

 

 

Group II

Micke Richards

Sparta

1248.3

 

 

Group I

Willie Marine

Williamstown

12:50

 

 

NP-A

Carlos Bazo

Essex Catholic

12:29.2

 

 

NP-B

Tom Clark

Mater Dei

12:52.9

 

1972

Group IV

Harry Kronick

Franklin Twp

12:11.6

Warinaco Park

 

Group III

Greg Miller

Northern Highlands

12:25.2

 

 

Group II

John Rosas

Hillside

12:27

 

 

Group I

Joe Siedlecki

Williamstown

12:28.2

 

 

NP-A

Chris Inman

Essex Catholic

12:14.9

 

 

NP-B

Jim McIntyre

Queen of Peace

12:25.2

 

1973

Group IV

Steve McDuffie

Neptune

15:08.5

Garrett Mountain

 

Group III

Sal Vega

West New York

15:28.2

 

 

Group II

Greg Stremmel

Gateway

15:06.7

 

 

Group I

Chris Hallinan

Bernards

15:12.3

 

 

NP-A

Kevin Walsh

St Joseph Montvale

15:24

 

 

NP-B

Greg Gibbs

St John Vianney

15:33.8

 

 

Paro C

Darryl Folsom

Oratory

16:08.2

 

1974

Group IV

Marty Ludwikowski

Cherry Hill West

14:45.3

Buccleuch Park

 

Group III

Jerry Young

Franklin Twp

15:08.4

 

 

Group II

Bob Siehl

Montville

14:59.7

 

 

Group I

Matt Leddy

Bound Brook

14:58.4

 

 

NP-A

Steve Mohyla

Seton Hall

14:57.4

 

 

NP-B

Dave Lamm

Morris Catholic

15:05.2

 

 

Paro C

Darryl Folsom

Oratory

15:52.5

 

1975

Group IV

Ed Taylor

Franklin Twp

15:06.9

Pennsauken

 

Group III

Gary Lesman

West Essex

15:17

 

 

Group II

Kevin Cahill

Delaware Valley

15:41.6

 

 

Group I

Chris Hallinan

Bernards

14:52

 

 

NP-A

Kevin Bryne

Paramus Catholic

15:20.5

 

 

NP-B

Chris Heiser

St Thomas Aquinas

15:22.8

 

 

Paro C

Tom Feraco

Wildwood Catholic

16:18.4

 

1976

Group IV

Henry Lenz

West New York

15:11.4

Holmdel Park

 

Group III

Bob Siehl

Morris Hills

14:45

 

 

Group II

Kevin Cahill

Delaware Valley

15:22

 

 

Group I

Bill Agee

Kinnelon

15:19.3

 

 

NP-A

Kevin Byrne

Paramus Catholic

14:48

 

 

NP-B

Kevin Molteni

Morris Catholic

15:12.6

 

 

Paro C

Jim McNeill

Imm. Conception

16:08

 

1977

Group IV

Eustaquio Gonzalesz

Memorial WNY

15:21.7

Holmdel Park

 

Group III

John Timmons

Somerville

15:50.3

 

 

Group II

Dave Thompson

Dover

15:41.1

 

 

Group I

Bill Agee

Kinnelon

15:43.4

 

 

NP-A

Bill Leonard

Bergen Catholic

15:34.0

 

 

NP-B

Fred Dwyer

Morris Catholic

15:52.0

 

 

Paro C

John Pfaff

St Augustinh

16:43.4

 

1978

Group IV

Dave Swatland

Columbia

15:48.1

Holmdel Park

 

Group III

Keith Ratzman

AL. Johnson

16:09.2

 

 

Group II

Mike Mantini

Gateway

15:54.2

 

 

Group I

Charles Logan

Bernards

15:47.7

 

 

NP-A

Paul Thomas

Paramus Catholic

16:01

 

 

NP-B

John Gernert

Morris Catholic

16:15.5

 

 

Paro C

John Hearon

St Peters

16:37.1

 

1979

Group IV

Cliff Sheehan

Westfield

16:16.4

Holmdel Park

 

Group III

Kevin Lundy

Long Branch

16:07

 

 

Group II

Jim Smith

Haddonfield

16:04.5

 

 

Group I

Ian Leavesley

Mahwah

16:29.2

 

 

NP-A

Greg Noll

Morris Catholic

16:18.5

 

 

NP-B

John Leary

Bayley-Ellard

16:43

 

1980

Group IV

Cliff Sheehan

Westfield

 

Holmdel Park

 

Group III

Tom Fischer

Manalapan

 

 

 

Group II

Tom Patrick

Princeton

 

 

 

Group I

Brian Harshman

Montgomery

 

 

 

NP-A

Greg Noll

Morris Catholic

 

 

 

NP-B

Bob DeReyna

Oratory

 

 

1981

Group IV

Jeff Van Horne

Wayne Valley

16:13.2

Holmdel Park

 

Group III

Tom Fischer

Manalapan

16:00.7

 

 

Group II

Carlos Hanze

Central Regional

16:04.3

 

 

Group I

Paul Stogyn

Bernards

16:07.6

 

 

NP-A

Lou Ross

Delbarton

16:13

 

 

NP-B

Bill Lipkus

Imm. Conception

16:46.1

 

1982

Group IV

Tony Williams

JFK Paterson

 

Holmdel Park

 

Group III

Rich Rizzuot

Lakewood

 

 

 

Group II

James Lauck

Delaware Valley

 

 

 

Group I

John Carlotti

Bernards

 

 

 

NP-A

Terry Wheat

St Rose

 

 

 

NP-B

Paul Rabon

Bishop Eustace

 

 

1983

Group IV

Jim Herdman

Hunterdon Central

16:16.2

Holmdel Park

 

Group III

Brad Hudson

North Hunterdon

15:46.1

 

 

Group II

Andrew O'Donnell

Hopatcong

16:32.0

 

 

Group I

Jim Nielson

Bernards

16:21.4

 

 

NP-A

George Steinhoff

Paul Vi

16:48.8

 

 

NP-B

Paul Rabon

Bishop Eustace

17:28.6

 

1984

Group IV

Hector Rivera

Memorial WNY

16:15.6

Holmdel Park

 

Group III

Andy Martin

North Hunterdon

15:35.1

 

 

Group II

Pierre LeTennier

Manchester

16:05.5

 

 

Group I

Jeff Simpson

Bernards

16:42.2

 

 

NP-A

Bill Barrett

CBA

16:05.9

 

 

NP-B

Rollo Regan

Mater Dei

16:53.5

 

1985

Group IV

Eric Sturtevant

Morristown

16:33

Holmdel Park

 

Group III

Herbie Williams

Lakewood

16:57

 

 

Group II

Jeff Simpson

Bernards

16:40

 

 

Group I

Dan Gough

Haddonfield

16:57

 

 

NP-A

Ron Faith

Paul Vi

16:26

 

 

NP-B

Ray Osterbye

Mater Dei

16:56

 

1986

Group IV

Carlos Martins

East Side Newark

16:06

Holmdel Park

 

Group III

Cesar Gaudin

Union Hill

16:21

 

 

Group II

John Chichester

Caldwell

16:39

 

 

Group I

Dan Gough

Haddonfield

16:24

 

 

NP-A

Jason DiJoseph

Paul VI

16:18

 

 

NP-B

Todd Wells

Delbarton

16:29

 

1987

Group IV

Art Almeida

Kearny

16:19

Holmdel Park

 

Group III

Urie Ridgeway

Bridgeton

16:09

 

 

Group II

Dave Zamichieli

Cinnaminson

16:45

 

 

Group I

Joe Shannahan

Haddonfield

16:23

 

 

NP-A

Jason DiJoseph

Paul Vi

15:36

 

 

NP-B

Tom Naimoli

Imm. Conception

16:42

 

1988

Group IV

Brian Partlow

North Hunterdon

16:18

Holmdel Park

 

Group III

Urie Ridgeway

Bridgeton

16:02

 

 

Group II

Rex Meyers

Delran

16:27

 

 

Group I

Michael Myktok

Bound Brook

16:09

 

 

NP-A

Jason DiJoseph

Paul Vi

15:16.2

 

 

NP-B

Tom Naimoli

Mater Dei

16:36

 

1989

Group IV

Russell Curley & Albert Donawa

Columbia/Camden

16:20

Holmdel Park

 

Group III

Kenneth Flynn

Ramsey

16:19

 

 

Group II

Bryan Spoonire

Asbury Park

16:28

 

 

Group I

Matt Martin

Haddon Twp

16:44

 

 

NP-A

Joe Cranston

Paul Vi

16:28

 

 

NP-B

Tom Naimoli

Mater Dei

16:31

 

1990

Group IV

Jerry Franks

Highland Regional

16:54

Holmdel Park

 

Group III

Brendan Heffernan

North Hunterdon

16:55

 

 

Group II

Bryan Spoonire

Asbury Park

16:38

 

 

Group I

Kirk Earney

Haddon Twp

17:11

 

 

NP-A

Peter Dougherty

Paul Vi

16:39

 

 

NP-B

Nuno Santo

St Benedicts

17:16

 

1991

Group IV

Richard Morris

Jackson

16:28

Holmdel Park

 

Group III

Brendan Heffernan

North Hunterdon

15:37

 

 

Group II

Brian Walsh

Chatham

16:09

 

 

Group I

Kevin Schilling

Pitman

16:34

 

 

NP-A

Tom Keefer

Paul Vi

16:24

 

 

NP-B

Chris Lear

Pingry

16:36

 

1992

Group IV

Bob Keino

Ridgewood

15:55

Holmdel Park

 

Group III

Brendan Heffernan

North Hunterdon

15:36

 

 

Group II

Terence Fagan

Pt Pleasant Boro

16:20

 

 

Group I

John Salisbury

Haddon Heights

16:31

 

 

NP-A

Regan Ladisic

Paramus Catholic

16:28

 

 

NP-B

Jeff Staple

Morris Catholic

16:44

 

1993

Group IV

Bob Keino

Ridgewood

15:53.6

Holmdel Park

 

Group III

Kurt Wayton

Mainland

16:19.2

 

 

Group II

Eric Castillo

Ridgefield

16:44.4

 

 

Group I

Tom Horne

Glassboro

16:28

 

 

NP-A

Chris Bennett

CBA

16:24.3

 

 

NP-B

Jim Pilla

Mater Dei

17:08.6

 

1994

Group IV

Matt Elmuccio

Westfield

16:27

Holmdel Park

 

Group III

Eamon Blanchard

Lacey

16:02

 

 

Group II

Rich Christenson

Holmdel

16:50

 

 

Group I

Anthony DeBenedictis

Roselle Park

16:33

 

 

NP-A

John Williams

Paul VI

16:17

 

 

NP-B

Mike Houlihan

Mater Dei

17:04

 

1995

Group IV

Matt Elmuccio

Westfield

16:27.2

Holmdel Park

 

Group III

Scott Keyser

Mainland

16:32.0

 

 

Group II

Eric Bonnette

Haddonfield

17:13.9

 

 

Group I

Pat Ryan

Glassboro

17:04.6

 

 

NP-A

Eric Sauto

CBA

16:27.2

 

 

NP-B

Mike LaLonde

Pope John XXIII

16:58.4

 

1996

Group IV

Matt Elmuccio

Westfield

16:00.1

Holmdel Park

 

Group III

Steve Slattery

Mount Olive

15:56.4

 

 

Group II