The Home for Monmouth and Ocean County

Track and Field

Untitled Document

South Jersey Sectional XC Champions Boys

GROUP IV BOYS

1965 Vineland

33

Leon Nocito, Vineland

12:17.2

Pennsauken HS

1966 Vineland

69

Joe Pluta, Vineland

12:51.2

Pennsauken HS

1967 Trenton

37

Bob Bayley, Long Branch

12:20.9

Pennsauken HS

1968 Brick

64

 Kevin McGorty, Brick

12:56.8

Pennsauken HS

1969 Pennsauken

60

Steve Schoenwald, Wilson

12:50.5

Pennsauken HS

1970 Cherry Hill East

78

Larry Woolf, Cherry Hill West

13:20.8

Pennsauken HS

1971 Cinnaminson

31

Gary Noa, Cinnaminson

13:03.5

Pennsauken HS

1972 Cherry Hill East

87

Mark Roddy, Lenape

12:24.9

Pennsauken HS

1973 Tom River South

51

Jay Vickery, Cherry Hill West

15:13.4

Pennsauken HS

1974 Cherry Hill West

48

Marty Ludwikowski, Cherry Hill Wt

15:10.4

Pennsauken HS

1975 Toms River South

68

Henry Englehardt, Willingboro

15:33.7

Pennsauken HS

1976 Toms River North

42

Jim Flynn, Toms River North

15:45.4

Pennsauken HS

1977 Brick

42

Chris Likes, Toms River South

15:28.7

Pennsauken HS

1978 Brick

33

Steve Thompson, Brick

14:55.9

Pennsauken HS

1979 Tom River South

58

Jerry Andrews, Highland

16:09.0

Pennsauken HS

1980 Central Ocean

73

Carlos Hanze, Central Ocean

16:18.0

Pennsauken HS

1981 Brick

81

Bruce Miller, Cherry Hill East

16:25.0

Pennsauken HS

1982 Brick

67

Chris Koerner, Toms River North

15:09.0

Camden CC

1983 Shawnee

62

Bill Stewart, Cherry Hill East

14:58.0

Camden CC

1984 Cherry Hill East

70

Jeff Davis, Cumberland

15:45.0

Clearview HS

1985 Cherry Hill East

92

Jeff Koerner, Toms River North

16:04.0

Clearview HS

1986 Tom River North

47

Jeff Koerner, Toms River North

16:04.0

Clearview HS

1987 Brick

59

Mike Flett, Toms River East

16:17.0

Clearview HS

1988 Cherokee

52

Ken McNamara, Brick

16:40.0

Millcreek Park (Willingboro)

1989 Shawnee

80

Albert Donawa, Camden

15:45.0

Washington Twp

1990 Tom River North

63

Pat Hennigan, Brick

16:26.0

Washington Twp

1991 Shawnee

82

Peter Fixter, Vineland

16:38.0

Washington Twp

1992 Shawnee

69

Rich Morris, Jackson

16:31.0

Washington Twp

1993 Highland

76

Rich Morris. Jackson

15:12.0

Kingsway

1994 Highland

39

Jay Wassell, Highland

15:40.0

Kingsway

1995 Tom River East

70

Jay Wassell, Highland

15:32.0

Kingsway

1996 Tom River East

94

Karl Savage, Eastern

15:25.0

Kingsway

1997 Cherokee

80

Murad Campbell, Overbrook

15:28.0

Kingsway

1998 Cherokee

61

Murad Campbell, Overbrook

15:10.0

Kingsway

1999 Cherokee

55

Mike Myers, Eastern

15:49.0

Egg Harbor

2000 Cherokee

47

Mike Myers, Eastern

15:40.0

Williamstown

2001 Toms River North

42

Mark Pelerin, Cherokee

15:26.0

Williamstown

2002 Toms River North

34

Peter Hess, Toms River North

15:18.0

Delsea

2003 Mainland

25

Gregory Hughes, Mainland

15:22.0

Delsea

2004 Toms River North

46

Anthony Kelhowee, Lenape

15:44.0

Delsea

2005 Washington Twp

63

Alex Yersak, Cherokee

16:14.0

Delsea

2006 Toms River East

74

Alex Yersak, Cherokee

15:59.0

Delsea

2007 Cherokee

52

Alex Yersak, Cherokee

16:01.7

Delsea

2008 Toms River North

98

Joe Kotran, Toms River North

16:02.4

Delsea

Shawnee

84

Joe Kotran, Toms River North

15:24.6

Delsea

Southern Regional

63

Anthony Dentino, Washington Twp

15:37.2

Delsea

GROUP III BOYS

1965 Haddon Heights

53

Carl Metzradt, Audubon

12:42.8

Pennsauken HS

1966 Deptford

71

George Dilenno, Triton Blue

12:27.2

Pennsauken HS

1967 Haddonfield

59

Bob Peterson, Haddonfield

12:19.5

Pennsauken HS

1968 Haddon Twp

55

Keft Medlin, Haddon Twp.

12.44.9

Pennsauken HS

1969 Sterling/Deptford

44

Mike Butynes, Sterling

13:04.3

Pennsauken HS

1970 Sterling

79

Mike Butynes, Sterling

12:52.6

Pennsauken HS

1971 Moorestown

88

Mike Butynes, Sterling

12:24.0

Pennsauken HS

1972 Overbrook

60

Dean Matthews, Lakewood

12:48.0

Pennsauken HS

1973 Cinnaminson

73

Rod Sandmeyer, Haddon Heights

15:45.8

Pennsauken HS

1974 Cinnaminson

67

Dennis Driscoll, No. Burlington

15:40.4

Pennsauken HS

1975 Eastern

38

Paul Friedman, Moorestown,

15:45.0

Pennsauken HS

1976 Eastern

68

Mark Libert, Eastern

15:52.3

Pennsauken HS

1977 Collingswood

37

Bob Rimkis, Washington Twp

15:34.1

Pennsauken HS

1978 Eastern

37

Terry Delaney, Moorestown

15:35.6

Pennsauken HS

1979 Eastern

95

Don Deckert, Oakcrest

16:42.0

Pennsauken HS

1980 Toms River South

66

Dan Owens, Absegami

16:33.0

Pennsauken HS

1981 Lakewood

69

Ken Hicks Jr., Lakewood

16:16.9

Pennsauken HS

1982 Cinnaminson

67

Rich Rizzuto, Lakewood

15:03.0

Camden CC

1983 Brick Memorial

100

Bill Shea, Eastern

15:28.4

Camden CC

1984 Eastern

37

Herb Williams, Lakewood

16:03.0

Clearview HS

1985 Willingboro

62

Mike Clayton, Rancocas Valley

15:58.0

Clearview HS

1986 Cinnaminson

101

Ron Welcer, Absegami

16:10.0

Clearview HS

1987 Bridgeton

70

Urie Ridgeway, Bridgeton

15:45.0

Clearview HS

1988 Highland

27

Urie Ridgeway, Bridgeton

16:06.0

Millcreek Park (Willingboro)

1989 Highland

23

Ray Beyer, Absegami

16:08.0

Washington Twp

1990 Bridgeton

61

Ray Beyer, Absegami

16:36.0

Washington Twp

1991 Mainland

90

David Cox, Woodrow Wilson

17:15.0

Washington Twp

1992 Mainland

87

Jason Capelli, Rancocas Valley

16:47.0

Washington Twp

1993 Toms River South

54

Geoff Wayton, Mainland

15:32.0

Kingsway

1994 Toms River South

96

Eamon Blanchard, Lacey

15:07.0

Kingsway

1995 Toms River South

99

Sean McCafferty, Central Ocean

15:11.0

Kingsway

1996 Brick

51

Ed Letts, Middle Twp

15:42.0

Kingsway

1997 Delsea

50

Bill Carroll, Mainland

16:00.0

Kingsway

1998 Egg Harbor Twp

87

Jason Andrews, Lakewood

15:37.0

Kingsway

1999 Mainland

63

Joseph Lacovara-Switzer, Egg HT

16:09.0

Egg Harbor

2000 Mainland

46

Robert Cannon, Toms River So

16:21.0

Williamstown

2001 Mainland

30

John Richardson, Ocean City

15:56.0

Williamstown

2002 Mainland

32

John Richardson, Ocean City

15:39.0

Delsea

2003 Highland Regional

57

Jim Kavaliauskas, Highland Regional

15:30.0

Delsea

2004 Ocean City

37

Jim Kavaliauskas, Highland Regional

15:58.0

Delsea

2005 Moorestown

50

Ozzie Huerta, Kingsway

16:18.0

Delsea

2006 Kingsway

64

John Fennekohl, Ocean City

15:58.0

Delsea

2007 Ocean City

68

Brett Johnson, Ocean City

15:56.8

Delsea

2008 Ocean City

56

Brett Johnson, Ocean City

15:37.2

Delsea

2009 Ocean City

60

Miles Schoedler, Ocean City

15:58.2

Delsea

2010 Ocean City

46

Miles Schoedler, Ocean City

15:33.2

Delsea

GROUP II BOYS

1965 Clearview

26

 Don Morgan, Clearview

12:24.5

Pennsauken HS

1966 Overbrook

31

Charles Roden, Overbrook

12:47.8

Pennsauken HS

1967 Overbrook

45

Larry Rush, Overbrook

12:06.6

Pennsauken HS

1968 Overbrook

27

Larry Schemelis, Gloucester

12:18.2

Pennsauken HS

1969 Gloucester

82

Larry Schemelis, Gloucester

12:41.7

Pennsauken HS

1970 Haddon Twp

47

Bill Boyce, Riverside

13:02.5

Pennsauken HS

1971 Haddon Twp

17

Jim Doherty, Dan Matousch

      

&Mike Elder, Haddon Twp

12:54.5

Pennsauken HS

1972 Haddon Twp

33

Greg Stremmel, Gateway

12:43.5

Pennsauken HS

1973 Gateway

88

Greg Stremmel, Gateway

15:08.4

Pennsauken HS

1974 Eastern

73

Bob Marino, Williamstown

15:44.8

Pennsauken HS

1975 Haddon Twp

54

Mike Scythes, Ocean City

16:07.1

Pennsauken HS

1976 Haddon Twp

45

Jeff Lane, Haddon Twp

15:59.7

Pennsauken HS

1977 Haddonfield

73

Jim Smith, Haddonfield

15:27.8

Pennsauken HS

1978 Haddonfield

42

Jim Smith, Haddonfield

14:52.2

Pennsauken HS

1979 Haddonfield

63

Jim Smith, Haddonfield

16:42.0

Pennsauken HS

1980 Haddonfield

38

Rich Aukstikalnis, Delran

16:52.0

Pennsauken HS

1981 Clearview

70

Carlos Hanze, Central  Reg.

15:52.0

Pennsauken HS

1982 Delsea

74

Bill Dunn, Haddon Hts.

16:07.0

Camden CC

1983 Collingswood

49

Tim Gallagher, Haddon Twp

15:39.0

Camden CC

1984 Pinelands,

72

Paul Greenhalph, Gateway

16:29.0

Clearview HS

1985 Haddon Twp

60

Pat Fogarty, Collingswood

16:38.0

Clearview HS

1986 Haddon Twp

36

Pat Fogarty, Collingswood

16.00.0

Clearview HS

1987 Cinnaminson

52

Rex Myers, Delran

16:10.0

Clearview HS

1988 Buena

65

Rex Myers, Delran

16:18.0

Millcreek Park (Willingboro)

1989 Cinnaminson

45

Chris Lopez, Cinnaminson

16:25.0

Washington Twp

1990 Cinnaminson

59

John Keevey, Cinnaminson

16:32.0

Washington Twp

1991 Cinnaminson

49

Terence Fagan, Pt. Pleasant Boro

16:44.0

Washington Twp

1992 Cinnaminson

72

Terence Fagan, Pt. Pleasant Boro

16:45.0

Washington Twp

1993 Delran

54

Matt Feeley, Cinnaminson

16:13.0

Kingsway

1994 Pinelands

86

Nitesh Kadakla, Delran

15:45.0

Kingsway

1995 Haddonfield

56

Eric Bonnette, Haddonfield

15:44.0

Kingsway

1996 Haddonfield

57

Eric Bonnette, Haddonfield

15:53.0

Kingsway

1997 Manchester Twp

81

Ian Hahn, Manchester Twp

15:36.0

Kingsway

1998 Moorestown

66

Bill Mason, Cinnaminson

15:39.0

Kingsway

1999 Haddonfield

51

Adian Cline, Haddon Twp.

16:31.0

Egg Harbor

2000 Haddonfield

57

Chris Platt, Haddonfield

16:37.0

Williamstown

2001 Haddonfield

27

Chris Platt, Haddonfield

15:38.0

Williamstown

2002 Haddonfield

33

Chris Platt, Haddonfield

15:24.0

Delsea

2003 Cinnaminson

29

Jon Anderson, Cinnaminson

15:51.0

Delsea

2004 Haddonfield

51

Mike Burke, Haddonfield

16:27.0

Delsea

2005 Haddonfield

55

Steve Grabowski, Cinnaminson

15:57.0

Delsea

2006 Haddonfield

33

Brian Tetreault, Cinnaminson

16:00.0

Delsea

2007 Haddonfield

35

Jon Vitez, Haddonfield

16:12.8

Delsea

2008 Haddonfield

16

Jon Vitez, Haddonfield

15:40.8

Delsea

2009 Haddonfield

21

Jon Vitez, Haddonfield

15:23.3

Delsea

2010 Haddonfield

20

Ben Potts, Haddonfield

15:54.3

Delsea

GROUP I BOYS

1966 Burlington Twp

26

Rick Jacques, Burlington Twp

12:27.1

Pennsauken HS

1967 Burlington Twp

27

Rick Jacques, Burlington Twp

12:11.0

Pennsauken HS

1968 Burlington Twp

29

Carl Dillich, Eastern

13:08.5

Pennsauken HS

1969 Williamstown

32

Randy Breignan, Burlington Twp

13:30.2

Pennsauken HS

1970 Williamstown

39

Joe Ritchie, Gloucester

13:25.5

Pennsauken HS

1971 Williamstown

29

Joe Siedlecki&Willie Marino, Wmst

12:57.5

Pennsauken HS

1972 Williamstown

35

Joe Siedlecki, Williamstown

12:45.5

Pennsauken HS

1973 Williamstown

60

Bob Marino, Williamstown

15:45.0

Pennsauken HS

1974 Bordentown

44

Art Milak, Bordentown

15:53.4

Pennsauken HS

1975 Bordentown

80

John Williams, Buena

16:28.0

Pennsauken HS

1976 Pt. Plea. Beach

64

Ken Hildebrandt, Pt. Pleasant Be

16:06.4

Pennsauken HS

1977 Hammonton

50

Mark Deloison, Hammonton

16:01.4

Pennsauken HS

1978 Audubon

37

Mark Adams, Florence

15:49.5

Pennsauken HS

1979 Bordentown

55

Mike Porter, Hammonton

17:12.0

Pennsauken HS

1980 Bordentown

44

Mark Milhlebach, Kingsway

17:12.0

Pennsauken HS

1981 Glassboro

70

Bob Douglas, Audubon

17:00.0

Pennsauken HS

1982 Haddonfield

38

Blair Murphy, Haddonfield

15:25.0

Camden CC

1983 Haddonfield

50

Ted Taylor, Maple Shade

15:54.6

Camden CC

1984 Haddonfield

57

Dan Gough, Haddonfield

16:32.0

Clearview HS

1985 Haddonfield

32

Dan Gough, Haddonfield

16:07.0

Clearview HS

1986 Haddonfield

47

Dan Gough, Haddonfield

15:57.0

Clearview HS

1987 Haddonfield

53

Joe Shanahan, Haddonfield

15:59,0

Clearview HS

1988 Haddon Twp

27

Joe Shanahan, Haddonfield

16:11.0

Millcreek Park (Willingboro)

1989 Haddonfield

43

Tim Shanahan, Haddonfield

15:43.0

Washington Twp

1990 Haddonfield

47

Kirk Earney, Haddon Twp

16:25.0

Washington Twp

1991 Haddon Hts.

61

Kevin Schilling, Pitman

17:00.0

Washington Twp

1992 Haddon Hts.

50

John Salisbury, Haddon Hts.

16:47.0

Washington Twp

1993 Maple Shade

58

Tom Horne, Glassboro

15:51.0

Kingsway

1994 Pt. Plea. Beach

46

Tom Horne, Glassboro

15:41.0

Kingsway

1995 Maple Shade

40

Pat Ryan, Glassboro

16:16.0

Kingsway

1996 Haddon Twp

49

Mike Fulton, Maple Shade

15:57.0

Kingsway

1997 Haddonfield

51

Mike Fulton, Maple Shade

15:49.0

Kingsway

1998 Haddonfield

42

Adrian Cline, Haddon Twp

16:17.0

Kingsway

1999 Riverside

47

Michael Lucke, Pt. Pleasant Be

17:23.0

Egg Harbor

2000 Pennsville

55

Pat Curran, Pennsville

17:11.0

Williamstown

2001 Maple Shade

65

Brian Kayser, Pt. Pleasant Beach

17:04.0

Williamstown

2002 Maple Shade

33

Tim Rose, Maple Shade

16:50.0

Delsea

2003 Maple Shade

30

Rick Hall, Maple Shade

16:46.0

Delsea

2004 Maple Shade

62

Kevin Hart, Point Pleasant Beach

16:21.0

Delsea

2005 Maple Shade

38

James Buinicky, Maple Shade

16:16.0

Delsea

2006 Pennsville

20

Mark Kearney, Pennsville

16:51.0

Delsea

2007 Haddon Heights

35

Josh Black, Haddon Heights

16:17.8

Delsea

2008 Haddon Twp

32

Josh Black, Haddon Heights

16:36.6

Delsea

2009 Haddon Twp

55

Jacob Walter, Haddon Twp

16:50.5

Delsea

2010 Haddon Twp

28

Joe Eagan, Haddon Twp

16:41.5

Delsea

 

©Copyright 2004. SCTNF.com, All Rights Reserved