The Home for Monmouth and Ocean County

Track and Field

South Jersey Sectional XC Champions

South Jersey Sectional XC Champions Girls

GROUP IV GIRLS

1976 Toms River North

35

Janet Flood, Toms River North

12:10.8

Pennsauken HS

1977 Toms River North

28

Sharon White, Toms River North

18:51.0

Pennsauken HS

1978 Brick

27

Jeanne Fox, Brick

18:06.6

Pennsauken HS

1979 Toms River North

36

Rive Gensib, Cherry Hill West

19:36.0

Pennsauken HS

1980 Toms River East

46

Lisa Szymanski, Toms River East

19:26.0

Pennsauken HS

1981 Toms River East

56

Michelle Rowen, Washington Twp

18:28.0

Pennsauken HS

1982 Toms River East

44

Michelle Rowen, Washington Twp

16:35.0

Camden CC

1993 Shawnee

32

Lori Watson, Cherry Hill East

17:42.0

Camden CC

1984 Tom River East

28

Kelly McDonnell, Toms River East

19:21.0

Clearview HS

1985 Brick

30

Deanne Germano, Shawnee

18:57.0

Clearview HS

1986 Brick

31

Sandy Wright, Paul VI

18:59.0

Clearview HS

1987 Brick

21

Mary Hoernlein, Brick

18:45.0

Clearview HS

1988 Brick

37

Erin Carmody, Paul VI

19:45.0

Millcreek Park (Willingboro)

1989 Paul VI

40

Sandy Wright, Paul VI

19:38.0

Washington Twp

1990 Shawnee

42

Julia Goldstein, Shawnee

20:30.0

Washington Twp

1991 Shawnee

40

Krista Ferrara, Vineland

20:15.0

Washington Twp

1992 Shawnee

55

Liz Moore, Shawnee

19:40.0

Washington Twp

1993 Shawnee

33

Liz Moore, Shawnee

17:51.0

Kingsway

1994 Shawnee

24

Liz Moore, Shawnee

18:31.0

Kingsway

1995 Shawnee

37

Jen Peace, Toms River North

17:57.0

Kingsway

1996 Shawnee

43

Abbey Hartman, Ocean City

17:49.0

Kingsway

1997 Shawnee

66

K.C. Mehan, Brick

18:07.0

Kingsway

1998 Shawnee

55

Leyna Williams, Triton

18:29.0

Kingsway

1999 Shawnee

67

Claudine Evangelista, Triton

18:49.0

Egg Harbor

2000 Shawnee

50

Courtney Fiorovanti, Toms R. No.

19:39.0

Williamstown

2001 Shawnee

35

Kathryn Wardenski, Southern Reg

19:04.0

Williamstown

2002 Toms River East

46

Jennifer Clausen, Jackson

18:55.0

Delsea

2003 Cherokee

63

Lisa Burkholder, Cheroke

18:50.0

Delsea

2004 Toms River North

65

Danielle Tauro, Southern Reg.

18:32.0

Delsea

2005 Cherry Hill East

87

Danielle Tauro, Southern Reg.

18:22.0

Delsea

2006 Cherry Hill East

58

Danielle Tauro, Southern Reg.

17:51.0

Delsea

2007 Toms River North

71

Jillian Smith, Southern Reg.

17:59.1

Delsea

2008 Toms River North

70

Jillian Smith, Southern Reg.

18:25.9

Delsea

2009 Toms River North

56

Natalia Ocasio, Lenape

18:24.0

Delsea

2010 Toms River North

68

Megan Lacy, Cherokee

17:35.8

Delsea

GROUP III Girls

1976 Pt. Pleasant Boro

44

Monique Purcell, Holy Spirit

11:44.4

Pennsauken HS

1977 Paul VI

37

Monique Purcell, Holy Spirit

18:30.4

Pennsauken HS

1978 Holy Cross

44

Monique Purcell, Holy Spirit

17:44.0

Pennsauken HS

1979 Holy Cross

62

Nancy Staudt, Lakewood

19:39.0

Pennsauken HS

1980 Holy Cross

39

Karen Fileshifter, Holy Cross

19:49.0

Pennsauken HS

1981 Mainland

72

Stacy Pierce, Lakewood

20:06.0

Pennsauken HS

1982 Pt. Pleasant Boro

33

Melody Sye, Ocean City

18:13.0

Camden CC

1983 Egg Harbor Twp

54

Mindy Rowand, Sterling

18:00.0

Camden CC

1984 Egg Harbor Twp.

45

Mindy Rowand, Sterling

18:20.0

Clearview HS

1985 Cinnaminson

64

Mindy Rowand, Sterling

19:19.0

Clearview HS

1986 Ocean City

26

Mary Jo Dougherty, Ocean City

19:47.0

Clearview HS

1987 Ocean City

27

Mary Jo Dougherty, Ocean City

19:14.0

Clearview HS

1988 Ocean City

19

Kelly Dougherty, Ocean City

20:42.0

Millcreek Park (Willingboro)

1989 Orean City

35

Amy Kilpatrick, Bridgeton

20:03.0

Washington Twp

1990 Paul VI

24

Ynette Feliciano, Paul VI

19:53.0

Washington Twp

1991Paul VI

39

Julie Schick, Mainland

20:20.0

Washington Twp

1992 Paul VI

61

Megan Hartman, Ocean City

19:52.0

Washington Twp

1993 Ocean City

41

Megan Hartman, Ocean City

18:35.0

Kingsway

1994 Brick

34

Michelle Reo, Brick

18:31.0

Kingsway

1995 Brick

59

Abbey Hartman, Ocean City

17:51.0

Kingsway

1996 Brick

54

Lorene Adams, Manchester Twp

18:14.0

Kingsway

1997 Egg Harbor Twp

75

Mia Kassa, Woodrow Wilson

19:19.0

Kingsway

1998 Woodrow Wilson

65

Kathryn Hughes, Central Ocean

18:48.0

Kingsway

1999 Moorestown

46

Birttany McCann, Delsea

19:08.0

Egg Harbor

2000 Woodrow Wilson

50

Brittany McCann, Delsea

19:41.0

Williamstown

2001 Toms River South

40

Brittany McCann, Delsea

19:17.0

Williamstown

2002 Moorestown

33

Brittany Sedberry, Ocean City

19:06.0

Delsea

2003 Ocean City

38

Brittany Sedberry, Ocean City

17:55.0

Delsea

2004 Ocean City

51

Brittany Sedberry, Ocean City

18:04.0

Delsea

2005 Moorestown

37

Amanda Goetschius, Delsea

18:31.0

Delsea

2006 Shawnee

70

Amanda Goetschius, Delsea

18:34.0

Delsea

2007 Seneca

92

Chelsea Ley, Kingsway

17:56.3

Delsea

2008 Seneca

54

Chelsea Ley, Kingsway

17:22.7

Delsea

2009 Seneca

53

Megan Venables, Highland Regional

17:32.2

Delsea

2010 Moorestown

Megan Venables, Highland Regional

17:22.8

Delsea

GROUP II GIRLS

1976 Haddon Twp

26

Linda Matousch, Haddon Twp

12:56.9

Pennsauken HS

1977 Pt Pleasant Boro

32

Eva Marie Berardi, Williamstown

19:15.1

Pennsauken HS

1978 Pt. Pleasant Boro

40

Eva Marie Berardi, Williamstown

19:10.8

Pennsauken HS

1979 Haddonfield

48

Eva Marie Berardi, Williamstown

20:19.0

Pennsauken HS

1980 St. Joseph TR

47

Kathy Tisdale, Williamstown

19:52.0

Pennsauken HS

1981 St. Joseph TR

36

Gina McMenamin, Burlington

19:39.0

Pennsauken HS

1982 Delran

29

Lou Ann Merkh, Haddon Twp

17:57.0

Camden CC

1983 Haddon Twp

29

Missy Roller, Haddon Twp

19:58.0

Camden CC

1984 Haddon Twp

28

Toni Batista, Manchester Twp

20:38.0

Clearview HS

1985 Pt. Pleasant Boro

30

Lisa Kohan, Manchester Twp

21:00.0

Clearview HS

1986 Manchester Twp

41

Michele Owen, Clearview

20:02.0

Clearview HS

1987 Kingsway

31

Mlchele Owen, Clearview

20:03.0

Clearview HS

1988 Kingsway

37

Carrie Thompson, Clearview,

20:07.0

Millcreek Park (Willingboro)

1989 Kingsway

34

Michele Owen, Clearview

19:08.0

Washington Twp

1990 Kingsway

44

Lori Townsend, Kingsway

19:13.0

Washington Twp

1991 Cinnaminson

43

Becky Leon, Cinnaminson

20:21.0

Washington Twp

1992 Bishop Eustace

37

Erica More, Kingsway

20:07.0

Washington Twp

1993 Kingsway

43

Colleen Sunderland, No. Burlington

19:01.0

Kingsway

1994 Haddonfield

58

Jamie Weisgerber, Woodstown

17:41.0

Kingsway

1995 Haddonfield

58

Amy Beykirch, Pinelands

18:14.0

Kingsway

1996 Pt. Pleasant Boro

37

Amy Beykirch, Pinelands

18:01.0

Kingsway

1997 Pt. Pleasant Boro

36

Jessica Thomas, Pt.Pleasant Boro

18:29.0

Kingsway

1998 Moorestown

46

Jaime Glenn, Pt. Pleasant Boro

18:09.0

Kingsway

1999 Haddonfield

57

Erin Donohue, Haddonfield

18:03.0

Egg Harbor

2000 Moorestown

25

Erin Donohue, Haddonfield

18:02.0

Williamstown

2001 Moorestown

15

Meghan Hughes, Moorestown

19:11.0

Williamstown

2002 Pinelands

47

Vanessa Wright, Haddonfield

19:45.0

Delsea

2003 Haddonfield

35

Vanessa Wright, Haddonfield

19:19.0

Delsea

2004 Haddon Township

75

Vanessa Wright, Haddonfield

18:00.0

Delsea

2005 Haddonfield

15

Vanessa Wright, Haddonfield

18:51.0

Delsea

2006 Haddonfield

21

Marielle Hall, Haddonfield

19:34.0

Delsea

2007 Haddonfield

16

Marielle Hall, Haddonfield

18:24.6

Delsea

2008 Haddonfield

19

Marielle Hall, Haddonfield

18:29.6

Delsea

2009 Delsea

33

Marielle Hall, Haddonfield

17:51.6

Delsea

2010 Haddonfield

19

Mia Spinelli, Haddonfield

19:56.5

Delsea

GROUP I GIRLS

1976 St. Joseph’s TR

25

Renee DeFeo, Clayton

12:12.5

Pennsauken HS

1977 St. Joseph’s TR

24

Renee DeFeo, Clayton

18:56.1

Pennsauken HS

1978 Pt. Pleasant Be

39

Pat Eletto, Manchester Twp

18:54.0

Pennsauken HS

1979 Woodbury

35

Renee DeFeo, Clayton

20:01.0

Pennsauken HS

1980 Manchester Twp

21

Pat Eletto, Manchester Twp

20:33.0

Pennsauken HS

1981 Audubon

56

Joanne Mihlebach, Kingsway

20:36.0

Pennsauken HS

1982 Haddonfield

19

Jenny Gough, Haddonfield

18:35.0

Camden CC

1983 Pt Pleasant Be

42

Michelle Gladden, Pt. Pleasant Bch

18:36.3

Camden CC

1984 Pt. Pleasant Be

41

Ruth Lockbaum, Glassboro

19:05.0

Clearview HS

1985 Haddonfield

41

Ruth Lockbaum, Glassboro

18:49.0

Clearview HS

1986 Paulsboro

47

Patti Bottiglieri, Kingsway

19:47.0

Clearview HS

1987 Bishop Eustace

23

Ann Wiodarczyk, Gloucester Cath

19:52.0

Clearview HS

1988 Bishop Eustace

35

Dawn Pfeifer, Bishop Eustace

20:37.0

Millcreek Park (Willingboro)

1989 Bishop Eustace

44

Cheryl Keating, Sacred Heart

19:54.0

Washington Twp

1990 Haddonfield

37

Janet Rue, Pitman

19:59.0

Washington Twp

1991 Haddonfield

30

Janet Rue, Pitman

20:25.0

Washington Twp

1992 Haddonfield

32

Jackie Adams, Paulsboro

21:07.0

Washington Twp

1993 Haddonfield

37

Jen Rafferty, Riverside

19:01.0

Kingsway

1994 Maple Shade

35

Mandy Melchior, Kingsway

19:25.0

Kingsway

1995 Maple Shade

38

Amber Hart, Pt. Pleasant Beach

19:34.0

Kingsway

1996 Schalick

49

Sharon Crow, Haddon Twp

20:10.0

Kingsway

1997 Haddonfield

44

Erin Donohue, Haddonfield

18:30.0

Kingsway

1998 Haddonfield

42

Erin Donohue, Haddonfield

17:44.0

Kingsway

1999 Gloucester City

30

Allyson Krayl, Pt. Pleasant Beach

20:17.0

Egg Harbor

2000 Haddon Twp.

44

Allyson Krayl, Pt. Pleasant Beach

20:00.0

Williamstown

2001 Gloucester City

42

Allyson Krayl, Pt. Pleasant Beach

19:46.0

Williamstown

2002 Pt. Pleasant Be

37

Allyson Krayl, Pt. Pleasant Beach

20:06.0

Delsea

2003 Gloucester City

35

Lindsey Ritchings, Pt.Pleasant Beach

20:10.0

Delsea

2004 Gloucester City

51

Lindsey Ritchings, Pt.Pleasant Beach

19:37.0

Delsea

2005 Pitman

30

Krystal Belcher, Palmyra

20.25.0

Delsea

2006 Pitman

57

Jessica Culp, Woodstown

20:14.0

Delsea

2007 Haddon Twp

27

Holly Gallagher, Haddon Twp

19:36.5

Delsea

2008 Haddon Twp

44

Rachel Greenberg, Pitman

20:25.3

Delsea

2009 Pitman

26

Shona Potrzuski, Pitman

20:29.0

Delsea

2010 Pitman

28

Rachel Greenberg, Pitman

21:20.3

Delsea

 

©Copyright 2004. SCTNF.com, All Rights Reserved